Pytanie o potrzebę wymiany zasilacza


(Newton) #1

Witam.

Przymierzam się aktualnie do zakupu nowej karty graficznej i mam dwa pytania.

Pytanie pierwsze:

Mam na oku ten model, http://www.techplanet.pl/index.php?k=8& ... ltr=szukaj i chciałbym się dowiedzieć czy mój obecny zasilacz "OCZ MODXSTREAM-PRO 500W", sobie z nim poradzi, czy trzeba będzie wymienić i jego.

Jeśli konieczna będzie wymiana, to prosiłbym o pomoc w wyborze odpowiedniego.

Pytanie drugie:

Biorąc pod uwagę cenę w/w karty graficznej, czy istnieje ewentualny mocniejszy odpowiednik od Nvidii, czy ten radeon będzie dobrym wyborem?

Zaznaczam iż chciałbym nabyć kartę, która wystarczy mi na kilka lat w przód...przynajmniej na dwa, na której będę mógł grać spokojnie we wszystkie pozycje na maksymalnych ustawieniach.

A może niebawem ma wyjść jakiś lepszy model i warto poczekać?

Prosiłbym o porady, od osób które znają się na sprzęcie i są w nim na bieżąco.


(Jurninho25) #2

Po pierwsze bez sensu jest kupowanie karty za 2 koła, która ma niby starczyć na kilka lat. Nie oto w tym wszystkim chodzi. Sprzęt się co jakiś czas modernizuje, niestety nic nie starcza na kilka lat:) Tak więc kupno HD 5970 jest nie opłacalne. Widzę, że teraz masz HD 4850 i chcesz ją wymienić na coś wydajniejszego, a więc spokojnie bierz GTX 460 1 GB lub HD 5850...Naprawdę posłuchaj mnie :stuck_out_tongue:

http://www.ram.net.pl/product_info.php? ... s_id=63128

http://www.kombo.krakow.pl/index.php?id ... GIGNVD0203

Pewnie kilka osób powie, czemu doradzam takie karty, jak ma kasę to niech bierze to na co go stać, ale liczy się też rozsądek i opłacalność :stuck_out_tongue:


(Toffik325) #3

Powiem Ci, że nie wiem czy Twojemu zasilaczowi starczy mocy, powinien dać radę, ale nie dam głowy uciąć.

Co do alternatywy nVidii - tutaj masz GTX 480, który nie będzie miał problemów w postaci mikroprzycięć, spadków wydajność itd., co jest charakterystyczne dwurdzeniowych kartach/SLI/CF. Natomiast GTX 480 będzie ciągnął porównywalnie prądu, będzie ciepły (chociaż nie wiem w czym to przeszkadza, jak karta jest przystosowana do takich temperatur) oraz może się okazać głośny, chociaż jeśli pobierzesz najnowszy BIOS i najnowsze sterowniki może się okazać dobrą alternatywą. Niedługo mogą wyjść (nie jest powiedziane, że wyjdą) takie karty jak: GTX 475, GTX 485 od nVidii. Ta pierwsza jest na rdzeniu GT104, więc chłodniejsza, cichsza i mniej prądożerna, a ta druga na pełnoprawnym i odblokowanym GT100 (nie mam pojęcia czym będzie ta karta chłodzona...).

Do takiej karty warto podać resztę sprzętu. EDIT - już widzę jaki sprzęt :stuck_out_tongue: , więc lepiej brać GTX480/470, ewentualnie poczekać na GTX 475/485.

Pozdrawiam!


(Johny) #4

Niby dobry,ale może się okazać,że do karty za 2000 zł,musisz dorzucić jeszcze ok 700 zł na odpowiedni zasilacz,bo będzie np. potrzebne 800 W,często pisze to w wymaganiach kart,bo te lubią pociągnąć mocy pod obciążeniem


(Toffik325) #5

Co za bzdury :stuck_out_tongue:

Zasilacz za 700zł? Ma elektrownię robić w domu?


(Johny) #6

Ja podaje tylko przykład ?,są płyty główne,gdzie można wsadzić nawet 3 karty graficzne :stuck_out_tongue:


(Toffik325) #7

Tak, są, ale po co? Żaden zwykły użytkownik tego nie zrobi, na pewno nie po konsultacjach tutaj na forum :smiley: Dużo lepiej kupić jedną, a porządną kartę graficzną. Z resztą od samego początku nie mówimy o 3 kartach :wink:


(Newton) #8

Witam ponownie.

Więc teraz rozważam między dwiema możliwościami podsuniętymi w pierwszej odpowiedzi.

Mianowicie między GTX 460 1 GB

http://www.kombo.krakow.pl/index.php?id ... GIGNVD0203

lub HD 5850.

http://www.ram.net.pl/product_info.php? ... s_id=63128

Którą z nich brać?


(Toffik325) #9

Bierz GTX 460, możesz poszukać jeszcze wersji Cyclone od MSI (ta jest najcichsza, najchłodniejsza i najbardziej podatna na OC), tylko nie zapomnij jej podkręcić, bo OC na tych kartach daje bardzo duży przyrost wydajności, właściwie ta karta dogania GTX 470.

Pozdrawiam!


(Newton) #10

Dzięki za radę.

Temat więc został wyczerpany.

Dziękuję wszystkim udzielającym się za pomoc:)

Pozdrawiam:)