Pytanie o prędkość przesyłania

Witam,

 

Ile maxymalnie bajtów na sekundę można przesłać Ethernetem 100Mb/s, zakładamy że w każdej ramce przesyłany jest tylko jeden bajt danych.

 

Chciałbym to przeliczyć.

Nie wiem czy chodzi Ci o ilość ramek, czy o ilość bajtów, w każdym razie 8 bitów to 1 bajt, tak więc rachunek jest prosty. 100/8 = 12,5. Zaś jak chcesz w bajtach, a nie megabajtach, to już przeliczasz sobie jednostki.

To nie do końca chodzi o to, że ja nie potrafię takiego rachunku wykonać.

Oczywiście te ramki to pakiety (tak mi się wydaje). A więc to co nas interesuje to podział “czegoś” na bardzo małe pakieciki bo jednym bajcie (8 bitów).

Bo tylko tak (założenie zadania) możemy przesyłać. 

 

Trochę nie rozumiem tak na prawdę Twojego rozumowania tutaj:

 

(1) Wiemy, że możemy przesłać na sekundę 100Mb - tzn to jest 100 mega bitów.

Jak rozumieć Mega ? Jako 1024 czy jako 1000 ? Tutaj jest małe ‘b’, a więc mamy 100 megaBITÓW. Czyli powiedzmy, że tych bitów jest:

100 * 1024 (lub 1000 - nie wiem).

To jest ilość bitów. A ilość bajtów ? 

Trzeba to podzielić przez 8  —>  100 * 1024  / 8 = 1280 B/s.

No to wiadomo ile można bajtów przesłać ethernetem na sekundę (przeliczyłem po prostu z 100Mb/s).

No, ale po co więc ta informacja o tym, że w każdej ramce może być jeden bajt Ma to jakiś wpływ na wysyłanie danych na sekundę ??

Czyżby “tworzenie ramki” jakiś czas trwało ?

Jak masz mega, to stosujesz jednostki układu SI, tak więc Mega to 1000 x 1000 = 1000 000. Jak masz Mib, to masz mebi, czyli 1024x 1024 = 1048576. Tak więc 100Mb/s to 1000 000b/s to Ci daje 12 500 000B/s. W ciągu sekundy możesz przesła 12 milionów 500 tysięcy bajtów danych.

Co do ramki, czytałem tak na szybko po pracy i teraz dopiero się dopatrzyłem o co chodzi. Ramka ma swoją długość, a tu mowa tylko 1 bajcie danych, czyli ten 1 bajt, to tylko część ramki. Sprawdź jaką długość ma ramka ethernet II, wtedy wyjdzie Ci jaka jest długość całej ramki.

Ok, dzięki. Już rozumiem przeliczenia.

 

Ale niestety nadal nie kumam tego co mówisz o tych ramkach.

 

Po co mieszasz tutaj ethernet II ?

Generalnie jeszcze raz zapytam. Jakie znaczenie w tym zadaniu ma “kwestia ramek” ?

Jak po co? Piszesz o fast ethernet, to patrzysz jaka jest długość ramki dla tej technologi.

 

Ramka ma odpowiednią długość i na tę długość składają się różne rzeczy m.in. dane. Ty masz podaną tylko wielkość danych, jak masz obliczyć ile ramek zostanie przeniesionych, to musisz obliczyć całą długość ramki.

Jak spojrzysz sobie na budowę ramki, to dowiesz się, że dane w ramce zajmują od 46 do 1500 bajtów, jeśli masz tylko 1 bajt, to ramka korzysta z pola dopełnienia i uzupełnia je zerami, do osiągnięcia minimalnej długości ramki. Nie wiem czy takie rzeczy masz brać pod uwagę w zadaniu, czy ktoś sobie wymyślił, że ramka ma 1bajt danych i nie więcej (to znaczy pomijamy kwestie techniczne - budowę ramki). Zakładając, że ramka może mieć minimalną długość 64 bajtów, teoretycznie możesz przesłać 195 312 ramek na sekundę. Ramka ma też swój początek (8 bajtów), a pomiędzy ramkami jest przerwa (12 bajtów), czyli dodatkowe 20 bajtów. Tak więc w ciągu sekundy przesyłasz 148 809 ramek.