Pytanie o RAM dual czy single

Witam.

Mam pytanie takiego kalibru.

Czy po wsadzeniu kości tego samego producenta i tej samej częstotliwości… będą pracowały w dual channel czy nie ?

1x 2 GB i 1x 4 GB

Instrukcje mówią jasno: Aby pamięci pracowały w systemie dwukanałowym…“it is recommended that memory of the same capacity, brand, speed, and chips be used…”. A więc “capacity”, czyli wielkość (pojemność) powinna być taka sama. O producencie się nie mówi, chociaż i takie zalecenia się tu i ówdzie czyta. Ponadto, oczywiście, płyta główna w ogóle musi obsługiwać taki tryb.

Dobrze jest praktycznie (podczas montażu pamięci) sprawdzać “dwukanałowość” pamięci, porównując w różnych konfiguracjach płytek RAM wyniki testów szybkości wymiany danych w programach Everest lub AIDA.

Ciekawostką jest jednak fakt, że dwie różne kości (zarówno pojemność jak i marka) mogą pracować w trybie dual-channel. Wszystko zależy od chipsetu.

Jak napisał flaszer - niektóre chipsety umożliwiają pracę w tzw. mixed mode (tak to się przynajmniej nazywa u Intela), ale doświadczenie podpowiada, że często mixed mode powoduje dziwaczne błędy pamięci, mimo że pamięci są w 100% sprawne.

Ja jak wsadziłem 1Gb i 512 to nie chciało działać. Dopiero jak było po równo czyli 2x 1Gb to zaczęło.

Tak jak mówię, to kwestia chipsetu a czasem konkretnego modelu. Dla porównania serwisowałem dwie maszyny które miały wsadzone kompletnie różne kości a dumnie wyświetlały tryb dwu-kanałowy.