Pytanie o router - sposób połączenia - ADSL, czy DSL

Koledzy i koleżanki czy dobrze myślę :slight_smile: Mój znajomy ma Internet, który jest “ciągnięty” po kablu od sąsiada - wszystko legalnie. Sąsiad ma Internet w TP S.A. Znajomy chciałby mieć WiFi w domu. I teraz moje pytanie, czy mam mu dobrać router bezprzewodowy dopasowany do znajomego, czy sąsiada tzn:

  • czy brać pod uwagę router typu ADSL, bo sąsiad ma w TP S.A.,

  • czy olać to ponieważ router będę instalował u znajomego i wystarczyłby DSL.

Dzięki za pomoc :slight_smile:

Najlepiej będzie jeśli sprawdzisz jakim kablem udostępnia mu łącze, najprawdopodobniej będzie to skrętka UTP na złączu RJ-45, więc tutaj router z modemem ADSL nie jest potrzebny, taki router potrzebuje sąsiad, chociaż też niekoniecznie, bo może ma wykupione łącze DSL, a nie np. Neostradę (zresztą Neostrady chyba nie można udostępniać poza jedno gospodarstwo domowe, to prawdopodobnie to będzie łącze DSL, skoro piszesz, że wszystko jest legalnie), ale to tak naprawdę zmartwienie sąsiada.

Pozdrawiam!

Dziękuję bardzo za pomoc :slight_smile:

Ani ADSL ani DSL tylko router LAN jeśli połączenie udostępniane jest za pomocą rj-45

ADSL i DSL są łączone kablem telefonicznym, LAN/WLAN(WLAN-to są te z obsługą WiFi) łączone są za pomocą rj-45 (czyli szerszego kabla telefonicznego)

Hmm, czyli wg ciebie są routery nie umożliwiające korzystanie z lan ? Powiel się swą wiedzą bo my tutaj przecież nic nie wiemy :slight_smile:

Każdy może dzielić sieć, ale on się pyta o modem DSL lub ADSL co w jego przypadku w ogóle nie ma nic do tego i nie jest potrzebne… zresztą cena routera LAN jest tez mniejsza od takiego z modemem, którego on niepotrzebuje…

:slight_smile: Skoro router dsl jest mu nie potrzebny (imo również), dlaczego jest mu potrzebny router “lan” ?? :slight_smile:

//wiem, że robię se jaja, ale jest to bardzo przyjemne umilanie czasu

Btw nie lepiej użyć switch’a z ap ? Ew samego ap :slight_smile:

pytanie było: czym dla ciebie jest router DLS a czym LAN

Ty chyba nie dokońca wiesz o czym piszesz… Router DSL to taki z modemem DSL czyli do lączenia się z internetem i podłączaniem do neigo różnych urządzeń. Router LAN łączy się z inną sięcią po ethernecie i ją rodziela (jak switch, tylko staje się serwerem i z sąsiadem posiada jedno połączenie) np na inne ethernety lub WiFi jak tu http://allegro.pl/tp-link-router-wifi-t … 02268.html

Tak szybko edytujesz, że nie nadążam odpisywać :stuck_out_tongue_winking_eye:

AP oczywiście równiez spełniałoby zadanie… z tym, że bez możliwości rozbudowy sieci pożniej (trzeba dokupić switch)

zresztą switch z AP niebyłby dobrym rozwiązaniem(zalezy od stosunków z sąsiadem) ale jakbym komuś udostępniał neta to osobiście denerwowałoby mnie jak np mam 5 jego urządzeń podpiętych do sieci, bo chciałbym udostępniać mu tylko jedno połączenie… Router Lan działa na tej zasadzie: ma jedno połączenie z naszym dawcą i rozdziela na nasze potrzeby, switch tylko rozdziela nasz kabelek ale dalej łączymy się bezpośrednio do sąsiada :wink:

Dobra, trochę namieszałem. Ogólnie nie ma takiego czegoś jak router lan, router to router :slight_smile: A twój router lan to router bez modemu :slight_smile:

Tak czy siak wszystko i tak zależy od wtyczki jaką doprowadza sąsiad, a to jest tylko offtop :slight_smile:

Chociaż wątpliwe jest to, że sąsiad doprowadza mu inne złącze niż 8p8c :slight_smile:

@twój edit, router nie rozdziela kabla, to właśnie robi switch :slight_smile:

No nie do końca offtop bo będzie wiedział co konkretnie potrzeba… router to router tu się zgadzam… ale są tak samo routery LAN’owe jak i WAN’owe(z modemami), bo definicja routera nic nie mówi o posiadaniu modemu… więc mój router to nie router bez modemu tylko router LAN’owy :wink:

ad: tak właśnei napisałem :stuck_out_tongue_winking_eye: switch rodziela a router hostuje :smiley:

Nie edytuj posta po napisaniu następnego :slight_smile:

Podaj mi jakąkolwiek wiarygodną stronę, gdzie masz napisane że istnieje router lan / wan. Nie ma takiego podziału. Jest sieć lan i sieć wan. Może jeszcze wymyślisz jakieś routery man’owe ?

Mamy: router z wbudowanym modemem, albo zwykły router :slight_smile:

Nie ma takiego sztywnego podziału bo można je podzielić pod wieloma względami i w zależności od potrzeb. Ale są takie co dają możliwość połączenia się przez modem do WAN i takie które łączą się jedynie LAN. To nie jest chyba jakieś odkrycie naukowe, zresztą pokazałem Ci nawet przykład i nie wiem czy ma sens to drążyć. Moge podzielić routery na te z USB i bez niego albo z WiFi lub bez… To bez znaczenia jak je sobie podziele. Są takie niezaprzeczalnie i nie ma co dywagować.

wyedytowałem “…” na “:” żeby było bardzej czytelne co napisałem bo nie zrozumiałeś co naskrobałem :stuck_out_tongue_winking_eye:

Szkoda spamować… zapraszam na PM jak chcesz dyskutować na ten temat :wink:

Nie siej herezji. Przecież na allegro nikt tych opisów nie moderuje. Kto je czyta, wie że są takie kwiatki jak karty 512GB, czy 4rdzeniowe procesory 16GHz. Swoją drogą mam router z tej aukcji (zakupiony w normalnym sklepie) i nigdzie nie ma na nim, że jest on lan. Tworząc nazwy własne wprowadzasz innych w błąd. Co z tego, że każdy zrozumie. Korzystając z swego nazewnictwa możesz się tylko domyślać o co ci chodzi.

Teraz tak:

Mylisz pojęcia, czy podpinasz się do lan czy wan zależy od ip przydzielonego ci przez providera. Porty wan mają oba rodzaje routerów. Ja cię po prostu próbuję zrozumieć :slight_smile:

Sieć WAN (z ang. Wide Area Network, rozległa sieć komputerowa)

dodam, że WAN można osiągnąć tylko poprzez ADSL, ATM, DSL, Frame Relay, HDLC, ISDN, PPP, SMDS, X.25 czyli poprzez połączenie modemowe, więc nie każdy router takie porty posiada bo te bez modemu ich nie mają…

Sieć lokalna (LAN) – sieć komputerowa łącząca komputery na określonym obszarze takim jak blok, szkoła, laboratorium, czy też biuro.

To nie jest ip przydzielone przez dostawce internetu xDD

Tutaj dochodzimy do sedna

Jak już mamy kopiować:

Pokaż mi router bez portu wan :slight_smile: A co do tego ip, pomyliły mi się fakty widoczności w danej sieci :slight_smile:

Czyli połączenia modemowe, router bez modemu nie łączy się z siecią WAN

No sorry kolego, jak pouczasz innych i jesteś taki wszechwiedzący, to jak możesz nazywać złącze RJ-45 kablem?

Jak można porównywać przełączniik z routerem? To są różne urządzenia na dodatek, działające w innych warstwach sieciowych. Router to nie żaden switch, który jest serwerem, router kieruje pakiety do celu na podstawie informacji zawartych w pakiecie IP warstwy trzeciej, na podstawie informacji zawartych w tablicy routingu, wybiera najlepszą trasę, przełącznik natomiast przełącza tylko ramki przychodzące z jednego portu na inny na podstawie informacji zawartych w tablicy przełączania. Router ponadto łączy ze sobą sieci, przełącznik łączy ze sobą tylko urządzenia w tej samej sieci, więc są to różne urządzenia i pełną inne funkcje, ale co ja tam mogę o tym wiedzieć…

Nie wszystkie połączenia są modemowe, część z tego co wymieniłeś, to protokoły wartswy łącza danych. Warstwa łącza danych w zależności od połączenia enkapsuluje pakiety w odpowiednie ramki, np. ramka ethernetowa zawiera adres MAC (adres lokalny), ramka PPP takiego adresu nie zawiera, gdyż jest to połączenie typu punkt-punkt. W routerach Cisco połączenia WAN są zestawianie na złączach szerogowych, jedno z routerów stanowi urządzenia DCE (taktujące sygnał), a drugie DTE. Połączenia WAN zestawiane są najczęściej pomiędzy różnymi ISP.

Nie ma czegoś takiego jak router LAN, albo router WAN, router może mieć interfejsy LAN (porty ethernetowe) lub interfejsy WAN (porty szeregowe) oraz inne i tyczy się to głównie routerów jakie produkuje, np. Cisco (nie chodzi o routery do użytku domowego). Routery mogą mieć wbudowany modem, lub mogą nie posiadać wbudowanego modemu, to jest tylko rozszerzenie jego funkconalności, różni się to tym, że nie trzeba kupować i podłączać dodatkowego urządzenia, bo jest już zintegrowane.

Pozdrawiam!

No dobrze nie dysponuję tak fachowym nazenictwem i dokłądnym działaniem modelu OSI, ale kabel dla mnie to kabel(w tym wypadku skrętka dlatego podałem nazwę), na początku podałem wyjaśnienie o co mi dokłądnie chodzi, wraz z przykładem takeigo “urządzenia”. Dla mnie to co pokazałem to dalej router. Tyle, że bez modemu. A nie pouczam innych tylko cały czas tłumacze czemu nazywam routerem lan to urządzenie. Bo łączy się ethernetem do inengo modemu/routera i rozdziela na inne i WiFi w tym wypadku. Tak kieruje paczki i wybiera z tablicy routingu najlepsze połączenia, kiedyś było na sieciach :smiley: . Ale co to obchodzi kogoś przy wyborze odpowiedniego routera do takiego rozwiązania.