Pytanie o temperatury - na ile dokładne są programy?

Zastanawia mnie dokładność programów sprawdzających temperatury. Używam dwóch, CoreTemp i HWMonitor, ale coś mi nie gra… Podczas gry CT pokazuje nawet 76 stopni na jednym rdzeniu (sprzęt jak w podpisie), HWM kilka mniej. Radiator był dopiero z kurzu czyszczony. Czy te temperatury są realne?

No różnica w różnych programach nie powinna się wahać więcej niż 2-3 C. Tak w stresie procesor może osiągać taką temperaturę. Tragedii nie ma, ale nie jest ciekawie. Napisałeś “nawet 76 C”, czyli rozumiem, że jest to maxx granica, tak??? No to jest nieciekawie, ale znośnie…

Tak, oba programy pokazują 76-77 stopni. Martwi mnie raczej różnica zaledwie 10 stopni pomiędzy idle a pełnym obciążeniem.

No a czemu się dziwić??? No fakt w “spoczynku” masz też nieco podwyższoną temp., bo ok. 65 C to całkiem sporo. No ale jak wspomniałem nie jest źle:)

Ok, dzięki za odpowiedź. Powiem szczerze, że zainspirowało mnie do napisania tego postu wyłączanie się komputera podczas gry w Starcrafta 2 (wyłączanie, nie resetowanie). Ale to jedyna gra, z którą mam problem, plus na forum Blizzarda aż roi się od podobnych postów, więc ufam, że jest to problem software’owy.

Zasilacz marki jakiej??? Moc jaka???

Uważasz, że w spoczynku 65*C to nie jest źle? Mój Athlon64 X2 4000+ w spoczynku ma około 33*C, a w stresie najwięcej zanotowałem 56*C. Wg mnie w spoczynku 65*C to jest stanowczo za dużo.

A co z pastą termoprzewodzącą? Zakładałeś jakąś porządną? Dobrze ją nałożyłeś?

Jakie temperatury w idle pokazuje BIOS? Jakie rozbieżności?

Pasta termoprzewodząca nie jest problemem, jest nałożona ok i jest dobrej jakości. Z tego, co sobie przypominam, to od kupna miałem wysokie temperatury, potem wymieniłem chłodzenie, ale niewiele dało. Mam otwartą obudowę, może cyrkulacja jest zła? W każdym razie, musi być tak z dobry rok i nie ma żadnych problemów. To wyłączanie to fałszywy alarm, niespowodowany przegrzewaniem (wiele osób tak ma w Starcrafcie II).

A, i na który rdzeń się patrzy? Bo programy wskazują dwie zupełnie różne temperatury dla dwóch rdzeni. W każdym razie w idle, jak mówiłem, było 65 stopni, po czym wykonałem twardy reset i w BIOSie równe 50. Po załadowaniu systemu ponownie uruchomiłem CoreTemp i znów 65-68.

Temat jeszcze ważny?

Patrzy się na oba rdzenie, temperatura ogólna procesora jest mniej ważna. W BIOSie podawana jest jedna temperatura, czy oba rdzenie są wyszczególnione?

Oba wyszczególnione. Drugi jest o ok. 10 stopni mniej nagrzany.

W takim razie jakie ostatecznie temperatury pokazuje BIOS dla poszczególnych rdzeni (zatrzymaj się na tym ekranie, aby temperatura się ustabilizowała)?

Możesz zaktualizować BIOS? Czasami błędne odczyty spowodowane są właśnie przez BIOS i aktualizacja jego może przynieść prawdziwe wartości.

Folia od spodu radiatora zdjęta? ;> Na rdzeniu napięcie było podbijane w celu osiągnięcia tego drobnego oc? Temperatury zdecydowanie za wysokie.

Oczywiście, że zdjęta. :slight_smile: Napięcie nie było podbite, a procesor pracuje teraz w fabrycznych ustawieniach. Miałem podobne wałki przed wymianą układu chłodzenia, może czujniki są zepsute. Niedługo kupuję nowy sprzęt, więc w ten już chyba nie będę inwestował.