Pytanie odnoście komercyjnego używania darmowego programu

(system) #1

Witam

Jeśli zrobię stronę internetową za pomocą tego programu to mogę ją później komuś sprzedać np na allegro?

http://www.dobreprogramy.pl/Nvu,Program ... 11603.html

(Adam Bialek) #2

Producent darmowego programu informuje w warunkach licencji o możliwości komercyjnego użytkowania danego programu.

(fiesta) #3

Możesz, nie widzę żadnych ograniczeń (tym bardziej że program nie jest już rozwijany).

Proponuję skorzystać z jego następcy (autorstwa tej samej ekipy):

Kompozer

na licencji GPL, czyli również darmowy do użytku komercyjnego.

(pysiu) #4

TU masz cały zapis licencji na stronie domowej http://www.nvu.pl/licencja.html

(system) #5

Dziękuję za odpowiedzi.

Mam kolejne pytanie. Jeśli zacznę sprzedawać strony internetowe na serwisie allegro.pl to czy mogę się spodziewać "nalotu" na mój dom w celu sprawdzenia oryginalność zainstalowanych programów na moim komputerze?

(Monczkin) #6

bartek88k , jeżeli chcesz prowadzić działalność zarobkowa, to załóż firmę. Z fiskusem kto się rozliczy?

(system) #7

Tak się składa, że jakiś czas temu pracowałem w Urzędzie Skarbowym. Wiem, co może mi grozić jeśli nie zarejestruje działalności gospodarczej.

Moje pytania są czysto teoretyczne.

Czy mogę się spodziewać poniekąd niemiłej kontroli legalności oprogramowania?

(Cedar) #8

Jeśli jesteś "czysty" to dlaczego kontrola miałaby być niemiła? Naloty są głównie w firmach, a nie w mieszkaniach(w przypadku działalności prowadzonej we własnym domu), chociaż kiedyś słyszałem o kontroli w mieszkaniu, ale na jakiej podstawie to nie pamiętam. Największa szansa na taki "nalot" jest gdy ktoś doniesie na delikwenta.

(Drobok) #9

Jeśli podpadłbyś komuś np kodem sprzedanej strony masz sporą szansę na taki donos choćby z chęci zemsty (o ile osoba która kupi twój bubel zna się na rzeczy) :smiley:

Ogólnie wygląd to nie wszystko liczy się przejrzystość kodu, oraz optymalizacja której na screenie nie sprawdzisz a robiąc stronę tak nie polecanym programem możesz o tym zapomnieć ;]

(Rachunkisob) #10

Bart ,pisze

Procowałeś w US. i pytasz o takie rzeczy.. Zadziwiające.. [-X [-X [-X

Skoro chcesz tworzyć strony Internetowe tworzyć soft . i chcesz to czynić na nielegalnym sofcie..??

To już nawet nie chodzi o sama legalność softu . Ale sprzęt komputer soft musi posiadać dokumenty faktury z nabycia etc. Czyżbyś miał na soft nielegalny legalne dowody nabycia.. ??

Samo użycie softu z przestępstwa ( używanie produktu pirackiego jest czynem prawnie zabronionym) do działalności gospodarczej jest przestępstwem i wyprodukowanie strony softu na pirackim oprogramowaniu w myśl prawa jest przestępstwem..

(fiesta) #11

miki121 , ale czego doszukujesz się drugiego dna, skoro program jest na licencji GPL ??