Pytanie odnośnie budowy PCeta, ustawień i BIOS'u

Mam kilka pytań tak jak w temacie. Proszę o odpowiedzi na konkretne pytania :D.

  1. Czy do poprawnego działania sprzętu potrzebna jest wtyczka do zasilania płyty głównej napięciem 12V. U siebie w kompie nie mam jej podłączonej i komp działa, więc tylko chce się upewnić.

  2. Czy wtyczka Molex, która jest 2 częściowa może być podłączona do dysku twardego i do napędu cd. Czy zasada jest taka, że jedna wtyczka do napędów, a druga do dysków twardych.

  3. Czy wiatrak umieszczony na prosesorze kręci się cały czas, czy tylko wtedy gdy procek wykonuje jakieś zadanie (podrywa się).

Jak mogę sprawdzić czy wiatrak się kręci, programem, uszami? Czy mogę w umieszczonym pod prądem PCecie odkręcić obudowę i zobaczyć czy się rusza?

  1. Czy to normalne, że mam temperaturę na procku ponad 60 stopni i nic się dotychczas nie zwaliło (z forum i netu wynika, że to nie jest jednak najlepsza temperatura, a wręcz przerąbana). To pytanie jest właśnie związane z wiatrakiem, bo nie wiem skąd taka wysoka temperatura, nie wiem czy wiatrak działa.

  2. Czy pasta termoprzewodząca może obniżyć temperaturę. Czy musi być używana często i czy wy ją wykorzystujecie?

  3. Shutdown Temperature w BIOS’ie co to takiego?

  4. Kolejne pytanie: jak mam w tym zestawie odkręcić wiatrak, radiator by dostać się do procka.

Foty:

7f9d8d91ed82b2a9m.jpg

282f886226bc4344m.jpg

Trzeba po prostu odkręcić śruby, w pc formacie było, że powinny być jakieś zaciski ale tu nie widać.

Jak będę rozkręcał radiator itd to najpierw mam się pozbyć wszystkich kabli? Bo przecież płyty głównej nie będę wyjmował?

  1. Skoro działa to pewnie lajt

  2. Może o ile dobrze CIę zrozumiałem dobrze

  3. Cały czas. Możesz sprawdzić każdą z wymienionych czynności łącznie ze zdejmowaniem boku obudowy

  4. To zależy od CPU.

  5. Może. Nawet jest konieczna.

  6. Temp. CPU przy której komp się wyłancza

ad.1 ma być podłączone jeżeli jest takie gniazdo

ad.2 można

ad.3 tak kręci się, można programem, najpierw otwórz obudowę a potem włącz komputer

ad.4 nie, masz zakurzony radiator

ad.5 tak, raz nakłada się na procesor

ad.6 nie wiem na pewno, prawdopodobnie jest spowalniany komputer by pobierał mniej energii a tym samym zostanie obniżona temperatura

ad1 jeżeli płyta ma takie gniazdo to powinna być podłaczona (stabilniejsza praca)

ad2 tak może być podłaczona do dysku i napędu

ad3 kreci się cały czas w zależności od tem. procka powinnien przyspieszać lub zwalniać , wyłaczyć kompa , sciągnąc obudowe , załaczyć , witraki muszą ruszyć i kręcić się

ad4 zależy jaki procek

ad5 paste powinno się wymienić przy konserwacji kompa przynajmniej raz na rok , dobra pasta potrafi obniżyć temperature nawet o kilka stopni (Artic Silver 5- pasta)

ustawia się przy jakiej temperaturze procka komp powinnien się wyłączyć

Nie mam podłączonej tej wtyczki i wszystko działa. Czy jest taka opcja żeby na płycie głównej nie było tego gniazda?

Czyściłem jedynie wiatrak na procku strasznie zakurzony a do radiatora nie mogłem sięgnąć bez odkręcania wiatraka.

Jeszcze mam jedno pytanie dotyczące tej pasty, ona po jakimś czasie po prostu się ulatnia, znaczy że jej po jakimś czasie już nie będzie, czy trzyma bardzo długo np. 3 lata?

tak, ja na starej plycie niemialem wtyczki 12v…

co do pasty, to lepiej sa co jakis czas scierac i nakladac nowa, gdyz z czasem traci swoje wlasciwosci…

odłącz zasialanie wentylatora i przedmuchaj radiator sprężonym powietrzem jeżeli nie chcesz zdejmować radiatora z procesora

Procek AMD Athlon 2000 XP +.

Na płycie głównej (ECS K7VTA3) nie ma żadnego wiatraka, czy to może wpływać na temperaturę procka?

ad.7 na rogach masz śrubki, a zatrzask przy podstawce procesora to taka blaszka, zatrzask otwieraj i zamykaj ostrożnie by niczego nie uszkodzić, ze zdjęcia widać że będziesz musiał wyjąć płytę lub zasilacz

wentylator znacząco wpływa na obniżenie temperatury , nawet jeżeli jest to dość porządne chłodzenie pasywne , wentylatora można nie zastosować jedynie przy wodnym chłodzeniu.

jeżeli nie wiesz jak zdjąć i założyć radiator to poproś kogoś doświadczonego bo możesz uszkodzić rdzeń procesora

proponuję zmianę radiatora na miedziany