Pytanie odnośnie switcha

Witam mam małe pytanie odnośnie switcha.

Załużmy mamy 2 komputery na xp np. Do jednego dajemy neostarde i podpinamy do switcha udospniamy i chyba mamy łącze do neta na drugim komputerze. Z neostradą dostajemy wszystko NAT, routing itp całość wystarczy wgrać oprogramowanie. A jak jest DSL tez dostajemy wszytko wystarczy tylko zainstalowac. Wydaje mi sie że nie bo poco by stawiano serwery z NAT-em i routingiem i innymi.

no tak tylko że musisz mieć jeszcze router z modemem adsl samym switch’em nie podzielisz łącza

W neostradzie oprogramowanie z modemem odpowiada za routing i NAT a na serwerze np. jakiś linux z odpaloną usługą ?. W pierwszym przypadku mam już dostęp do neta więc chyba mogę go udostępnić do switcha a switch dalej podzieli.

No jak serwer bedzie obsługiwał neostrade to wtedy switche bedą tylko dawały możliwość podłączenie większej ilości komputerów do serwera i bedą miałay neta z serwera .

  1. żąglujesz terminami sieciowymi, nie do końca je chyba rozumiejąc

  2. Chcąc dzielić usługę Neostrady na więcej, niż jeden komputer potrzebujesz minimum:

  • modemu (pewnie wpinany przez USB do komputera),

  • routera, który wyznaczy trasę do internetu (w tym przypadku komputer stacjonarny),

  • maskarady (NAT - a dokładniej PAT) - który zapewni przy jednym zewnętrznym IP dostęp do internetu komputerom z sieci wewnętrznej

  • połączenia komputerów (wifi, lan, może być właśnie przez switcha).

  • sterowniki do modemu masz (internet działa)

  • z tego, co wiem oprogramowanie Neostrady nie zapewnia NATu (to może zrobić udostępnianie łącza z oprogramowania Windowsa),

  • jak napisałeś, może to być też komputer z innym OS (np. dystr. Linuksa),

  • może też być urządzenie 3w1 (modem ADSL z wbudowanym routerem i switchem) - to jest chyba najwygodniejsze, bo nie musisz mieć włączonego cały czas komputera udostępniającego internet.