Pytanie odnośnie wydajności Win 7

Witam po zainstalowaniu Win 7 wydajność w grach strasznie mi spadła i niestety musiałem wrócic do XP-ka.

Podam przykład gry pod DX9 Call of Duty 4 ( gram w multi-player). Na XP mam stałe 250FPS a na Win 7 fps spada do 160. Komp aż taki słaby nie jest więc nie wiem czemu jest taka duża różnica na niekożyśc Win 7:( . Mass effect 2 na XP z synchronizacja klatek ma stałe 60FPS a na win 7 są spadki do 40 FPS .

Chętnie bym został przy 7 ale niestety wydajność spada niesamowicie( sam system zasówa aż miło).

Testy porównawcze wypadaja praktycznie identycznie jeśli chodzi o XP i seven co do wydajności w grach.

Ma ktoś jakieś pomysły czym może być to spowodowane? Lub poprostu mam za słaby sprzęt na win 7 ?

niektóre gry chodzą lepiej pod 7, niektóre dużo gorzej.Miałem podobną sytuację, też odczuwałem duży spadek wydajności w grach w windows 7 i wróciłem do XP, bo na 7 mi się nawet gothic 2 ciął… Windows 7 ma większe wymagania, domyślnie jest bardzo dużo procesów uruchomionych tóż po instalacji, aero też robi swoje i dużo innych funkcji :wink:

Jeśli mowa o wydajności, to zgodzę się z Cyba91. Niekiedy lepiej wypadnie na 7.

Przy okazji - dla gracza mogę polecić “game booster” ;]

Chociaż wcale nie korzystam z tego programu - ale ja nie muszę ;p

Tylko ja się jeszcze nie spotkałem z grą która by chodziła szybciej lub podobnie ( testowałem GRID2,Metro2030,Mass Effect 2, Cod4,CodMW2).

Dziwią mnie testy wydajności XP vs 7 gdzie różnica wynosi okolo 5 fps a nie tak jak u mnie ponad 20 :confused:

Aby 7 działał lepiej od XP trzeba mieć powyżej 3 GB RAM.

a doinstalowałeś DX9?

7 nie ma pełnego dx9, trzeba go doinstalować. Wtedy wydajność w grach dx9 powinna być normalna.

aero po włączeniu gier na pełnym ekranie zostaje wyłączone i włącza się po minimalizacji programu lub po jego wyłączeniu więc nie wpływa na wydajność gier w żaden sposób.

Lub poprostu mam za słaby sprzęt na win 7 ?

sprzęt masz wystarczający, może oprócz ramu, do grania na 7 przyda się jednak 3/4gb gdyż sam system często bierze 1GB…

Jak miałem viste i 1gb ram z kartąś graf. GF 7600gs to gra Bioshock się zacinała, dołożyłem wtedy jeszcze 2GB i się gra ju nie zacinała.

U mnie na 7 gry chodzą tak jak na XP jeśli chodzi o ilość klatek. W 3dmarkach różnica była minimalna na korzyść XP.

Korzystałeś z 64 bit, czy 32 bit?

Tak doinstalowywałem DX9. Co do Win 7 to bierze mi okolo 700MB pamięci podobnie jak XP po zainstalowaniu wszystkiego. W grach nie zóważyłem zacinania ( gra nie stawała z powodu braku pamieci ram doczytując z HDD). ( Tyle mi teraz zajął pamięci XP a wszystko chodzi super http://img41.imageshack.us/img41/861/pamiecp.jpg )

Wynik 3dmark06 też jest podobny(win XP: 13674 , Win 7: 13221) . Nie wiem może rzeczywiście mam za mało RAM-u ( chociaż nie zaóważyłem obiawów jego braku) .

EDIT@

Korzystałem z Win 7 HP 32Bit ( Ultimate też instalowałem i to samo) :frowning:

Nie sądzę, żeby to była wina ramu. Mi system zajmuje około 600MB (też 32 bit) i tylko Crysis, GTA IV czy nawet MW2 potrafiły się przycinać z powodu RAM’u. Na pewno nie COD4.

Może masz za dużo programów otwartych, albo jakieś indeksowanie się robi w tle czy coś, nie za bardzo mi coś przychodzi na myśl.

Możesz na monitorze wydajności zobaczyć, czy coś jest obciążone, aero możesz też na wszelki wypadek wyłączyc.

Hmm u mnie wydajność w grach jest taka sama nie zależnie od OS-u (XP x64 , Vista x64 , 7 x64) więc ci co twierdzą że na XP jest większa wydajność niż na Vista/7 po prostu nie potrafią skonfigurować systemu.

Zużycie ramu na XP powinno być około 300-400MB a na Vista/7 około 550-700MB

Game Booster to jeden z programów stworzony nie dla graczy tylko dla Dzieci Neo.

Nie mam pojęcia co to może być. System jest fajny, chodzi wyśmienicie no ale odnośnie gier jest lipa i to wielka. Problem wystepuje nawet na swieżym systemie. Zainstalowane stery i tylko CoD4 i są spadki fps do 160 heh i GRID tak samo klatkuje w niektórych miejscach, nawet po zmniejszeniu detali. Coś mi się wydaje że procesor jest bardziej obciążony na win 7 niż na XP.

Wyłączenie wszystkich ‘wodotrysków’ tez nic nie daje.

Z mojego doświadczenia z win 7 niesty musze powiedzieć że Win XP jest bardziej wydajny od Win 7 w grach. Co do konfiguracji to co mam tam konfigurować, system instaluje jak XP, wgrywam programy jakie potrzebuje i działam na nim. A nie siedze i myśle co tu wyłączyć(okroić) a co nie… Takie żeczy powinien wyeliminować MS a nie user, wybacz…

Nie do końca jest tak jak mówisz, usługi zbędne powyłączałem i to całą masę, w tle żadne programy nie były uruchomione, ale mimo to dalej było to samo i fpsów było zdecydowanie mniej jak na XP. Odczuwalne były ścinki. Indeksowanie i tak dalej też było powyłączane :wink: Sprzęt mam podobny do tego co autor wątku. Dla mnie XP za prostolinijność i brak wodotrysków (wiadomo że w tamtych czasach była inna koncepcja na system) pod gry zawsze będzie górą :wink:

Takie duże różnice na pewno nie są spowodowane samym Windows 7. Za tym z całą pewnością coś jeszcze się kryje. Może niedopracowane sterowniki, labo brak jakiejś łatki.

Tak jak koledzy piszą W7 i XP pod względem wydajności w grach wypadają bardzo, ale to bardzo porównywalnie i przy nowszych grach nie ma absolutnie mowy o takich różnicach.

Też mi się to wydaje dziwne. Sterowniki insalowałem wszystkie najnowsze więc nie mam pojęcia w czym leży przyczyna.

Montowałem nawet inną karte muzyczną, myślałem że ona może stanowić problem lecz niestety dalej było to samo.

Nie wiem poddaje się :frowning:

Ja nie nie widzę raczej różnicy w wydajności. Tym bardziej że już są gry które nie działają całkiem w Windows XP (Just Cause 2) lub maja problemy z XP (Metro 2033).

Może zainstalowałeś Windows 7 32bit ? Polecam 64bit, naprawdę widać że jest szybsze (mimo ze większość gier jest 32bit, sterownik trybu kernela od GPU, musi być 64bit, wiec zawsze na tym korzysta). Mi działa wszystko bezproblemowo na Windows 7 x64, a często słyszę o problemach z nowszymi grami na Windows XP.

Z grą Metro 2033 nie mam żadnych problemów na XP . Może zainstaluje jeszcze w wolnej chwili Win 7 ale podejrzewam że będzie dalej mocny spadek wydajności .

Możliwe jest to że mam za mało ramu ( nie zauważyłem objawów jego braku) i dlatego gry tracą tak dużo na wydajności ?

Ciesz się jak nie masz problemow. Bo często widzę w necie na rożnych forach, o wywalaniach do pulpitu itp. od userów z XP.

Ja bym poeksperymentował ze sterownikami nv, bo one ostatnio podobno są strasznie zepsute (np. spalają grafy :-D).

Od razu napiszę że stoję po stronie czerwonych. Sam mam HD4870 i mam kompletny brak problemów z grami na Windows 7, a poziom sterowników sie poprawia znaczenie.

10.4a preview zwiększył mi znacznie fps w większości gier (np. Metro) :smiley: A AMD ma jeszcze je ulepszyć, a CUDA na ATI tez już niedługo (gpuocelot).

Zgadzam się że jest narazie tragedia ze sterami NV. Też mi się wydaje że problem leży po ich stronie. Zauważyłem również ze zużycie procka w grach jest większe na win7 w porównaniu do XP.

Narazie jeszcze sie wstrzymam może nv wyda jakieś dobre stery na win 7 .