Pytanie teoretyczne - stworzenie dużego portalu internetowego

Witam, nie wiem czy wybrałem dobry dział na to pytanie, ale generalnie jest w temacie tworzenia stron internetowych.

Mamy z kolegą pomysł, który wydaje nam się całkiem dobry i potencjalnie dochodowy, więc jesteśmy w stanie zainwestować jakieś pieniądze. Chodzi o stworzenie dość obszernego serwisu internetowego, z rejestracją użytkowników, obsługą płatności i wirtualnej waluty, i jeszcze paroma innymi rzeczami, czyli naprawdę spory projekt. Problem w tym, że obaj nie znamy się na robieniu takich rzeczy, jakieś proste stronki dałoby radę, ale serwis w którym wchodzą w grę realne pieniądze, dane osobowe itd. bazy danych i inne, wymagałoby to zbyt dużo nauki.

Pytanie więc, jak można to ugryźć? Powiedzmy, że pytam jako inwestor, czy powinienem zatrudnić kogoś do wykonania zlecenia, czy są firmy świadczące takie usługi? Trochę się nakręciliśmy na ten projekt, a z drugiej strony nie mamy pojęcia jak do niego podejść, od czego zacząć. Ktoś może ma doświadczenie i wiedzę w tym temacie? Byłbym bardzo wdzięczny za wszelkie rady, ewentualnie sugestie gdzie indziej mógłbym uzyskać takie informacje.

Pozdrawiam

Sprawa nie jest tak skomplikowana, jak się wydaje - wszystko to zrobi dla Was każda firma webmasterska. Pytanie tylko, ile tysięcy złotych macie na stworzenie serwisu :slight_smile: Następnie ile funduszy posiadacie na długotrwałe pozycjonowanie.

Dobrze prawisz.

 

Dalszy support i kwestia bezpieczeństwa serwisu obsługującego dane osobowe i płatności to te kolejne wydatki. Prowadzenie dochodowego interesu w internecie jest kosztowne i wymaga odpowiedzialności przedsiębiorcy wobec klientów. Zaufanie kupujących usługi/produkty ciężko zdobyć i jeszcze ciężej utrzymać.

Dzięki za odpowiedzi. Nie ma mowy o żadnym zniechęcaniu, właśnie staram się podejść maksymalnie realistycznie i twardo stąpać po ziemi, bo łatwo jest odpłynąć w wyobraźni ale chodzi właśnie o to, żeby dokładnie wiedzieć na co się piszę. Orientujecie się mniej więcej o jakich kwotach mowa, jeżeli chodzi o zlecenie wykonania takiego serwisu? Jeżeli chodzi o otwarcie działalności gospodarczej, może istnieją jakieś dofinansowania na start? Musi być jakaś opcja, w końcu trochę dużych serwisów w internecie funkcjonuje więc ludzie je jakoś zakładają. Pytanie, czy po prostu rozwijają się one płynnie z małych stron, czy ludzie mają na starcie kupę forsy do wpakowania w nie, czy znajdują jakiś inwestorów?

Nie ma na stworzenie sztywnego cennika - musisz napisać do firmy webmasterskiej, podać całą specyfikację, a oni to dopiero wycenią. Siedzę trochę już w tym biznesie i ceny z głowy podać się nie da, ale zwykłe strony www kosztują 1300-1500zł netto, a teraz pomyśl o całym portalu. Musisz mieć parę tysięcy w kieszeni, wliczając w to długotrwałe pozycjonowanie. Zasada jest prosta dla każdej ze stron: im więcej, tym drożej.

Widzę, że te dofinansowania są tylko dla bezrobotnych? Czy są też jakieś dla pracujących? Ciężko znaleźć jakąś sensowną i w miarę czytelną stronę wyjaśniającą te rzeczy, no ale rozumiem że to nie jest portal stworzony do takich pytań:)

 

Faktycznie muszę porozsyłać maile z prośbą o przybliżony kosztorys, tylko mam taką obawę, pewnie kompletnie głupią, ale jednak myślę sobie, że nie mam żadnej gwarancji, że jak opiszę mój projekt firmie webmasterskiej to nie podpierdzielą mi pomysłu. Jak to wygląda w tej branży, można mieć tak duże zaufanie, żeby wdrażać ich w detale na start czy po prostu opisać pobieżnie jakie rzeczy musiałyby funkcjonować w tym serwisie i poprosić o wycenę?

 

Myślę sobie, że może wejść we współpracę z jakąś firmą, zamiast zakładać własną? Dla samego oszczędzenia papierkowej roboty i płacenia składek, czy to ma sens, kiedy mój zaufany znajomy posiada własną firmę i możliwe że byłby zainteresowany współpracą?

 

I ostatnia kwestia - działają na rynku jakieś godne polecenia firmy w tej branży? Trochę strach, że trafiłbym na mało kompetentnych ludzi, których przerósłby ten projekt i odwaliliby fuszerkę a pieniądze musiałbym zapłacić. Może boję się trochę zbyt wielu rzeczy, ale z drugiej strony chyba jest to uzasadnione, biorąc pod uwagę, że nie śpię na pieniądzach więc wiązałoby się to z poważnym ryzykiem, taka inwestycja.

 

Dzięki ogromne za odpowiedzi, naprawdę każda porada w tej chwili jest dla mnie niesamowicie cenna

Nie wiem jak jest dziś - przepisy często się zmieniają, musisz się zorientować. Ja pamiętam tylko przypadki z paru lat wstecz, gdzie ludzie specjalnie nawet rezygnowali z pracy, aby jako bezrobotni starać się o dofinansowania unijne (pomyślnie).

 

Nie masz wyjścia - musisz calutki portal wyśpiewać im od A do Z, nawet bardziej niż na spowiedzi. Sam pisuję specyfikacje softu webowego i obecni klienci mieli różne potrzeby, ale musieli go zaplanować od początku do końca. Sprawa jest bowiem prosta - programista musi wiedzieć jakie ficzery napisać, a jak Ty czegoś nie powiesz, albo zataisz - to możesz dostać zupełnie inny projekt, niż sobie zakładałeś (bo programista w Twojej głowie nie siedzi). Im więcej szczegółów, tym lepiej - portal ma działać tak, jak tego oczekujesz, a bez szczegółów będziesz miał nieprecyzyjną wycenę, lub niekompletną (bo nie powiedziałeś wszystkiego, jak portal ma działać i co posiadać). Uwierz mi - tygodniowo słyszę tyle wizji, że głowa staje, ale tak naprawdę… żadna nie jest oryginalna, nowa albo niepowtarzalna, aby można ją było podchwycić - bo wszystko i tak już było :slight_smile: Nie zaufasz - nie będziesz mieć dobrej wyceny. Musisz naprawdę przemyśleć szczegółowo swój portal - schemat jego działania musi być w Twojej głowie i musisz go takim przekazać, inaczej programiści stworzą nie to czego oczekiwałeś, a handlowiec i tak nie da spokoju, póki nie uzyska wszystkich informacji.

 

Możesz wejść we współpracę z inną firmą - od tego są inkubatory przedsiębiorczości (choć większość inkubatorów jest nastawionych na studentów). Możesz szukać inwestora itd. Możesz szukać wspólników do startupu - droga wolna. Możesz pogadać ze znajomym.

 

Na rynku jest sporo godnych polecenia firm, bo pytasz o firmy webmasterskie? Powiem tak - znajdź jakieś dobre firmy z Twojej okolicy, poparte dobrym portfolio. Przez maile mam wrażenie, że mógłbyś się nieco rozminąć z firmą będącą daleko, a do lokalnej możesz w każdym momencie podjechać i się spotkać, wytłumaczyć coś na żywo. Przy okazji spotkania rozeznasz się też, czy firma jest kompetentna.