Pytanie w kwestii weryfikacji licencji - warunku OEM/płyta

Taka zagwozdka z licencją.

Ktoś kupuje legalnego Windowsa (powiedzmy 8 ) OEM i instaluję go na swoim PCecie. Po pewnym czasie płyta główna się pali i jak rozumiem, że OEM jest przypisany do płyty głównej - zatem traci licencję.

Użytkownik jest na tyle biedny, że instaluje ten system OEM na innym PCecie.

  1. Moje pytanie jest takie: Czy Microsoft jest w stanie to sprawdzić i zweryfikować to, że ten OEM był przypisany do tej spalonej płyty głównej, a nie do tej nowej?

  2. Czy policja lub jakieś inne służby sprawdzają legalność oprogramowania w domach zwykłych użytkowników. Od czasu do czasu słyszy się, że jest to sprawdzane w firmach, ale w domach dawno nie słyszałem.

1.Microsoft zmienił typ licencji OEM i teraz użytkownik prywatny ma prawo przenosić Windows 8 PRO na kolejny zbudowany przez siebie komputer z tym ze z poprzedniego musi go osunąć.

Nie jest już dłużej wymagany zakup nowej licencji przy zbudowaniu nowego komputera.

2.Mieli by się czym zajmować - pomyśl ?(w domu to jedynie gdybyś kopiował programy i płyty np. z filmami i je sprzedawał i ktoś miły na ciebie doniósł)

wielkie dzięki za te info o zmianie licencji…

ale to czy jak ktoś ma starą Vistę OEM (kupioną na starych zasadach) to też dotyczy ta zmiana licencji tj. czy taki posiadacz starej Visty może po spaleniu płyty legalnie przenieść OS na nowy komp?

Czy to dopiero od Win8 to obowiązuje…

Wprowadzili to dopiero w 8.

1.1 Licencjobiorca może przenieść oprogramowanie na inny komputer Licencjobiorcy. Licencjobiorca może także przenieść oprogramowanie (razem z licencją) na inny komputer, który należy do osoby innej niż Licencjobiorca, o ile a) Licencjobiorca jest pierwszym licencjonowanym użytkownikiem oprogramowania (…) W przypadku każdego przeniesienia oprogramowania na nowy komputer Licencjobiorca musi usunąć to oprogramowanie z poprzedniego komputera. Licencjobiorca nie może przenieść oprogramowania tak, aby możliwe było współdzielenie licencji między komputerami.

1.2 Licencjobiorca nie może instalować oprogramowania jako systemu operacyjnego na żadnym innym komputerze z wyjątkiem tego, który buduje na własny użytek, lub jako systemu operacyjnego na lokalnym komputerze wirtualnym albo osobnej partycji.

1.3 Jeśli Licencjobiorca korzysta z oprogramowania jako systemu operacyjnego do użytku komercyjnego, nie może posiadać licencji na więcej niż pięć kopii oprogramowania do takiego użytku komercyjnego łącznie (i na każdą kopię oprogramowania musi posiadać osobną licencję).

1.4 Licencjobiorca może przenieść oprogramowanie Get Genuine Windows, Pro Pack lub Media Center Pack tylko razem z licencjonowanym komputerem.

Uwaga dotyczy Windows 8!

Dotyczy instalacji Windows 7 na komputerze z 8 (Licencja OEM Windowsa 8 zakłada taką możliwość, ale tylko w przypadku edycji Pro. Po zakupieniu najnowszego systemu można bez przeszkód zainstalować zamiast niego Windows 7 Professional lub Windows Vista Business. Właściciel licencji ma przy tym prawo w każdej chwili powrócić do Windowsa 8. Microsoft zastrzega jedynie, by nośnik instalacyjny starszego systemu pochodził od producenta OEM lub z kanałów sprzedaży.)

Zmiany w licencji OEM są wprowadzone tylko w systemie Windows 8. Windows XP, Vista, 7 zapisy licencji OEM nie zmieniły się.

ja z XP też przeinstalowywałem system na nowej płycie (w starą trafił piorun!)

był to komputer firmowy

było to dawno ale jeśli pamiętam to aktywowałem go przez telefon i tam musiałem podać przyczynę instalacji na nowym komputerze ale wszystko poszło dalej sprawnie

zgadza się nieraz się uda nawet bez aktywacji telefonicznej zależy od płyty głównej komputera ( na jaką wymieniliśmy) - pozostaje pytanie czy to zgodne z licencją :slight_smile:

na ogół Microsoft nie robi problemów !

Bo właśnie dlatego pytałęm o policję, bo jak MS nie jest w stanie sprawdzić weryfikacji OEM/płyta główna to nawet gdy ktoś przeinstaluje starą Vistę na inny komp i będzie mu działać. i gdy przybędzie do nas policja to w przypadku, gdy kupowaliśmy system osobno (bez płyty głównej) to to chyba nie jest do zweryfikowania?

Ja miałem taką sytuację, że mam na fakturze składaka czyli wszystkie podzespoły kompa na 1 fakturze i w przypadku kontroli łatwo udowodnić, że licencja się nie zgadza. Wniosek taki, że lepiej się mają Ci, którzy system kupili osobno.

Bez najmniejszego problemu! Nawet jak wymienisz płytę na identyczną ale o innym numerze seryjnym to jest to łatwe do sprawdzenia przy próbie aktywacji. Legalnie można aktywować tę samą licencję (XP/Vista/7) na innej płycie głównej w przypadku wymiany w okresie gwarancji - wtedy infolinia nie robi żadnych problemów ale podczas kontroli legalności mogą być potrzebne dokumenty potwierdzające dokonanie wymiany na gwarancji.

Poza okresem gwarancji zgodnie z zapisami licencji przeniesienie jest już nielegalne ale wiele przykładów świadczy o tym, że Microsoft przymyka oko na takie praktyki.

:roll: