Python a cmd i Python Command Line

Witam. Jestem na etapie poznawania środowiska Python. Zrobiłem prosty skrypt z napisem Hello world:

print ‘Hello World’

i chciałem go odpalić przez command line Pythona. Niestety wywala mi niezrozumiały błąd:

>>> python hello.py

File “”, line 1

python hello.py

^

SyntaxError: invalid syntax

Pythona mam dodanego w zmiennych środowiskowych.

Co dziwne, gdy nie odpalam skryptu przez powłokę Pythona, leczna sztywno wpisuję ścieżkę w Windowsowym CMD, w której znajduje się instalka Python oraz skrypt to wszystko działa bez zarzutu:

F:\python>python hello.py

Hello World

Co jest nie tak, że “Pythonowy” CMD nie potrafi odpalić tego samego skryptu?

Bo ten “pythonowy cmd”, jak go nazywasz, nie wykonuje poleceń systemowych tylko pythonowe :wink:

Ty się dopiero uczysz, a już zaczynasz od złej strony… Uczysz się, nie nałapałeś żadnych nawyków ze starszej wersji, w dodatku nie wykorzystujesz żadnej dziwnej biblioteki nie przeniesionej na Pythona 3, dlaczego więc używasz Py 2? Skorzystaj z faktu, że dopiero zaczynasz, więc zacznij porządnie od Pythona 3, bo to jest przyszłość.

Czyli w Python Command Linie nie można odpalać skryptów .py?

Jak mu podasz nazwę pliku w argumencie to wykona zawarty w nim skrypt.

Jak nie podasz pliku to wpisujesz skrypt ręcznie :wink:

http://docs.python.org/3/tutorial/interpreter.html

Zamiast:

print 'Hello World'

Zrób tak:

print('Hello World')

Ogólnie do nauki pythona, polecam system Ubuntu. Możesz sobie zainstalować jako drugi system, i unikniesz dzięki temu wielu problemów, które spotkałbyś w Windowsie, i byś się tylko zniechęcił. Biblioteki nie instaluje się każdej tak samo, na Ubuntu wystarczy wpisać sudo apt-get install python-nazwaliba, i masz już w systemie bibliotekę. Dodatkowo możesz korzystać jednocześnie z wersji 2.7 jak i 3<. Obie są zainstalowane w systemie. (Domyślnie 2.7)

W niektórych przypadkach Ubuntu będzie lepszym rozwiązaniem (np. rozszerzenie w C dla SQLAlchemy zwiększające jego wydajność nie jest wspierane pod Windows), ale poza tym Windows jest bardzo dobrą platformą do programowania w Pythonie (pomijając wiersz poleceń cmd, który jest dużo gorszy od konsoli linuksowej, ale większość czasu spędza się na pisaniu kodu, a nie w konsoli). Dostępne są instalatory exe do wielu bibliotek, można instalować biblioteki przy pomocy easy_install lub pip, tworzyć wirtualne środowiska, zainstalować kilka wersji Pythona równolegle i uruchamiać w dowolnej wersji (z wiersza poleceń lub podając wersję Pythona w shebang) o ile ma to jakikolwiek sens dla osoby, która powinna zacząć od wersji 3. Można również budować programy exe z graficznym interfejsem użytkownika i udostępniać je innym użytkownikom systemów Windows.

Ważne: Niektóre biblioteki przy instalacji za pomocą pip wymagają kompilatora C/C++, dlatego warto zainstalować w systemie darmowe Microsoft Visual C++ 2010 Express (w przypadku Pythona 3.3). W Ubuntu kompilator dostępny jest out-of-box, stąd mniej niespodzianek po drodze.