Python - W jaki sposób pisać programy?

Witam. Zdecydowałem się na naukę Pythona 3 i napotkałem pierwszy problem. Wcześniej miałem styczność z językiem AutoIt i tam po prostu edytowałem swój kod w programie Scite. Tworzyłem nowy plik i pisałem swój kod, który potem mogłem wykonać. Zdaję sobie sprawę z tego, że moje pytanie może wydać wam się bardzo żałosne, ale nie umiem znaleźć na nie odpowiedzi, mianowicie chodzi mi o to, w jaki sposób mogę pisać programy w Pythonie? Do dyspozycji mam tylko shella, a ja wolałbym właśnie coś w stylu Scite. Nie chcę od razu wykonywać kodu, chcę go sobie powoli pisać i analizować błędy. Mam nadzieję że wiecie o co mi chodzi. Może trzeba ściągnąć jakiś dodatkowy program, czy coś? W mojej instalacji Pythona mam tylko IDLE i jego konsolową wersję. Naprawdę nie wiem w jakim programie powinienem pisać kod Python, w Notatniku i zapisać jako .py? Nie mam pojęcia i czekam na odpowiedź. Z góry dziękuję za jakąkolwiek pomoc.

Dodane 08.08.2012 (Śr) 0:05

Poszukałem trochę w internecie i znalazłem Ninja IDE. Czy to jest program tego typu co szukam? On da mi możliwość edycji kodu “nie w locie”? Czy może powinienem użyć czegoś innego?

Możesz pisać w dowolnym edytorze tekstowym, zapisać plik jako prosty tekst z rozszerzeniem .py, a kiedy chcesz wykonać plik, po prostu wywołujesz

python sciezka/do/pliku.py

Możesz pisać programy w edytorze SciTE. Może przypadnie ci do gustu również SublimeText 2 – jest świetny. Z drugiej strony… dlaczego nie IDLE? Tu też możesz pisać programy. Po uruchomieniu File --> New Window (Ctrl+N) otwiera okno edytora i po napisaniu Run --> Run Module (F5). Przed uruchomieniem zostaniesz poproszony o zapisanie programu. Python generuje bardzo czytelne komunikaty o błędach, więc można na bieżąco, szybko poprawić źródło i uruchomić ponownie przy pomocy F5.

Praktycznie każdy popularny edytor wspiera Pythona. Od tych najprostszych typu Notepad++, Programmer’s Notepad, po zaawansowane jak Komodo Edit, Emacs, Vim na profesjonalnych środowiskach programistycznych kończąc (Wingware, PyCharm, PyDev, Visual Studio).

Dzięki za pomoc, a tak przy okazji, zna ktoś może jakiś dobry darmowy kurs Pythona 3? Może być po angielsku, taki http://en.wikibooks.org/wiki/Non-Programmer’s_Tutorial_for_Python_3 będzie dobry? Chcę zacząć od razu uczyć się nowszej wersji i nie zaśmiecać sobie głowy starszą wersją. Po polsku znalazłem tylko kurs Python 2 i od razu napotkałem pierwszy problem, ponieważ w wersji 3 Write stało się funkcją. Zna ktoś jakiś dobry kurs?

Python 3 to dobry wybór. Tutoriali w internecie nie brakuje. Możesz zajrzeć do Dive Into Python 3, Learn Python The Hard Way (Python 2, ale może być również przydatny), no i podstawowy, oficjalny tutorial dla Pythona 3.

Jeśli będziesz miał już nieco doświadczenia z podstawami języka zapoznaj się z bogatą biblioteką standardową. Szczegóły znajdziesz w dokumentacji i np. książce The Python Standard Library By Example. Książka ta chyba nie jest jeszcze łatwo dostępna w Polsce, ale autor udostępnia na stronie Python Module of the Week świetny opis modułów biblioteki standardowej.

Inne przydatne tutoriale (również w wersji papierowej):

Wpisy na blogach godne uwagi:

Długo można wymieniać…

Jeśli stwierdzisz, że warto inwestować czas w naukę Pythona (moim zdaniem warto), zainwestuj parę groszy w książkę, np. “Python. Wprowadzenie” Marka Lutza lub “Python 3” Marka Summerfielda (obie dla Pythona 3, przetłumaczone na język polski, dostępne w księgarniach). One nauczą trochę lepiej języka niż internetowe tutoriale.

Ołówek i kartka papieru.

=========

Możesz używać notepad++ i potem uruchamiać za pomocą linii poleceń:

python /sciezka/do/pliku.py

Dzięki wszystkim za pomoc, już trochę ogarniam w tej nindży, niech zostanie, podświetla mi od razu błędy itp. :slight_smile: