Q6600 vs Q9300, co lepsze?

Witam,

Który procek Intela lepszy? Q6600 czy Q9300?

Q6600 - 4x 2,4GHz, technologia 65nm, 8mb cache , FSB 1033MHz, ponoć grzałka* i dużo prądu bierze ale się dobrze kręci.

Q9300 - 4x 2,5GHz, technologia 45nm, 6mb cache , FSB 1333MHz, jakieś 220zł droższy, ponoć mniej prądu bierze ale ciężko z podkręcaniem…

*Niezależnie na który się zdecyduję to i tak kupię radiator Thermalright Ultra 120 eXtreme i wentylator Acutake 120mm.

Q6600 OEM ~ 550zł

Q9300 OEM ~ 770zł

No jasne że lepszy q9300.

No nie wiem… q9300 ma pamięci podręcznej po przeliczeniu dużo mniej :confused: a z radiatorem Thermalright Ultra 120 eXtreme chciałbym coś z niego wydusić a ponoć q9300 się słabo kręci :frowning:

A po co ci kręcić jeszcze 4-ro rdzeniowca, mało ci ? Bierz tego 45nm mniej się grzeje, mniej ciągnie prądu i w ogóle bla bla bla…

Tylko pamiętaj do Q9300 płyta główna musi obsługiwać mnożniki “połówkowe” (jest taktowany 333x 7.5). Niektóre płyt nie obsłużą go, w innych jest wymagany update biosu.

do 4 jajek tylko dobra płyta więc będzie obsługiwała wszystkie mnożniki.

4rdzeniowego bez kręcenia się nie opłaca brać… to już lepiej 2rdzeniowebo bo ma np 2x 3.0GHz a jak jest jakiś program/gra na 1rdzeń to szybciej pójdzie na 2rdzeniowym bo ma taktowanie 3.0GHz. A z radiatorem Thermalright Ultra 120 eXtreme ponoć można spokojnie wyciągnąć quada na 3,2GHz <- to wszystko słowa sk91 :wink:

A o co chodzi z tą płytą główną? Ja się zastanawiam pomiędzy MSI P35 NEO2-FIR BOX socS775 a Foxconn P35A-S, to jakbym brał Q9300 to bym musiał coś jeszcze robić?:o

nic nie zrozumiałeś. Jeśli dany program kożysta z 2 lub 1 rdzenia to wydajniejszy będzie E8400. Jeśli korzysta z 3 lub 4 to wydajniejszy będzie Quad. Na THermalright U 120 eXtreme możesz nawet 3,6GHz zrobić ale to zależy od szczęścia.

Jeśli chcesz to wejś Q9300. Płyte do OC lepiej Asus P5E Intel X38 bo ma 8 fazowe zasilanie ale na foxonie czy msi też podkręcisz.

:idea: Słuchaj sk91 i bierz P5E Asusa!

:!: Do tego, myślę bierz już Q9450 - cachu L2 12MB, 45 nm…

W Komputroniku (wiem, najdroższy sklep…) są box i tray (oem), więc dlaczego zastanawiasz się pomiędzy Q6600 a Q9300 :?:

Lepiej wziąć wersje BOX, lepiej się podkręcają a nie wiele droższa.

Co ma jedno do drugiego? Na Q9450 nie mam kasy, jakieś 1000~1200zł.

Co tzn, że ma 8fazowe zasilanie?:stuck_out_tongue_winking_eye: a MSI P35 NEO2-FIR BOX socS775 / Foxconn P35A-S ile mają tych faz? xD

Mówiłeś, że wersja BOX to radiator i wentylator Intela, które głośno chodzą… więc chyba lepiej wziąć wersje OEM, a zamontować radiator Thermalright Ultra 120 eXtreme i wentylator Acutake 120mm?

Foxconn i MSI maja chyba 4 lub 5 faz ale nie wiem dokładnie, mogę się mylić. Co do P5E ma 8 fazowe zasilanie dzięki czemu procesory które wymagają więcej prądu czyli Quady wyżej się podkręcą w taki prosty sposób Ci wytłumaczyłem :wink:

Owszem można wziąć wersje OEM. Ale dopłacając trochę więcej mamy większy procent szans że go wysoko podkręcimy. Wersje OEM to są “odpady”.

Hmm ale te wersje OEM to są przecież tylko bez radiatora i wentylatora… to po co mam brać wersję box jak i tak będę zdejmował radiator i zakładał Thermalright Ultra 120 eXtreme + Acutake 120mm?

Nie zawsze oem się słabo kręci i wcale 8 fazowe zasilanie płyty nie wpływa na lepsze oc

Możliwa jest marginesalna różnica

Odnośnie OEM: chciałbym przypomnieć, że na OEM jest tylko rok gwarancji - a na boxa trzy; może przy procesorach LGA775 trzyletnia gwarancja nie jest już tak ważna, jak przy Socket 478 (Intel udziela gwarancji “zero pytań” - można było oddać procesor z powyłamywanymi albo wyciętymi nóżkami - i wymieniali go na nowy), ale mimo wszystko: czy warto oszczędzać kilka % ceny, jeśli ogranicza to gwarancję o 2/3?

Pozdrawiam!