[QNAP] Zdalne łączenie z NAS za pośrednictwem OpenVPN

Witam,

posiadam NAS firmy QNAP, w którym skonfigurowałem usługę OpenVPN w celu zdalnego dostępu. Udało mi się zestawić połączenie pomiędzy laptopem a NASem, ale nie za bardzo wiem jak ugryźć kwestie adresów, a konkretniej jak połączyć się z portem 21 na QNAP. Czy jedyną opcją jest bezpośrednie uderzenie na mój dynamiczny adres myqnapcloud czy też dzięki OPENVPN można przyjąć jakiś adres lokalny?

  1. Jeżeli zdalne urządzenie jest podłączone do VPN to wystarczy podać w przeglądarce internetowej lub eksploratorze plików lokalny adres IP urządzenia.

  2. Dlaczego port 21? Myślałem że od lat standardem udostępniania plików w sieciach domowych jest SMB.

  3. Jeżeli używasz VPN to sieci z których i do których się łączysz powinny mieć różną adresację, więc używanie domyślnego 192.168.1.x jest nie najlepszym pomysłem.

Czy jest sposób żeby zdalnie sprawdzić adres lokalny tego urządzenia?

Mój QNAP niestety nie obsługuje SMB. Posiadam wersję TS-119P, która jest dość okrojona.

  1. program nmap

o ile pamiętam polecenie to np. nmap -sN xxx.xxx.xxx.xxx-zzz
dla sieci np. 192.168.1.0 z maską 255.255.255.0 będzie to
nmap -sN 192.168.1.1-254

program wyświetli listę adresów mac, nazwy producentów urządzeń oraz ich adresy IP.

  1. Wiele routerów wyświetla listę podłączonych urządzeń w panelu zarządzania.

adres routera możesz sprawdzić poleceniem ipconfig (windows), pole “brama domyślna” lub “default gateway”.

1 polubienie

Ten temat został automatycznie zamknięty 180 dni po ostatnim wpisie. Tworzenie nowych odpowiedzi nie jest już możliwe.