QoS - problem z dzieleniem sieci

Witam! Mam łącze radiowe(nic innego nie da rady, bo nikt nie chce położyć kabli na naszej ulicy), głównym routerem jest TP-LINK TL-WR743ND a do niego jako repeater jest podłączony CISCO WAP2000(Ten TP-LINK ma bardzo mały zasięg wifi, a potrzeba “pokryć” aż trzy kondygnacje - dom wczasowy). CISCO dzieli sieć na dwie: ogólnodostępną i prywatną. Ta pierwsza ma w zakładce VLAN&QoS ustawione ograniczenie do 2 i priorytet 0 a drugi całkowitą prędkość łącza i priorytet 7. 

Obie sieci są widoczne, da się z nimi połączyć, ale tylko jedna ma dostęp do internetu - ta ogólnodostępna. 

Próbowałam też ustawić CISCO w tryb AP, ale efekt taki sam jak wyżej: Sieć ogólnodostępna działa - można się połączyć, jest dostęp do internetu.  Niestety sieć prywatna dalej nie ma dostępu do internetu/ ma ograniczony. 

 

W ustawieniach sieciowych na laptopie dotyczących ww sieci prywatnej znalazłam coś takiego: Wi-Fi ma samodzielnie przypisany adres IP (169.254.232.188) i może nie móc połączyć się z Internetem.

W ustawieniach routera w zakładce status/system performance widnieje coś takiego jak na screenie.

cisco.tiff

Witam,

 

Nie działa internet bo nie dostajesz adresu IP z serwera DHCP tylko windowsowego (APIPA). Pierwsza rzecz to jak masz ustawiona adresację aby się nie dublowała druga rzecz serwer DHCP. Czy jest uruchomiony na CISCO??

 

Piszesz, że jest to dom wczasowy nie lepiej to zrobić np na sprzęcie mikrotika ?? Wtedy  AP na każdej kondygnacji i 1 router( moze byc ten cisco) i będzie działać prawidłowo. Takie połączenie tp link + kolejny router nie będzie działać według mnie w domu wczasowym. Pamiętaj że te urządzenia (mydelniczki) są do zastosowań typowo domowych i za dużo w nich nie ustawisz ponadto wytrzymują np do 10 użytkowników i potem potrafią się zawiesić. Nie wiem jak dużo użytkowników obsługujesz ale pamiętaj, że teraz ludzie łącze wszystko do WIFI. 

 

Pozdr