Quad6600 Wysoka temperatura

Witam serdecznie
Od jakiegoś czasu złożyłem zestaw do sporadycznego przeglądania internetu, budując go na Dell Optiplex 755 sff. Wymieniłem procesor na Intel core 2 quad q6600, grafikę NVS 310, 5gb ramu i SSD. Wszystko fajnie, jednak w systemie (win10, ale na win7 to samo) temperatura procesora pod obciążeniem sięga 80 stopni. W spoczynku też jest to 60-70. Co ciekawe, w Speedfan temperatura jest o 10 stopni mniejsza. Starałem się zwiększyć RPM domyślnego wentylatora, ale w biosie nic nie znalazłem, Speedfan nic nie pokazuje. Kupiłem więc wentylator 5x5cm i włożyłem go na wcisk za radiatorem, żeby wyciągał. Spełniał swoją rolę, ale był strasznie głośny, bo nie znalazłem firmowego o takich wymiarach. Czy jest jakaś opcja zwiększenia wydajności defaultowego wentylatora? Może zostać, przy takich temperaturach? Dołączam zrzuty ekranu. Z góry dziękuje za pomoc. Pozdrawiam

Sprawdzam na stanowisku z i5 10 generacji pod obciążeniem na fabrycznym chłodzeniu - jest +/-80 stopni. O ile nie masz droższego chłodzenia to raczej norma. Natomiast w spoczynku 60-70 wydaje się, że to trochę za wiele

No nie norma. Dla tego procesora według specyfikacji Intela maksymalna górna granica to 71 stopni a nie 80.
Sprawdź czy dobrze nałożyłeś pastę, czy z radiatora zdjąłeś naklejkę.

Faktycznie ma 71 stopni Intel® Core™2 Quad Processor Q6600 (8M Cache, 2.40 GHz, 1066 MHz FSB) w takim razie wycofuję się z mojego twierdzenia że to OK

Niech zgadnę, zastąpiłeś procesor core duo, 2x bardziej prądozernym Quadem… :wink:

Naklejki nie było, bo to dell optiplex (gotowiec) ale ze zmienionym procesorem, a pastę na pewno dobrze nałożyłem, o ile pamiętam to Aeronaut albo Natec.

Tak, ale w opisie od Della może być q6600 :slightly_smiling_face: A chłodzenie nie jest aż takie złe, bo wydaje mi się że lepsze niż stock od intela. W tym dellu 2 ciepłowody miedziane, chyba bezpośrednio do IHS. Głównym problemem tu obroty wentylatora, bo jak dołożyłem ten drugi to wszystko wróciło do normy. Dzięki za odpowiedzi

Nie o to chodzi, duo i quad mają dużą różnice tdp, te drugie miały większe i lepsze , stąd chłodzenie Della może z Quadem mieć problem, ale pewnie nie wymienisz w „poleasingowcu” przez wielkość/zaczepy montażowe.

Teraz sprawdziłem w spoczynku, i wtedy mierzyłem za szybko od OCCT, bo aktualnie ma 45stopni, co wydaje się wynikiem całkiem dobrym. Gorzej z obciążeniem, biorąc pod uwagę że u mnie w domu 23 stopnie, a w upały może urosnąć do 27, 28 może.

A tak jeszcze sobie myślę, skoro w speedfan pod obciązeniem wskazuje 68 stopni, a w hwinfo 78, gdy maksymalna temperatura 71, to może hwinfo nawala, już kiedyś miałem z nim problemy, i z hwmonitorem. Co o tym myslicie?

Sprawdź HWMONITOR | Softwares | CPUID

Sprawdzałem, ale wyniki takie same jak w hwinfo. Ewentualnie mogę wziąć multimetr z termometrem, przyłożyć pomiędzy blaszki radiatora jak najbliżej ciepłowodu od IHS, ale nie sądze żeby odczyty były dokładne

Że jest ok. Procesor może działać z temperaturą powyżej maksymalnej, zrzuci zegar, wydajność spadnie, bęzie się degenerował, ale płyta wyłączy się pewnie koło 80-90. Więc nie szukaj lekarstwa w zmianie lekarza (sposobie pomiaru), u Ciebie i tak jest za gorącą i masz trzy opcje: inny radiator, poprawa cyrkulacji powietrza w obudowie, undervolting i obniżenie zegarów.

Już wiem w czym problem, ale jak go rozwiązać nadal nie
Włączyłem komputer normalnie, i tak „na oko” sprawdziłem obroty, no i były średnie, nie słychać wentylatora, a jak włoży się ręke za radiator to nic nie czuć. Rozebrałem więc della, wziąłem zasilacz od ledów i kontroler (powyginałem wtyki z ledów i + - się zgadzał, a pwm było odłączone). gdy ustawiłem jeden kolor na pilocie do ledów na maksa (12v) to wentylator tak mocno dmuchał, że dało się to odczuć trzymając ręke za radiatorem, i wydmuchał nawet trochę kurzu. Z tą wiedzą, obciąłbym po prostu dwa pozostałe przewody do PWM, jednak wentylator pracując na 100% jest bardzo głośny, głośniejszy od tego ustawienia z dodatkowym wentylatorem wyciągającym. Co teraz? W biosie nie znalazłem pożądanej opcji, Speedfan nic nie pokazuje, i nie wiem jak zwiększyć obroty. Czy są jakieś inne programy oprócz speedfan które sobie poradzą? Może jakaś ukryta opcja w biosie? :slight_smile: Pozdrawiam

Gdyby nie udało się zwiększyć obrotów, wezmę regulator ręczny do wentylatorów i wyprowadzę go poza obudowę. Jeszcze jedno pytanie: czy jak podłącze tylko + i - z płyty do regulatora, a pozostałe będą odłączone będzie stałe napięcie 12v na + ?

Pokazałbyś wnętrze tego cudu?
Bo z tego co piszesz, to wynika, że ten radiator nie ma własnego wentylatora, a jest jakieś inny, dmuchający tylko do obudowy.


Wyjmuje się taki kanał wraz z radiatorem (powierzchnia białej naklejki), a po lewo przymocowany oddzielnie jest wentylator

Czyli jednym słowem próbujesz ~~100W procesor chłodzić pasywnym radiatorem z małym wiatraczkiem, który zapewnia cyrkulację w całej zapchanej obudowie… :wink:

Ja bym rozwiązał problem najprościej: sprzedaj tego 6600, pewnie jakieś fanatyk się skusi i odkupi w podobnej cenie, Ty zaś sprawdź czy płyta obsłuży i postaw na Quady S, one mają 65 W i jest szansa, ze pójdą po ludzku. Np. taki Rarytas intel Core 2 Quad Q8200s 4x 2.33GHz +Pasta - Części komputerowe, Procesory - Allegro.pl

Bzdura. Radiator ma 10x9x11, ma miedzianą podstawkę z 2 grubymi miedzianymi ciepłowodami. Wszystko jest pomysłowo rozwiązane w kanale, dzięki czemu powietrze nie ucieka na boki. Tego samego quada miałem przed dellem, na najtańszej płycie z allegro, chłodzony był jednym z mniejszych intelowych colerów, tyle że z PWM, które zedytowałem w biosie, a sam procesor pod obciążeniem nie przekraczał 70 stopni. Tutaj ewidetnie sprawa dotyczy RPM, co zdiagnozowałem podłączając maksymalne napięcie (12 na którym pracuje wentylator). Gdy wcześniej dołożyłem mniejszy do wyciągnia, temperatury były dobre ale był nieco głośny. Teraz dolutowałem regulator obrotów do wentylatora, wziąłem 12v z zasilania dyskietek i wszystko śmiga. Nie idelnie ale działa i nie przekracza 72 stopni. A q6600 w oryginalnej instrukcji optiplexa 775 sff było akceptowalne. Teraz tylko był jakiś problem z RPM wentylatora, lecz to samo było z Core 2 duo (który sie mniej grzał). Dziękuje za wszystkie odpowiedzi i pozdrawiam serdecznie

Dla procesora o TDP 65 W, nie 100W. Czyli nic nie jest rozwiązane.

Było za głośno, bo pracował na maksa, gdyż było za gorąco.

Wiec daj tę makulaturę do skupu, bo skoro piszą, że 72 jest OK, a producent podaje wartości 62-71 jako graniczne, zależnie od wersji procka, to tracisz czas. Ta temperatura jest za wysoka, płyta wyłączy
Ci komputer w okolicach 90 stopni. Procesor Intel® Core™2 Quad Q6600 (pamięć podręczna 8 MB, 2,40 GHz, FSB 1066 MHz) Dane techniczne produktu

Robisz dokładnie to co przewidziałem: nie podoba Ci się diagnoza, że ten procek się gotuje, to szukasz innego lekarza , który powie „od takiej gorączki się nie umiera”. Przegrzanie procka powyżej 62/71 C może doprowadzić do degeneracji, ale to na szczęście taki złom, że możesz się uczyć na własnych błędach i go śmiało palić. Korzystaj więc śmiało. :wink: