Quadr Core - 4 na jednej płycie głównej - możliwe?

Jestem zainteresowany kupieniem komputera do obliczeń. Chciałbym aby docelowo maszyna miała 8-16 jader i przynajmniej 16GB ram. Zastanawiam się czy nie dało by się tego upchnąć na jednej płycie głównej (kiedyś stawiałem taki mini klaster i jest to gorsze niż postawienie klastera na 90 rdzeni, więc teraz chce to wpuścić na jedną płytę). Zastanawiam się co będzie najbardziej efektywne, czy warto zastosować np 4quadr-core na jednej płycie (możliwe???). Które z dostępnych procesorów mają najlepszy stosunek jakości do ceny (w takich zastosowaniach)?

Ty chyba nie masz pojęcia na temat kosztów komputera do obliczeń.

Darth ReX , ile takie cudo może kosztować? Taki komp to do gier :twisted:

Zależy co chcesz obliczać.

Nie lepiej taki sprzęt wynająć w jakimś data center? Taki sprzęt 2x Xeon Quad z 16 GB ramów to wydatek ok 2000 zł miesięcznie. Cena takie do kupienia myślę, że jest ok 10x jak koszt wynajęcia.

Płyta na 2x Quad 775 to już 2k do tego 2x Xeon Quad to ok 12-16k. Ramy - jak do obliczeń to powinny być ECC a takie 16 GB to wydatek ok 8k (1x2 kosztuje 1k). + Dysk + grafika. Ewentualnie można pójść w kierunku x280 i oprogramowania od nVidia które pozwala stosować GPU do obliczeń. Ale takich programów to na palcach jednaj (max 2) można policzyć :stuck_out_tongue_winking_eye:

Ile chcesz wydać na to

Kiedyś już przechodziłem przez data center, wyszło drożej niż posiadanie czegoś swojego, tym bardziej, że zdarzało się tak, że nie było mocy dokładnie wtedy, jak coś trzeba było szybko doliczyć coś dla klijenta. Teraz mam do dyspozycji 4 komputery sprzężone w 'mini klaster" (w każdym nodzie 3GB ram, AMD 3GHz) ale to już troche wolne i jest cały czas problem z pełnym zrównolegleniem. Jak się wypłacam mając coś takiego, to myślę że się wyłacę za cztery Quad Core. Nie przesadzajmy kilka stojących obok siebie szybkich komputerów zużywa też dużo prądu.

W dniu 07.07.2008 , o godzinie 17:50 został dopisany post przez uzi123

Do 10tys to nikogo nie zaboli, ale tak nawet z 20tys to jeszcze jestem w stanie wydać

Nie wiem czy na temat, ale może się przydać

http://www.frazpc.pl/news/20749-PC_szyb … ,6_mln_USD

Może jakiś komp od APPLE ?? Oni tam mają takie kosmosy :smiley:

A może NVidia Tesla:

http://sklep.servodata.com.pl/index.php … ecb88db23f

na chwile obecną dla zjadaczy chleba to platforma SkullTrail z dwoma socketami 775, wsadzisz tam dwa ostre quady i powinno śmigać, problem może być z drogimi pamięciami serwerowymi, ale też coś znajdziesz. Oczywiście jeśli masz odpowiedni budżet :wink: