Rozpoczynamy ogólnonarodową debatę o rynku komunikatorów w Polsce i na świecie.
Na początek - których komunikatorów i sieci używacie?
Historia
Chyba każdy pamięta premierę GG 8. Niektórzy byli świadkami internetowego przełomu - wejścia ICQ i Gadu-Gadu. Później Tlen.pl. Lata ich świetności pozostaną legendą. Najważniejsze wydarzenia z tamtych lat:
- [*:td57k9t8]1996 - ICQ - pierwszy na świecie komunikator[*:td57k9t8]1997 - AOL Instant Messenger - jeden z pierwszych komunikatorów[*:td57k9t8]2000 - Gadu-Gadu - pierwszy w Polsce komunikator[*:td57k9t8]2001 - WPKontakt - jeden z pierwszych w Polsce[*:td57k9t8]2001 - Tlen.pl - jeden z bardziej zaawansowanych na początku XXI wieku[*:td57k9t8]2001 - Kadu - najpopularniejszy klient GG dla Linuksa[*:td57k9t8]2001 - Windows XP + Windows Messenger[*:td57k9t8]2004 - Skype - najpopularniejszy komunikator głosowy i wideo[*:td57k9t8]2005 - GG 7 z nowym wyglądem i (później wycofanymi) rozmowami audio/wideo[*:td57k9t8]2008 - GG 8 oparty na Qt - początek wielkich zmian[*:td57k9t8]2010 - GG 10 już oficjalnie, choć w wersji beta
Na początku komunikatory spełniały tylko swoją pierwotną funkcję, czyli komunikację. Dodatkowe bajery były dostępne w najbardziej zaawansowanych aplikacjach, ale nikt nie wciskał ich na siłę - zazwyczaj jako wtyczki / rozszerzenia. Reklamy w GG i Tlenie gościły prawie od początku.
Czy z GG wszystko w porządku?
Od niedawna GG Networks SA zachęca użytkowników do przejścia na GG 10. Wg opinii testerów jeszcze bardziej obciąża system i zawiera masę zbędnych funkcji. Twórcy zintegrowali GG z pozostałymi usługami. Może interfejs jest teraz bardziej przejrzysty, ale POTWÓR nadaje się tylko do użytku na porządnym sprzęcie (no chyba, że użytkownik przyjmuje postawę konsumencką, tzn. wyłącznie gada, gra w gry, wydaje ciągle na coś kasę - na usługi GG lub partnerów, dzieli się fotkami i zachwyca się o jakże ciekawymi wiadomościami serwowanymi pod listą kontaktów). Nie mam nawet zamiaru tego nigdzie zainstalować.
Z drugiej strony trudno nie dziwić się takiej postawie. Chcą wybić się z nowymi ideami, wyglądem, innowacyjnością, choć konkurencja dawno miała większość funkcji. Dla wielu internautów komunikator, który ma w sobie wszystko, może być zaletą, ale warunek jest jeden - muszą być to usługi GG Networks. Nie ma wyjścia - trzeba czytać skandale, oglądać nieprzyzwoite reklamy, awatary.
Gdyby tam pracowali profesjonaliści, integracja na pewno by nastąpiła, jednak wszystkie usługi pozostałyby na wysokim poziomie. Nie byłoby miejsca na skandale, kardynalne błędy, flashowe reklamy, obciążające system…
Finansowanie komunikatorów
Poruszmy także ten temat. Jest dużo komunikatorów z natywnymi sieciami bez reklam albo z formą nieinwazyjną (Skype, Spik, iDesk i chyba Windows Messenger). W GG są na każdym kroku - nad listą kontaktów, w dymkach, w oknie komunikatora (i to niejedna!), archiwum, wyszukiwarce, SMS, po zalogowaniu i może gdzieś jeszcze… W Tlenie 6 też jest ich sporo, ale są bardziej znośne.
A gdyby tak bez reklam?
Na czym twórcy mogliby zarabiać, chcąc rozwijać i utrzymywać tak duże sieci? Reklamy na WWW to stanowczo za mało. Może płatne usługi? Przecież jest na czym zarabiać: VoIP (Gadu NaGłos, Tlenofon), wersje profesjonalne (GG Pro), reklamy w usługach, sponsoring, opłaty za inne usługi… Dużo można wymyślać, ale mimo wszystko przychody z reklam są największe. Nikogo nie interesuje, jakie szkody społeczne i ekonomiczne powodują.
Opłaty za komunikator?
To byłby absurd. A może są tutaj zwolennicy takiego podejścia? Czy wolelibyście płacić niewielką sumkę w zamian za porządny komunikator internetowy, oferujący usługi najwyższej jakości i bez żadnych reklam?
A może Jabber?
Twórcy Fotki już próbowali przekonać do XMPP. Nie wyszło im. Może jednak nam się uda? Zadanie jest utrudnione, bo oryginalny klient GG nie ma obsługi XMPP. Tlen 7 ma, ale ze względu na długi start, niską stabilność i wysokie użycie pamięci wirtualnej nie polecam.
Quo Vadis GG? Którą drogą powinni pójść twórcy komunikatorów i polskich sieci?
Zachęcam do otwartej dyskusji
Nie wiem, czy protesty coś pomogą, bo ostatnio panuje trend na dostawianie kolejnych reklam, a nie na usuwanie. Jedynie ostra konkurencja i groźba przejściem na otwarte standardy coś zmieni. Tylko jak doprowadzić do takiej sytuacji (w której i tak jakaś sieć musi dominować, aby każdy mógł z każdym gadać)?
Ankieta o GG 10 (stworzona przez inną osobę)