Rachunek bankowy bez nr PESEL?

Cześć,

Mam do was pytanie… W jakim banku można założyć rachunek bankowy w którym nie wymagają numeru PESEL? 

Była taka możliwość w mBank ale niestety na początku roku zmienili zasady i PESEL jest wymagany…

Bylem też w ING… jest taka możliwość. Wystarczy kopia paszportu, ale warunki są dość… kiepskie…

Wszystkie moje oczekiwania spełnia np T mobile by Alior ale niestety PESEL jest wymagany :frowning:

Czy może mi ktoś polecić bank w którym:

  1. Nie jest wymagany nr PESEL

  2. można wpłacać pieniądze w Euronet

  3. Wypłaty z bankomatów są za free?

 

Lubujesz się w wymyślaniu głupich pytań.

Bez numeru PESEL rachunek w banku mogą otworzyć tylko obcokrajowcy. 

Obywatele RP muszę na PESEL.

Właśnie chodzi o obcokrajowca… I niestety nie jest to takie łatwe… 

Ale co tu masz skomplikowanego? Paszport + karta pobytu obywatela UE(w Urzędzie Wojewódzkim) lub kartę pobytu dla osób spoza UE. 

Trudno o kartę pobyty dla kogoś kto w czerwcu wyjeżdża xD

Nie rozumiem w czym problem. Jeśli pobyt trwa dłużej niż 3 miesiące to jest przesłanka do wydania karty pobytu - sama procedura w UW jest w miarę szybka.

Więc niech ktoś tej osobie “użyczy” konta.

Tak jak napisał @GioWDS, procedura w UW jest prosta i dość szybka.

Do niedawna, można było kupić karty debetowe prepaid (np. w PKO S.A., BZWBK) które miały indywidualny rachunek (wpłacając na pieniądze, zasilało się kartę).

 Wycofano je jednak ze sprzedaży z końcem tamtego roku

W Niemczech nie miałem problemu z otwarciem konta w banku bez ichniejszego odpowiednika PESEL-u i bez karty pobytu (karta pobytu dotyczy raczej tylko osób spoza UE, wewnątrz UE czegoś takiego nie ma, przynajmniej ja nic takiego mieszkając w Niemczech nie posiadam, mają ją natomiast ludzie z USA czy z Australii). Trzeba za to było donieść zaświadczenie o zameldowaniu. W Polsce jest pewnie tak samo. Idziesz do placówki banku i powinno się udać. Nie ma PESEL-u, to jest numer dowodu osobistego czy paszportu.

O ile z ludźmi spoza UE może być gorzej, to obywatele UE zasadniczo powinni być traktowani na równi z obywatelami Polski.

mam karte a nie mam pesel i nie moge otworzyc rachunku, bo wymagany jest wlasnei PESEL

Kto może wystąpić z wnioskiem/zainicjować sprawę:
Numer PESEL jest nadawany z urzędu przez ministra właściwego do spraw informatyzacji.

Nadanie numeru PESEL następuje automatycznie po wykonaniu obowiązku meldunkowego a w przypadku noworodków (urodzonych na terytorium RP) po rejestracji w Urzędzie Stanu Cywilnego; obywatelom polskim zamieszkującym na terytorium RP oraz poza granicami RP w związku z ubieganiem się o polski dokument tożsamości.

Numer PESEL może być również nadany osobom, które są obowiązane do posiadania numeru na podstawie odrębnych przepisów (na ich wniosek).

Idź do Urzędu miasta i niech rozpoczną procedurę nadania?

Konto bankowe można założyć jeszcze przecież na podstawie karty pobytu lub innych tego typu dokumentów z których korzystaja obcokrajowcy, a którzy przecież nie mają numeru pesel (no chyba, że się mylę?)
w dużym skrócie polega to na tym, że tam [w karcie pobytu], można znaleźć wszystkie niebędne dane do założenia takiego konta. Standardowo do konta bankowego pesel niestety będzie chyba potrzebny. Tutaj porównaj: https://www.konto-studenckie.pl/

1 polubienie