Rachunki za prąd PC 193W i 426W

Mój obecny komputer ciągnie w obciązeniu 133W + monitor 60W. Chciałbym kupić nowy komputer lecz wychodzi, że pobierałby 426W z monitorem. Czy o wiele by wzrosły rachunki?

ps. Ile W pobiera EEEPC i zwykły notebook?

Hej,

Skoro nowy zestaw będzie pobierał o około 2,2 razy więcej mocy, to i przy podobnym jego wykorzystaniu o tyle powinny wzrosnąć rachunki za prąd spowodowane użytkowaniem komputera.

Zależy to przede wszystkim od konfiguracji komputera - na przykład laptop z kartą zintegrowaną będzie potrzebował mniej mocy niż model wyposażony w kartę dedykowaną. Ogólnie laptopy pobierają od 30 - 60 W mocy, netbook’i w granicach 20 - 30 W.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Czyli będę płacić powyżej 400zł :confused:

Na pewno nie pobierze 500W chyba, że będziesz grał przez cały czas.

No niestety, grałbym cały czas :smiley: :frowning:

Chyba jednak muszę wyposażyć się w netboka bo pobiera 30w więc naprawdę mało. Ciekawe po ile wtedy byłyby rachunki. Obecnie płacę gdzieś 250zł.

Hej,

To oczywiście będzie prawdą w przypadku, gdy z elektryczności w domu korzysta tylko i wyłącznie komputer, a pewnie wcale tak nie jest - w końcu oświetlenie, sprzęt AGD i RTV też mają udział w rachunku za energię elektryczną…

Pozdrawiam,

Dimatheus

Dimatheus , co chcesz przez to powiedziec?? że za samo użytkowanie komputera rachunek za prąd wyniesie 400zł ?? :x proszę cię nie bądź śmieszny, u mnie w domu non stop ktoś jest, TV działa prawie cały czas a jest to plazma więc nie pobiera mało jak na tv, średnio coś około 200W jeden z komputerów również działa praktycznie non stop a jest to nowa machina na i5 itd. wiec mało nie ciągnie, jest w domu jeszcze drugi komputer jednak ten jest dość leciwy i działa dość rzadko ze 3-4h na dzień no i cała reszta sprzętu AGD/RTV itd. i za prąd płacę zazwyczaj nie więcej niż 370zł

Hej,

Nie bądź śmieszny i czytaj ze zrozumieniem. Napisałem: “To oczywiście będzie prawdą w przypadku, gdy z elektryczności w domu korzysta tylko i wyłącznie komputer , a pewnie wcale tak nie jest - w końcu oświetlenie, sprzęt AGD i RTV też mają udział w rachunku za energię elektryczną…” oraz “…to i przy podobnym jego wykorzystaniu o tyle powinny wzrosnąć rachunki za prąd spowodowane użytkowaniem komputera.” Chyba łatwo zrozumieć sens tego, co napisałem…

Pozdrawiam,

Dimatheus

To jest BARDZO mało prawodpobne jeśli oczywiście mówimy o rachunku za prąd przy używaniu samego komputera…

W ogóle podał byś dokładny konfig komputera + to ile godzin będziesz go używać dziennie to by można coś policzyć, a tak ogólnikowo to wiesz…

Proste wyliczenie, bo widze że większość osób tutaj się wypowiadających to chyba liczyć nie potrafi…

Załóżmy że 1KW kosztuje ~50gr (a kosztuje mniej) i komputer pobierze 500W (a Twój mówisz pobierze 400W !)

Czyli w ciągu godziny pracy “zużyjemy” jakieś 25gr/h.

Teraz załóżmy że komputer będzie używany w stresie po 12 godzin dziennie (co jest małoprawdopodobne, bo to nie jest jakis serwer czy coś tylko desktop)

A więc 0,25gr*12h = 3zł * 31dni = 93zł ?

93zł za granie po 12godzin dziennie dzień w dzień przez cały miesiąc.

Czyżbym gdzieś się pomylił w obliczeniach? :wink:

Już nie mówie że zazwyczaj KW to kosztuje z 30 a 50 gr, a przeciętny mocny komputer pobiera z 250-350W, w dodatku wcale nie pobiera tyle non stop.

to ci sie tak tylko wydaje, po doliczeniu opłaty abonamentowej, opłat przesyłowych (stałej i zmiennej) w Enion koszt jednej kilowatogodziny w taryfie G11 (czyli ta z której korzysta większość użytkowników prywatnych) wynosi 53,60 gr. Ta kwota pomnożona przez wskazanie licznika daje na kwotę brutto do zapłacenia :slight_smile:

Co nie zmienia faktu że rachunek wg. moich powyższych obliczeń i tak nie przekroczył 100zł, w dodatku jakie jest prawdopodobieństwo że dekstop będzie cały czas w full stres (500W) przez 12H dziennie każdego dnia w miesiącu? Bardzo nikły więc ten rachunek i tak będzie pewnie mniejszy niż wyliczyłem,a już na bank nie będzie to 400zł jak tutaj niektórzy sugerują!

Uwzględniając wszystkie czynniki, takie jak że komputer np w którąś niedziele będzie wyłączony, bądź obciążenie go będzie mniejsze w niektórych momentach można dojść do wniosku że ten rachunek który mi wyszedł (~100zł), można spokojnie obciąć o połowe i powiedzieć że wydatek to będzie nie 100zł a w okolicach 50zł w skali miesiąca :wink:

Dodam tak nawiasem jeszcze co bardzo istotne a mianowicie chodzi o taką kwestie że zasilacz na którym jest napisane 500W nie oznacza wcale że jest to moc pobierana z sieci w takiej ilości! Wręcz przeciwnie, większość komputerów co ma zasilacze po ~300-350W (chodzi o naklejkę na zasilaczu), pobiera tylko w okolicach 120-200W, poprostu jest to wszystko podawane z różnymi zapasami, rozdzielana też na “molexy” z których często nie korzystamy itd, itd. Nie ma się więc co sugerować naklejkami na zasilaczach.

Heh a mi matka płacze, że to przez PC takie rachunki za ponad 200zł a czasami nawet za 300zł.

Więc chciałem kupić se netbooka.

Jak zwykle trzeba zgonić na komputer :stuck_out_tongue:

Hej,

Oszczędność byłaby na pewno - w końcu netbook pobiera kilkakrotnie mniej energii. Niestety, nadaje się tylko do wybranych działań - w końcu to modele zaprojektowane z myślą o jak największej mobilności; praca biurowa i internet jak najbardziej, natomiast rozrywka i gry w bardzo ograniczonym zakresie…

Pozdrawiam,

Dimatheus