Radeon 4870- wysoka temp. (?)

witam.

mam jedno pytanie.

Temperatura mojej karty graficznej [GPU Diode (MemIO)] wynosi zazwyczaj około 94 stopni Celsjusza, obojętnie co robię na PC (gram, czy słucham muzyki, albo nic nie robię). Czy taka temperatura jest odpowiednia? Czy może jest za wysoka? Piszę tego posta, bo przystawiłem dzisiaj rękę do kratki w obudowie, przez którą wylatuje powietrze z wiatraka od karty i po chwili parzyła w rękę na tyle, że nie mogłem jej już dłużej tam utrzymać.

Karta to Radeon HD 4870, a pomiaru dokonałem Everestem.

Te karty grzeją się dość mocno.

http://www.in4.pl/recenzje.htm?rec_id=5 … r_numer=17

Jaką masz obudowę i ile w niej zainstalowanych wentylatorów? Przydałoby się temu Radkowi zapewnić mocniejszą wentylację.

Podaj jeszcze jakiego producenta to karta?

Poza tym ściągnij sobie najnowsze sterowniki Catalyst. W ustawieniach powinna być regulacja obrotów wentylatora.

Dzięki za odpowiedź.

Chodziło Ci o producenta chipsetu tak? Jeśli tak to oczywiście ATI.

Obudowa jest dość fajna, bo Cooler Master Elite 331 (http://www.agito.pl/agitopl/cooler-mast … 43281.html), tak więc dopływ powietrza do niej jest. Sterowniki najnowsze też mam, tyle, że jakiś czas temu próbowałem poustawiać z jaką mocą ma pracować wentylator, zależnie od tego, jaką temp. będzie miała akrta i nie działało (a jestem pewien, że robiłem wszystko poprawnie). W chwili obecnej do ustawiania pracy wentylatora używam programu RivaTuner (bardzo dobry polecam).

Mógłby się ktoś jeszcze wypowiedzieć, kto ma np. taką kartę i jak u niego wyglądają temperatury? Trochę dziwi mnie też to, że temp. karty zawsze jest taka sama- obojętnie czy gram czy oglądam film, albo nic nie robię… tak powinno być?

Wiem, że chipset to ATI; chodziło mi o producenta karty (Sapphire, Gigabyte, Gainward). Brak zmian w idle i stresie jest co najmniej dziwny. Te karty się mocno grzeją, ale nie aż tak. Sprawdź te temperatury jeszcze SpeedFanem i HWMonitorem.

Co do zmiany ustawienia prędkości wentylatora w Catalyst:

  1. Otwierasz Catalyst Control Center

  2. Menadzer profilu

a) Wprowadź lub wybierz nazwę profilu

b) wpisujesz przykładowo fanspeed

  1. Klikasz uaktywnij i zamknij,

  2. szukasz folderu C:\Documents and Settings\nazwa uzytkownika\Ustawienia lokalne\Dane aplikacji\ATI\ACE

  3. jest tam plik fanspeed.xml

  4. klikasz prawym na niego - edytuj.

a) zmieniasz na

b) zamiast “X” wpisz ile chcesz potem mozesz edytowac.

c) zapisz plik i wyjdz.

  1. Przejdź do catylast control center

  2. Zakładka profile - uaktywnij profil - fanspeed

  3. Widzisz jak temperatura spada.

Wcześniej wejdź w opcje folderów --> widok --> i zaznacz: pokaż ukryte pliki i foldery.

Ile wentylatorów masz zainstalowanych w obudowie? Powinieneś mieć 1x przód i 1x tył.

To ta karta, więc możesz znaleźć wszystkie informacje jakie Cię interesują: http://www.agito.pl/agitopl/gigabyte-ra … 33215.html . Czyli producent to Gigabayte. Dobrze piszę? :stuck_out_tongue:

Sprawdziłem temp. w Catalyst i pokazuje mi 80 stopni (Everest 90, ale jest też inna temp i ona wynosi 80 stopni, więc pewnie patrzyłem nie na to co trzeba) i obroty wiatraka maleją bądź rosną (w zależności od temp. ) ale ja osobiście nie słyszę w ogóle żeby ten wiatrak przyśpieszał. Np. Catalyst pokazuje mi, że wiatrak pracuje na 30%, a jest nadal “cicho”. Ustawię 30% w RivaTuner to jest już na tyle głośno, że przeszkadza.

Sposób ustawienia speedfan wCatalyst, który opisałeś jest mi znany, bo jakiś czas temu, właśnie tak robiłem, jednak nie działał :confused: a próbowałem dużo razy. Może jutro jeszcze raz spróbuję.

Dobra, już wiem dlaczego temp. się nie zmienia :slight_smile: Ten problem rozwiązany.

Tylko pytanie, czy te 80 stopni to trochę nie za dużo?

Temperatury mnie nie dziwią, skoro to referencyjne chłodzenie.

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzj … /1971.html

Weź pod uwagę wymianę chłodzenia http://www.allegro.pl/item627881785_arc … cichy.html jeżeli zależy Ci na ciszy i obniżeniu temperatur, a co za tym idzie wydłużenia żywotności karty.

Dzięki za informacje.

Widzę, że podałeś link do niezłego chłodzenia. Mocno się właśnie zastanawiam nad kupnem, bo karta za 750zł piechotą nie chodzi i lepiej zapewnić jej odpowiednie warunki :slight_smile:

Mam tylko pytanie. Jeśli zakupiłbym chłodzenie, które polecasz, to sam dałbym radę to zamontować?? Bardzo to jest skomplikowane? Bo póki co dużego doświadczenia nie mam z PC… Jedynie mój komputer całego sam składałem.

Proszę poprawić tytuł tematu na konkretny, mówiący dokładniej o problemie.

80*C w stresie to jeszcze nie zabójstwo dla karty graficznej, może starczy wymiana pasty termoprzewodzącej (jeżeli masz zapewnioną dobrą cyrkulację powietrza w budzie)?

A temperatury karty graficznej najlepiej badać GPU-Z.

Powinieneś dać radę sam zamontować to chłodzenie. Z pewnością producent zapewnia instrukcję obsługi. I tak jak mówi Adalbert ważny jest odpowiedni przepływ powietrza w obudowie. Jeżeli masz tylko 1 wentylator w obudowie z tyłu (bo tak chyba jest standardowo w Twoim CM, dodaj mu drugi z przodu. To znacząco poprawi chłodzenie.