Radeon 6950 - Pokazuje złe taktowanie

Witam serdecznie,

Mam pewien problem, od czasu kiedy zakupiłem moją kartę mam problem z moją ulubioną grą a trochę za nią zapłaciłem.

Owa gra nie ma jakichś wygórowanych wymagań ( do tego gram na najniższych ustawieniach ), ale najgorsze jest to że czasami podczas gry spadają mi strasznie FPS-y

Kombinowałem już sporo podkręcałem proceosr czysciłem komputer, kilka razy nowy system. Aż stanęło aktualnie na 7 32bitowej bo na każdym systemie efekt był podobny.

od jakiegoś czasu zauważyłem, że w AMD oterwiew nie pokazuje mi prawdziwego taktowania,

jpgqx.jpg

Na pierwszej stronie w programie gpu-z w wartościach CPU Clock niby pokazuje prawidłowe wartości, ale coś mi się nie chce wieżyć aby to było efektowne taktowanie.

Dodatkowo przy próbie zwiększenia taktowania karty graficznej wartości pozostają takie same ( poza pierwszą stroną gpu-z)

Proszę o pomoc co mogę sprawdzić aby wsyzstko było ok.

Jaki masz zasilacz i procek? Jaki konkretnie model karty? Jaka to gra?

Na ss z gpu-z i amd overdrive masz takie samo taktowanie pokazane

Witam,

Dzięki za szybką odpowiedz,

Zasilacz 650W

W gpu-z - takie samo taktowane z 2 zakładki, jednak na pierwszej zakładce taktowanie jest poprawne.

Witam

Posiadam również Radeon 6950 i teraz Cię zaskoczę. Mam tak samo jak ty! Skąd to wynika? Jeżeli karta nie potrzebuje “mocy” przetaktowuje się na niższe częstotliwości by nie pobierała zbyt dużo energii elektrycznej. Wystarczy, że włączysz grę i parametry od razu wzrosną. Odpal grę i zobaczysz :wink:

EDIT:

Co do spadku FPSów. Gry niestety czasem są nie dopracowane (patrz: Rage) i wynika to z zaniedbania producentów gry, że czasem w niektórych momentach gra się “dławi”.

Tak jak kolega wyżej pisał: ważny jest też procesor, który wykorzysta potencjał owej karty i tu jest ważne jaki to procesor i dodam, że ilość zainstalowanej pamięci RAM też wpływa na to.

Sorki mój procek to e8400 czyli duo 2 3.0 ghz skręcony do 4

pamięci mam 3GB więc max

Zasilacz corsair

Skoro tak jest to powinno się to dać wyłączyć.

Jaka gra ?

Chodzi ci że na pierwszej masz gpu clock 870 a w drugiej 250? Tak?

Procek za trochę słaby do tej karty jest

Wydaję mi się ,że patrzysz na taktowanie po podkręceniu ,ale np przy uruchomionym pulpicie :smiley: - a pulpit działa w 2D ,więc podkręconego taktowania tu nie doświadczysz :slight_smile: . Podkręć > Ustaw W GPU-Z na drugiej zakładce > Show Highest Reading na dwóch pierwszych z góry ,zminimalizuj do traya ,odpal grę pograj > wyłącz i zobacz w GPU-Z ile karta wykręciła.

nawet nie wyłączaj a tylko zminimalizuj klawiszem win(między ctrl i prawym alt)

No niby macie racje, ale wydaje mi się, że czasami się wyłącza to podczas grania. Czy da się jakoś to taktowanie na stałe przypisać?

Np jakiś profil włączać jak będę grał?

Może ci zmniejszać taktowanie, gdy GPU się przegrzewa.

Możesz podzielić się Swoją tajemnicą - Po co ?

A może w tych momentach grafika/gra nie wymaga od karty graficznej full mocy…To wszystko działa dynamicznie = zapotrzebowanie = zwiększona moc.

Hmm a więc tak, CPU mi się nie przegrzewa GPU też temperatury są jak najbardziej w normie.

Z doświadczenia wiem, że większość automatycznych rzeczy związanych z komputerami nie do końca się sprawdza przykładem może być np multiplex procesora zmieniający się również na wyższe taktowanie podczas gdy zachodzi taka konieczność. Jednak z moich obserwacji wynika, że ta zmiana zachodzi po zakomunikowaniu o większych wymaganiach a nie przed. W tym też przypadku tworzy się strata.

Nie wiem dokładnie jak to wygląda “w procesorze” …podejrzewam ,że to są tak szybkie operacje ,że nie jesteś w stanie wychwycić ich gołym okiem :wink:

Ogólnie działanie kart ATI też jest mi słabo znane ,u mnie na Nvidii nie odczuwam ,żadnych ,skoków,opóźnień ,start .

Podejrzewam ,że nie ma w ogóle takiej możliwości. To tak jakbyś miał na stałe ustawić wysokie obroty silnika w samochodzie :wink:

Kiepskie porównanie.

Wyższe obroty w samochodzie da się ustawić na 100%.

W kartach też tak za pewne jest.

Kiedyś w starszych modelach radka tworzono profile i ustawiano % szybkości wentylatora to za pewne i da się wyłączyć automatyczne zmienianie częstotliwości.

Micchaleq , porównanie dobre :slight_smile: Wyobraź sobie ,że w w aucie po odpaleniu silnik Ci wskakuje na 7000 rpm…Eksploatacja…

Ale tak jak pisze…nie wiem czy się da ,podejrzewam ,że nie…(na autach się nie znam :wink: )

Da się , trzeba po prostu ustawić takie samo taktowanie w 2d i 3d i będzie ciągle takie samo, ale to bezsensu bo tylko będzie się niepotrzebnie grzać np na pulpicie.

Nie wiem, mechanikiem nie jestem.

Wiem jednak, ze gra w którą gram nie jest super wymagająca. Na poprzedniej karcie graficznej hd 4870 miałem 180-200 fpsów.

Teraz jak włączę gre to czasami jest ok 200 i nie spada, jednak czasami podczas gry fpsy spadają do 60 i mydli mi cały obraz.

Procesor i pamięć testowana kilkanaście razy więc musi być ok, gra na internecie testowana na innym komputerze i też dobrze działa, dysk twardy 0 błędów.

Jedyną rzeczą jaka pozostaje jest karta graficzna.

Dodane 10.10.2011 (Pn) 15:18

Czy możesz konkretnie powiedzieć jak to zrobić?

Ogólnie to sobie to będę przestawiał przed grą czy coś takiego.

uruchom v-sync w grze

http://forum.purepc.pl/Gry-f9/Vertical-Sync-v-sync-Znaczenie-W-t255017.html

możliwe że gra chce za dużo fps i dlatego się wiesza

a że obraz się mydli to przez to że monitor musi wyświetlacz 3 i 1/3 klatki na 1 mrugnięcie monitora