Radeon 7750 – sterownik przestał funkcjonować

Witam. Dwa miesiące temu składałem znajomemu komputer. Przez cały czas działał bezproblemowo. Jednak wczoraj po chwili grania w jakąkolwiek grę, zaczął pojawiać się BSOD o kodzie 0x116, związany z plikiem atikmpag.sys. Na początek odinstalowałem sterowniki od karty graficznej przy pomocy narzędzia od AMD i zainstalowałem najnowszą stabilną wersję. Niestety, to nie pomogło. Sugerując się opisem z internetu, podmieniłem plik atikmpag.sys jednak skutkowało to jedynie brakiem rozpoznania sterownika przy ponownym uruchomieniu komputera. Spróbowałem jeszcze zainstalować sterowniki w wersji 11.4, które opisywane są jako bezproblemowe. Podczas włączania jakiejkolwiek gry, wyświetlał się komunikat o wymaganiu DirectX SDK. Zainstalowałem je więc. Niestety, okazało się, że i to nie pomaga, ponieważ sterownik graficzny nie wspiera Radeona 7750. Powróciłem więc do wersji dostarczonej przez producenta na płycie. Niewiele to pomogło, zmienił się wyłącznie kod błędu na 0x1. Przejrzałem listę zainstalowanego oprogramowania i znalazłem Pando Media Booster. Od razu odinstalowałem i usunąłem wszelkie pozostałości. Następnie wyczyściłem wszystko AdwCleanerem. Po ponownym uruchomieniu komputera i włączeniu gry, nie pojawiał się już żaden BSOD. Niestety, gry nadal po chwili się wyłączają, po czym pojawia się komunikat, iż sterownik przestał działać. Nie mam pojęcia, co mogę jeszcze zrobić. Proszę więc o pomoc.

Prawdopodobnie narobiłeś bałaganu ze sterownikami. usuń sterowniki i całe oprogramowanie do karty (również foldery ATI/AMD) z dysku twardego. Ręcznie usuń plik atikmpag.sys, bo skoro go podmieniałeś pewnie pozostał na dysku. Wyczyść dokładnie rejestr np. programem wise registry cleaner w trybie dokładnym. Najnowszą wersję sterownika pobierz ze strony AMD i dobierz do konkretnego modelu. Chociaż na pierwszy rzut oka to kłopot z oprogramowaniem, może być to również problem z wirusami, z samą kartą, z zasilaczem, o którego marce nic nie napisałeś. Podaj najlepiej pełną specyfikację komputera.

Specyfikacja komputera wygląda następująco:

CPU: AMD FX-4350

RAM: Patriot PSD34G1333KH

GPU: Sapphire Radeon HD 7750

MB: ASRock 960GM-VGS3 FX

PSU: Chieftec GPA-500B8

Po usunięciu sterowników przy pomocy narzędzia od AMD, usunięte zostały wszelkie pozostałości po nim, włączając to folder z rozpakowanym instalatorem. Ponadto rejestr został przeczyszczony CCleanerem. Najprawdopodobniej problemem są właśnie wirusy i niechciane oprogramowanie, gdyż widziałem, że na komputerze jest trochę wątpliwych plików oraz plików instalacyjnych ze wszelkimi downloaderami. A brat jest młodszy i nie należy do osób, które czytają komunikaty, tylko wciska Next, Next, Install…

A można wiedzieć kto pokusił się o opisanie sterowników z 2011r. do karty z 2012r jako bezproblemowych?

 

Pobierz narzędzie clean uninstall ze strony amd, usuń wszystko i instaluj:

  1. Sterownik Chipsetu (do pobrania ze strony producenta płyty głównej)
  2. Sterownik GPU w wersji 13.12 lub 14.4.

Widać że grałeś w lola bo miałeś pando media booster…

Z tymi sterownikami to było akurat tylko i wyłącznie moje niedopatrzenie – w internecie znalazłem informację, iż nie sprawiają one problemów i zainstalowałem je.

Właśnie przy pomocy clean uninstall usuwałem sterowniki AMD. Ponadto sterowniki w wersji 14.4 powodują, iż ekran ładowania systemu wyświetla się w nieskończoność. Postanowiłem więc podstawić system od nowa i zainstalować najnowsze sterowniki od płyty głównej oraz 13.12 od karty graficznej. Niestety, to nie pomogło. Jedyna różnica jest taka, że nie ma ani blue screena, ani informacji, iż sterowniki przestały działać. Będę musiał na dniach wziąć tą kartę od kolegi i przetestować u siebie. Bo chyba jedyną już możliwością jest uszkodzenie karty graficznej.

może dociśnij kartę graficzną albo pamięć ram …      … nie wiem

Więc skoro nie wiesz i Twoje posty nie wnoszą nic do tematu, to może się nie wypowiadaj?