Radeon 9500- zakładanie chłodzenia

Witam!

Mam taki problem, jestem w posiadaniu karty radeon 9500. Na początku były artefakty, później nie chciała sie wcale włączyć tylko były dźwięki z głośniczka systemowego ( 1 długi 2 krótkie). Zdjąłem radiator z karty żeby zobaczyć czy rdzeń nie jest osmolony, czy się karta nie spaliła.

Tak wygląda moja karta po zdjęciu chłodzenia:

http://images11.fotosik.pl/64/5719e3f327b6cd6cmed.jpg

I mam takie pytanie czy oprócz pasty termoprzewodzącej (może być taka jak na procesor, czyli Arctic Silver 5 czy musi być jakaś specjalna?) mam coś jeszcze zastosować?, bo na tej takiej obwódce metalowej co jest dookoła widać ją na zdjęciu jest jakaś bezbarwna maź.

I może macie jakieś pomysły co się mogło z kartą stać?

zrób może zdjęcie samego rdzenia.

starą pastę usuń.

ja do tego używam spirytusu rektyfikowanego :slight_smile:

AS5 może być.

Pamiętaj że pasta ma pewien okres wygrzewania.

A podkręcałeś ją??? :slight_smile:

Karta nie była kręcona.

Zdjęcie rdzenia: http://images22.fotosik.pl/129/624638411c9de896.jpg

a co z tą metalową obwódka też coś tam mam kłaść bo jest tam jakaś bezbarwna maź.

Wytrzyj tą maż i na metalową ramkę nie kładz pasty. TYLKO na rdzeń.

Z tego co widać to pasta jest zużyta , do wymiany,

może być , ta biała obwódka wokół procesora graficznego to tzw dystans zabezpieczający aby radiator nie styknął się z obwodami/tranzystorami procesora , przed nałożeniem AS5 tą obwódke należy zlikwidować gdyż w przeciwnym razie musiałbyś AS5 nałożyć bardzo grubo co jest raczej niezalecane , zamiast tej białej silikonowej obwódki zastosuj folie taką jak np. jak na wyświetlacz telefonu może być troche grubsza , wytnij w tej foli tylko kwadracik aby rdzeń był na wierzchu.

Złączono Posta : 04.06.2007 (Pon) 17:11

to raczej powinna być silikonowa a nie metalowa obwódka ,przynajmniej u mnie tak było , ale po sciągnięciu radiatora pozostała na radiatorze a nie tak jak u Ciebie na procesorze.

u mnie jest metalowa i do tego wydaje mi sie, że jest czymś przyklejona bo z boku jakby klej wystaje.

Mogę po tym rdzeniu tę pastę nożem zeskrobać?, czy się uszkodzi bo spirytusem tego nie idzie zmyć.

To mam oderwać ten metal??

nożem można ale to stateczności i bardzo ostrożnie tak jakbyś nożem majstrował przy swoim przyrodzeniu :lol: (tylko nie pytajcie mnie co można tam robić nożem lepiej zapytać się jakiegoś żyda)

Spróbuj wpierw patyczkiem drewnianym.

nie wiem skąd te chore pomysły z zdejmowaniem czegokolwiek.

rdzeń po przeczyszczeniu przesmaruj jeszcze raz spirytem by usunąć brud i tłuszcz, nałóż ostrożnie pastę (procedura identyczna jak z każdym innym procesorem było już o tym na forum) i zakładasz chłodzenie. Pamiętaj żeby pasta nie zjechała na te malutkie tranzystorki obok rdzenia bo wtedy to może pyk i po karcie. Czyli warstwa pasty ma być cieniutka i mała(ilościowo) dla lepszego efekty możesz cienkoziarnistym papierem ściernym i pasta szlifierską przetrzeć spód radiatora stykający się z rdzeniem -pamietaj o późniejszym dokładnym przeczyszczeniu radiatora.

z tym będzie mały problem bo jak nałożę mała ilość pasty to rdzeń z pasta nie dotyka do radiatora.

A druga sprawa możecie mi pomóc i powiedzieć co może być przyczyną, że sie karta nie chce włączyć? Tylko przy starcie kompa są dźwięki z głośniczka systemowego ( 1 długi i 2 krótkie)? Może być przyczyną zbyt duża ilość pasty ?

napewno to nie jes wina pasty :slight_smile: spróbuj docisnąć mocniej karte do płyty głównej

to spróbuj troche spiłować tą metalową obwódkę

Bios AWARD?

1 długi, 2 krótkie - błąd parzystości RAM

http://rainbow.mimuw.edu.pl/SO/Projekt0 … _user.html

Jak opiłki wejdą pod luty rdzenia to będzie dym.

Jak się trzyma na sylikonie to żyletka i kroić

ta ‘‘maz’’ patyczkiem drewnianym zejdzie i spiryt :slight_smile:

metalowa obrecz mozesz zdjac - w zasadzie musisz, jesli zmieniasz chlodzenie( radiator na wybrzuszenie na rdzen, a obrecz jest zabezpieczeniem rdzenia przed ukruszeniem)

srubokret zegarmistrzowski i ostroznie, od strony ucietego rogu podwazac…

2x r9800pro bez strat :slight_smile:

Tak bios AWARD v6.00 PGN, tylko, że tak się dzieje na tym radeonie 9500 a na starej karcie wszystko chodzi dobrze.

A jak by była karta uszkodzona to też by wydawał takie dźwięki czy tylko na monitorze by nic nie było widać?

Macie propozycje co by można jeszcze zrobić czy to raczej karta uszkodzona i już się nie da nic zrobić?

ja zmieniałem pastę radiator został ten sam, to też mam usuwać tą metalową obręcz? radiator jest płaski od spodu.

na procesor jak kiedyś nałożyłem za dużo pasty to komputer nie chciał się uruchomić dopiero jak zmniejszyłem jej ilość to działał poprawnie, może i tu jest podobnie.

może masz gwarancje jeszcze? podkręcałeś ją? jak tak to sprawdź może sie sfajczyła, ale na zdjęciach to nie wygląda na osmoloną czy coś.

niestety ale już nie mam gwarancji :confused:

Karta nie była podkręcana, sama z siebie zaczęła wariować najpierw artefakty a potem nie chciała się włączyć tylko te dźwięki już były a jak sprawdzić czy się spaliła?

a zasilacz jaki masz?

Maxpower 250 W

a zasilacz może być przyczyną artefaktów?

teraz mam coś takiego, że po zmianie pasty nic sie nie zmieniło tylko jak włożę ta grafe to są przebicia, jak dotknę metalowych elementów obódowy to mnie prąd kopie, może ta maź co była na tej metalowej obwódce zapobiegała przwodzeniu prądu?