Radeon 9550 - sterowniki i błędy

Witam.

Od wczoraj mam problem ze sterownikami do ATI Radeon 9550 128mb.

Już w sumie wcześniej miałem z nią problemy, ponieważ jak sądzę, została uszkodzona (nawet przy odpalaniu sypie się grafika).

Od tamtej pory przerzuciłem się na sterowniki Omegi. Rzeczywiście wyciągały z tej karty tyle ile się dało - w grach zniknął błąd tzw. “ugi-bugi”.

Jednak wczoraj wyłączając grę coś się schrzaniło. PC się zaczął resetować (włączał się, programy startowe się uruchamiały i spowrotem reset).

Dlatego wszedłem w tryb awaryjny i usunąłem stery Omegi. Pomogło. Włączyłem komputer, oczyściłem go z pozostałości sterów (DriverCleaner) i postanowiłem zainstalować najnowsze oryginalne sterowniki Catalyst 8.2.

Jednak komputer nadal zachowywał się tak, jakby karta nie została zainstalowana - w szczególności mi o ‘płynność’ graficzną np. podczas przeglądania stron jest ten efekt “falowania”.

Później przeczytałem informację, że najnowsze stery ATI nie są kompatybilne z Radeon 9550. Zainstalowałem więc wersję 7.6, która ponoć powinna działać, ale efekt jest ten sam… nadal nie ma tej płynności.

Próbowałem też przywrócić komputer do poprzedniego stanu (przywracanie), ale nie wyszło.

Proszę o pomoc. Może jest jakiś FIXer czy coś takiego…

Omega 5.7 są najlepszymi stermai pod tę kartę…

Tylko dziwi mnie to, że miałem najnowsze Omegi i do wczoraj wszystko było cacy…

Ale czy te stery Omegi 2.6.53 (Catalyst 5.7) nie są trochę za stare? Mimo wszystko i tak nie powinno być tego przeszkadzającego falowania

a radek 9550 to jest nowość?? :stuck_out_tongue:

no właśnie… 5.7 są najlepsze ale omegi… mają najwyższą wydajność i w ogóle…

falowanie jest wtedy kiedy grafa korzysta z VgaSave czyli tak jak albo nie ma sterów albo w awaryjnym…

odinstaluj CCC i wszystko powiązane z ATi i potem Driver Cleanerem 3 usuń wszystkie stery z ATi :slight_smile:

napisz jak bedzie dobrze to też sobie zainstaluje

A więc tak zrobie :slight_smile: Zaraz napiszę jakie efekty :wink:

//edit

Tak! Działa! Dzięki chłopaki :slight_smile:

Dla Radeonów z serii 9200, 9550, 9600, to tylko ATI CATALYST 5.8.

Miałem styczność ze wszystkimi tymi kartami (teraz 9600PRO) i wszystkie najlepiej wypadały właśnie na ATI CATALYST 5.8.

Czyli upgradeować 5.7 do 5.8?

Nie musisz, to prawie ten sam sterownik.

Ale gdybyś chciał, to najpierw musisz odinstalować poprzedni, a dopiero potem (po ponownym uruchomieniu komputera) zainstalować ATI CATALYST 5.8.

Szkoda zachodu. Pozostaw 5.7.

Nie no, dla mnie to żaden wysiłek, mimo tego, że komp odpala mi się 3 minuty… Chyba warto spróbować, poza tym na wszelki wypadek stworzyłem punkt przywracania :wink:

//edit

Znakomicie! Działają :slight_smile: Jeszcze raz wielkie dzięki…

beas , jakbyś miał możliwość to zamieść wyniki 3dmark01 i 03 obu tych sterów (tzn. 5.7 i 5.8) i zamieść wyniki :slight_smile:

bo w końcu nie wiemy jakie są lepsze :slight_smile:

Mam tą kartę więc pozwoliłem sobie na test :slight_smile:

Całość kompa w podpisie

No i z testów wynika że nie do końca macie rację (3dmark03)

Testowałem 3 sterowniki:

Omega 3.8.360 ( CATALYST 7.4 )

Omega 2.6.61 ( CATALYST 5.8 )

Omega 2.6.53 ( CATALYST 5.7 )

Wyniki:

2401 - Omega 3.8.360

2394 - Omega 2.6.61

2396 - Omega 2.6.53

Jak widać różnice są minimalne

(przecież nigdy nie uzyskamy takiego samego wyniku więc można uznać że są takie same)

Zauważyłem tylko jedno.

Przy starszych sterownikach testy w 3dmark-u ładowały się jakby wolniej

(ale to może tylko moje odczucie)

Omega 3.8.360 działa Ci poprawnie?

Jak najbardziej

Powiem więcej… działają najbardziej poprawnie, najbardziej stabilnie i najszybciej z tych które testowałem.

Zawsze skuszę się na jakieś inne bo ludzie polecają no i zawsze wracam do 3.8.360 :stuck_out_tongue:

Fakt jest taki, że ściągałem je zaraz gdy wyszły i cały czas trzymam ich instalkę

próbowałem pobierać je po jakimś czasie (gdy już wyszły nowsze) i o dziwo coś się knociło (a wersja się zgadzała)

No dobrze.

Rzeczywiście Omega 3.8.360 działa dobrze :wink:

Może jednak ktoś ma ten sam problem co ja:

img.php?mode=show&file=1737&height=248&width=1024

Nie mam pojęcia dlaczego tak się dzieje przy starcie. Tak jest już od paru miesięcy…

Wyjmij kartę graficzną ze slotu, przedmuchaj slot, kartę graficzną, dodatkowo odkurz inne podzespoły. Jeżeli problem nie zniknie, sprawdź na innej karcie graficznej.

Problem ten występuje przy uruchomieniu komputera, czy również podczas pracy systemu ?

Wali się przy uruchamianiu, grub działa normalnie, później (po wyborze obojętnie jakiego systemu) wali się ładowanie - z logiem np. WindowsXP, a potem już normalnie… chyba, że włączę grę.

//edit

Po przeczyszczeniu jest ciągle tak samo. Odkryłem, że grafika się sypie tylko przy jakości 16-bitowej… 32-bitowa działa tak jak powinna.

//edit

Może jakaś regulacja w BIOSie pomoże?

ja tez mam problem ze sterownikami

żadne nie chcą mi podejść

przy uruchamianiu się kompa gaśnie mi monitor i ani rusz, tylko przy trybie awaryjnym działa

wszystko wyczyściłem, odkurzyłem, wyciągnąłem i wsadziłem na swoje miejsce

co może być przyczyna takich problemów?

spokokamil , a sterowniki do chipsetu płyty głównej zainstalowane ?