Radeon HD 5650, obraz w kratkę, uszkodzona grafika

Witam,

Jak zawsze, będę bardzo wdzięczny za pomoc.

Myślę, że najlepiej mój problem przedstawi dołączona grafika.

Do tego mój opis: od kilku miesięcy obraz przechodził w kratki, po czym wylaczalem laptopa i po jakimś czasie ponownie włączalem. Jednak na początku działo się to raz na parę tygodni, potem corazczęściej,a ostatnio nawet raz na parę godzin. Niestety więc problem narasta. Ostatnio nawet, gdy “ekran przeszedł w kartki”, to dźwięk się nie zawiesił i pozostał. Ponadto od czasu do czasu, podczas używania laptopa, dźwięk, obraz, praktycznie wszystko zawieszalo się na ok. 2 sekundy i powracalo do normy.

Inne wskazówki: rok temu grafika była reperowana - kwestia chipsetów, jednak niestety nie jestem w staniw nic dokładniej powiedziec na ten temat. Temperatura pracy grafiki często sięgała 80 stopni o więcej. Poza tym Windows od kilku miesięcy zaleca rozważenie wymiany baterii.

Prędzej, czy później “coś” padnie, jednak czy z podanego opisu i zdjęcia możemy być 100% pewni, że to problem z grafika?

Kwestia jest taka, że mieszkam teraz w miejscu, gdzie ludzie nie mówią po angielsku, więc dogadanie się w serwisie jest raczej niemożliwe - z tego względu rozwazam nawet ewentualną, samodzielną wymianę grafiki jeśli zajdzie taka potrzeba…

Bardzo dziękuję za odpowiedzi,

Pozdrawiam.

Laptop: acer aspire 5740G

Intel i5 4.30M

ATI Mobility Radeon HD 5650

post-20564-0-40683200-1412965532_thumb.j

Jeśli “grafika była naprawiana” - to znaczy że ktoś zrobił tzw. reballing. Niestety to rozwiązanie nie jest wieczne, i właśnie widać że awaria ma zamiar powrócić. Samodzielnie grafiki raczej nie wymienisz, więc pozostaje ci serwis. To co samodzielnie zalecałbym zrobić, to wyczyścić układ chłodzenie, wymienić pastę termo-przewodzącą, i monitorować temperatury.

Racja, z grafiką sam nic nie zrobię, w szczególności że się okazalo, że jest ona zintegrowana z płytą główna.

Tymczasem sytuacja na obecna chwile wygląda tak, że grafika już kompletnie padła - po włączeniu laptopa praktycznie nic już nie działa i jest cały czas czarny ekran. Także chyba jednak w jakieś sposób będę musiał iść do serwisu i zobaczyć jaka cenę mi podadzą.