Radeon HD6670 czy HD4850, co wybrać?

Witam.

Brat potrzebuje kupić nową grafikę w cenie ok.300zł.

Są dwie do wyboru.

Vertex 4850 1GB GDDR5 za 295zł. lub Sapphire 6670 1GB GDDR5 za 330zł.

Wydajniejsza oczywiście jest 4850 ale ponoć coraz więcej złych opinii zbiera że chłodzenie wyje, że grzeje się niemiłosiernie i duża część trafia z powrotem na gwarancji.

Gra głównie w symulatory oraz FPP, czasem jakieś Skyrimy czy coś takiego.

O ile faktycznie jest szybsza 4850, czy to jest znacząca różnica czy też mieści się w granicy 10% ?

Którą z tych dwóch polecacie ?

Reszta podzespołów;

AthlonII x3 460

4GB Ram

Zasilacz Amacrox 500W.

4850 nie jest wcale dużo wydajniejszy. Sam sprawdź: http://www.benchmark.pl/komparator-gpu.html

Za to 6670 pobiera praktycznie dwa razy mniej energii i jest robiony w nowszym procesie technologicznym.

Osobiście brałbym 6670.

Pozdrawiam.

Ja jednak bym brał http://www.morele.net/karta-graficzna-vertex3d-radeon-hd4850-1gb-ddr5-px-256bit-dvi-hdmi-ds-box-471250502-9191-436170.

Mój kolega ma 4850 na DDR5 i w sumie gra w full hd, bez AA w co chce bez problemów. Zobacz, że wszędzie polecają tego 4850, a nie 6670 :slight_smile:

Wystarczy poszukać i widać, że w benchmarkach to podobnie, ale w grach 4850 wyprzedza sporo 6670. Niby jest nowsza, ma DX11, ale nie wiem czy się to wykorzysta w takiej karcie. Jeszcze zobacz tu http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/AMD_Radeon_HD_6450,_HD_6570,_HD_6670_-_tanie,_ciche_i_oszczedne-3782.html

Tu tkwi słaby punkt tej Sapphirki Co z tego, że ma odpowiednią ilość szybkiej pamięci DDR5 jak przycięto szynę o połowę względem HD4850/70

Może warto trochę kasy dołożyć i rozglądać się za nowoczesną kartą na 256bitowej szynie? Ja bym tak zrobił :slight_smile:

Ja mam HD4870 Skyrim spokojnie leci na średnich detalach z całą masą modyfikacji teksturowo-modelowych, na wyższych tez da się grać ale czuć, że jest to już karta z poprzedniej epoki. Czasem przytnie tu i ówdzie ale ogólnie jeszcze dycha i daje radę.

Właśnie ta pamięć mnie martwi, ale z drugiej strony taki HD5770 też ma 128bitową szynę i karta daje radę.

Martwi mnie trochę to chłodzenie na tym Vertexie. Chociaż znowu za zaoszczędzone 40zł może kupię jakieś fajne chłodzenie z drugiej ręki, ale czy nie stracę wtedy gwarancji ?

Jeszcze jedno szybkie pytanie.

Do rozdzielczości 1680x1050 brać kartę z 1GB czy wystarczy 512 (oczywiście obie GDDR5) ?

Brałbym 1GB oczywiście jeżeli nie sprawi ci to problemu z ceną. No chyba, że jedna jest na 128, druga na 256 bit, to wtedy 512MB, Pamięc nie odgrywa jakiejś ogromnej roli w szybkości GPU. Nie raz, dają 2GB ramu, a jest to pusta pamięc - marketing.

Radeon HD 6670 będzie lepszym rozwiązaniem, mimo iż HD 4850 ma trochę większą wydajność to HD 6670 obsługuje DirectX 11, czyli nie będzie trzeba w przyszłości tak szybko wymieniać karty graficznej.

Obecnie dla nowych gier 1GB pamięci to jest wartość wystarczająca. 512 MB może być mało w niektórych grach, chociażby BF3 czy wspomniany już Skyrim.

VTX3D Radeon HD 6850 X-Edition - 1 GB GDDR5 - PCI-Express 2.1 (XA97FM-PI5X) 446 PLN z Vatem w promocji. Drogo na prawdę nie jest, a wzrost wydajności będzie widoczny,i wart ceny jaką trzeba zapłacić. Taka sama karta od Sapphire wyjdzie niewiele drożej. Zrobisz jak zechcesz ale ja bym się nie pchał ani w jedną ani w drugą z wymienionych przez Ciebie kart. No chyba, że chodziło by o Radeon HD 6670 Ultimate a komputer używany byłby tylko do filmów i netu, prac biurowych i starszych gier to wtedy polecał bym pasywną 6670 ze względu na komfort i warunki akustyczne. Taka moja rada :wink:

guildos , co z tego że ma dx 11 jak się będzie na nim dławić?

To, że gry mu będą działać, bo na przykład na takim XP, który ma DirectX 9 Battlefield 3 nie pójdzie. A na niskich w każdą grę zagra z tą grafą.

Dzięki wszystkim za zainteresowanie tematem.

Powoli przychylam się do wyboru HD6670. To że ma DX11 akurat mało znaczy przy tej karcie bo jest zasłaba żeby to wykorzystać. Ale mniejszy pobór prądu, cisza jednak kuszą. Zresztą chciał mieć coś mocniejszego od GF9600GS a tutaj obie będą dużo szybsze.

Taa mi na HD4850 też działają i nie na niskich, BF3 tylko na win vista i 7 to wiadomo. Ogólnie rzecz biorąc grafiki są porównywalne. I nie zamierzam tego negować, jednak o dx11 może zapomnieć tak samo jak GF GT520 2GB że pogra na full we wszystko :stuck_out_tongue: