Radeon HD6800 - kontrola prędkości wiatraka

Witam!

Przede wszystkim - jestem laikiem, nie znam się i liczę na Waszą wyrozumiałość i pomoc. Posiadam kartę której nazwę napisałem w tytule tematu. Mam możliwość ręcznego sterowania prędkością wiatraka odpowiedzialnego za jej chłodzenie (nie jest to chłodzenie referencyjne) . Standardowo prędkość wiatraka ustawiona jest na 50% mocy, co generuje trochę hałasu. Teraz pojawia się moje pytanie - czy jeśli obniżę prędkość działania wiatraka (zmniejszenie nawet o 10% sporo pomaga, jeśli chodzi o jego głośność) to bardzo zaszkodzę karcie?

I idąc jeszcze dalej - jeśli nie zaszkodzę, to czy istnieje możliwość, by prędkość wiatraka zwiększała się automatycznie gdy włączam jakąś grę i karta zaczyna pracować?

W stanie spoczynku karta ma około 35 stopni, gdy uruchomię jakąś grę temperatura dobija do 50 stopni.

Sterowniki mam z oficjalne, z płyty, aktualizowane na bieżąco.

Z tego co mi wiadomo to właśnie sam się przyspiesza podczas obciążenia. Jak zmniejszysz prędkość to wiadomo że karta się będzie bardziej grzała, co za tym idzie im wyższa temperatura tym gorzej dla karty. Spróbuj sobie obniżyć taktowania karty do minimum. Ja tak mam w swoim hd 4850 (pasywnym) i temperatury nie są zbyt wysokie ~ 60stopni podczas grania, ale mam dodatkowe wentylatory w budzie więc to też coś daje.

Cóż, w zasadzie problem rozwiązał się sam, wystarczyło jedno kliknięcie - wyłączenie W OGÓLE ręcznego sterowania wiatrakiem. Po tym “zabiegu” wiatrak dostosowuje się do tego, co się dzieje z kartą. Ale dzięki za zainteresowanie :wink: