Radeon i rozdzielczość - Problem

(boczi) #1

Od jakiegośczasu mam kartę graficzną Radeon 9000 Pro Vivo 128MB. Kiedyś miałem GeForce 2. Mam monitor 19' LG -

Flatron F900B. Pytam z ciekawości, a może ta fukcja się keidyś przydać. Jest, a po prostu nie wiem, jak jej użyć.

Na sterej karcie mogłem ustawić max. rozdzielczość 1600x1200. A na tym Radeonie - co ja widzę - 2048x1536!

Ale nie mogę ustawić tej rozdzielczości. Może ktoś się na tym zna! Albo ma Radeona. I tak:

1.jpg

Na pierwszym screenie, mam ustawiony, "Ekran 1. Monitor Plug and Play na HIGHTECH EXCALIBUR RADEON 9000" W tej

opcji, możliwa maksymalna rozdzielczość wynosi normalnie, 1600x1200.

2.jpg

Na drugim załączonym przeze mnie obrazku, zaznaczony, wybrany jest drugi ekran. "2. (Monitor [domyślny]****) ( :?: :? :expressionless: )

na HIGHTECH EXCALIBUR RADEON 9000 - Secondary."

I tutaj przychodzą wątpliwości. Dlaczego jest napisane, że jest to monitor domyślny? Do czego dokładnie to służy?

I widzę, na tym "drugim monitorze" jest dostępne więcej opcji rozdzielczości. Oprócz tych 'standardowych" dpstępne

są takie rozdzielczości, jak: 1792x1344, 1800x1440, 1856x1392, 1920x1080, 1920x1200, 1920x1440, i w końcu

2048x1536 px.

No i dalej, gdy chcę ustawić sobie jakąś rozdzielczość z tego Menu 2. Monitora, obojętnie jaką, nawet te niższe,

"normalne", po kliknięciu "zastosuj" prawie nic się nie dzieje. Jedynie takie "mignięcie" ekranu.

Próbowałem kombinować z tymiu opcjami: "Powiększ pulpit systemu Windows do rozmiarów tego monitora", lub, po

zaznaczeniu ww. opcji zaznaczałem: "Użyj tego urządzenia jako monitora głównego". Nic to nie daje. Nie mogę

ustawić żadnej rozdzielczości z tego monitora.

No i jeszcze, nie pamiętam dokładnie, jaką wersję sterowników instalowałem, mogę jedynie pokazać, jakie mam opcje,

zakładki mam w menu Zaawansowane.

4.jpg

Aha, rozszerzone menu Zaawansowane, z opcjami od sterowników, mam tylko dostępnie, gdy ustawię monitor 1-szy! :expressionless:

Taki mam właśnie problem. Mam nadzieję, że wszystko przedstawiłem jasno i przejrzyście.

Oczekuję odpowiedzi na mój wyjątkowo zagmatwany problem.

Jakieś pytania? Niewyraźnie wszystko przedstawiłem? Bardzo proszę pisać o swoich wątpliwościach.

BTW: 1500 post :slight_smile:

(system) #2

Ważniejsza jest rozdzielczość maksymalna monitora, bo to jest właściwie przeważnie "ogranicznik". Skoro monitor 19", to jest to pewno coś koło 1600x1200 (takie mam wrażenie). Z resztą o tym napisałeś.

Monitor domyślny, to nie znaczy, że główny, czy coś w tym sensie... Taka po prostu nadawana jest nazwa, gdy system nie może znaleźć odpowiednich sterowników dla monitora. A te dwa ekrany mogą być spowodowane podłączonym do kompa kablem s-video, nawet gdy akurat w danym momencie z niego nie korzystamy.

(boczi) #3

No właśnie, też o tym myślałem, ale... :?

Czy aby na pewno...

Pamiętam, jakiśczas temu, u znajomego, na tej samej karcie graf., na monitorze, zdaje się 15', rozdzielczosć dawała się ustawić maksymalnie... :?

(:: MARIO ::) #4

zmien w tej zakładce co amsz uruchomioną na max. jakość obrazu :slight_smile:

co do rozdziałki, wątpie czy ten monit odpalił by sie nawet na takeij :?

a skąd masz dwa monity to niemam zielonego pojecia, moze zmien stery na jakies nowsze :slight_smile: zreszta stery w radkach to wogole zamielone sa :confused:

moze klonowanie wlaczone masz :?

przy drugim monitorze, mozliwe jest korygowanie tak rozdziałki bo opcja "powieksz pulpit .... " moze, sam niewiem :?

(Duch) #5

zainstaluj sterowniki do flatrona!! to raz

monitor domyślny zawsze będziesz miał !!

nie jest to spowodowane podłączeniem s-video!! to trzy

większej rozdzielki niż 1600x1200 raczej mieć nie będziesz!! to cztery

pozdrawiam!! to pięć

(Zbych ) #6

Zainstaluj sterowniki monitora żeby było Flatron na HIGHTECH EXCALIBUR RADEON 9000 może coś pomoże ale zdaje mi sie że te flatrony ze znaczkiem B na takich dużych rozdzielczosciach nie chodzą.

(boczi) #7

A nie mam zainstalowanych steroaników do monitora? Ok, wrzucę płytkę, którą dostałem do monitora...

No, jak są dostępne większe rozdzielczości, myślałem, że będą chodzić.. Zobaczymy :?

Nie wiem, czy instalować te sterowniki... To coś da.. :?: :?

(Zbych ) #8

Jak masz płyte to napewno bedzie instrukcja do monitora w jakims pliku tekstowym to poczytaj czy monitor osłóguje takie rozdzielczości (można wejść w zakładke niestandartowe ustawienia i zmusić monitor do pracy w dowolnie wysokich rozdzielczościach) bo jeżeli nie to napewno dojdzie do uszkodzenia monitora po kilku sekundach pracy.

(boczi) #9

U, to lepiej nie kombinować :-x :shock: :-o

Pewnie monitor nie jest przystosowany... Info jest po angielsku, jutro zerknę..

(boczi) #10

No a co o tym sądzicie?

monitor.jpg

To mój monitor obsługuje 2048x1536? :?

(lazikar) #11

Na to wygląda 2048x1536 60hz :smiley:

(boczi) #12

No to, jak obsługuje, to co mam zrobić, by mieć taką rozdzielczość. Podsumujcie mi to, jak możecie.

Chodzi Ci o ucięcie prawej części obrazka? Zrobię to.

(Damian) #13

Może tu chodzi o to,że rozdzielczość 2048x1536 możesz ustawić przy 60 Hz...

(lazikar) #14

Dokładnie o to chodzi. :smiley:

(boczi) #15

Zmienić pdświeżanie i może zaskoczy?

Jeśli tak, to jak wrócę do domu, to spróbuję...

(Asterisk) #16

Rozdzielczość !!

(Asterisk) #17

bestjac - OT - usuwam