Radeon kontra GeForce , plusy i minusy 2 kart?

 mam możliwość zainstalowania jednej z 2 kart do mojego kompa z Intel’kiem ,

[procek jest dwurdzeniowy E6500 czy coś takiego (pentiumDualCore) , 6Gb RAM (2+4) DDR3 1066 , MoBo ASUS LGA 775 , HDD 160 (7200) Seagate + SSD 40Gb intel , zasilacz 280 WATT Dell]  

 nie stać mnie na droższe , więc nie ma sensu pisać dołóż “tyle i tyle” i kup inne , a poza tym mam już te karty tylko chcę wiedzieć która będzie lepiej działać z całością komputera i MoBo oraz która da mi większą frajdę w niektórych grach … (grywam w NFSy , FIFA , oraz CS:GO  i L. O. L. czasem GTA oraz Call Of Duty)  a karty o które się rozchodzi to : 

nVidia GeForce GT440 vRam 2Gb GDDR3 128bit  , 

AMD Radeon R7 240 vRAM 1Gb GDDR5 128bit , 

 obie “lekko” używane , nie kręcone (mały potencjał na przyszłość) , krótko grzane w kompach , nigdy nie męczone intensywną , wielogodzinną grą (wiem bo są od znajomych) z wymienioną niedawno pastą termo …  proszę o poradę fachowców i osoby doświadczone , najlepiej kogoś kto miał którąś z tych kart , a za porady “zawcuf” w stylu : “lipa,bieda,dno” z góry dziękuję , będę wdzięczny za każdy post , a zwłaszcza te fachowe i w miarę szybko napisane , gdyż chcę już dokończyć składanie komputera i zagrać w coś “na swoim” . 

Napisz dokładny model płyty głównej, istotna jest wersja złącza PCI-Ex x16.

Do tego procesora wybór karty AMD to kiepski pomysł, ale w porównaniu z GT 440 wydajniejszy będzie właśnie Radeon. 

 

Z tych dwóch kart Radeon lepszy 

  to z tych 2 na pewno R7 będzie lepsza (szybsza , wydajniejsza w tych grach co podałem) , a nie GT440 , obie przecież mają szynę pamięci o przepustowości 128bit , a ten GeForce ma 2 Gb vRamu w porównaniu do 1 Gb vRamu na Radeon’ie , to te DDRy robią taką różnicę czy może sterownik (procesor) graficzny jest lepszy w tym R7 ?   no i wydawało mnie się z zasłyszanych opinii oraz z postów na innych forach , że nVidia robi karty bardziej energooszczędne przy podobnych parametrach , a dodatkowo ma te wszystkie : “CUDA” , “physX” i “TurboCache” ? , a dodatkowo ktoś mi powiedział , że ta GT to była “średnia” karta z poziomu “GAMING” , a ten R7 nie jest w tym stylu , tylko  full HD i “ECONOMY” , sam już nie wiem , jak to jest ? 

 tak płyta ma jedno złącze PCI-Ex x16 (albo 8x) ,   jak dam radę , to sprawdzę dokładnie 

Radeon jest na DDR5 więc jego 1GB jest wydajniesze od 2GB DDR3 w nvidi  , po za tym przy tak słabych kartach pamięć większa niż 1GB jest zbędna bo i tak jej nie wykorzystasz .Następna sprawa przy takiej karcie jak GT440 nie wierz w żadne CUDA,physXy bo i tak ich nie zaznasz,a to że producent coś napisze na pudełku to tylko po to by przyciągnąć ludzi którzy nie zbyt się znają na rzeczy.Tak że w tym przypadku radeon lepszy 

 przychylę się tutaj do opinii już napisanych , że w przypadku tych dwóch kart i tego kompa R7 może być lepszym wyborem , ale nie koniecznie , na innych forach oraz w innych postach i tematach na tym forum możesz wyczytać , że procki intel’a dobrze współpracują z każdym rodzajem GPU pod warunkiem , że jest on na szybkiej szynie (min. 128bit) oraz , że jest wydajnie chłodzony oraz nie pobiera za dużo energii , nawet taki starszy procek intel’a nie ma tych kłopotów co starsze AMD (choć nawet i one nie muszą mieć trudności we współpracy z GPU, nawet Radeon’em) , kwestia rozwagi i wyboru dobrego modelu karty (najlepiej nowej) , ważne by była z pewnego źródła i z cichym , wydajnym chłodzeniem oraz w miarę energooszczędna … 

 dzięki za wszystkie posty,muszę jeszcze rozważyć kilka szczegółów i zasięgnąć jak najwięcej opinii,może niektóre będą się pokrywać to wtedy się upewnię,ale jak na razie celuję w NVidia …się zobaczy

Tutaj sprawa jest jednoznaczna. Radeon jest wydajniejszy.