Radeon specyficzne wymagania

Mój pierwszy problem to te cholerne oznaczenia, jakby nie mogli ponumerować kart kolejno tak że wyższy numer oznacza lepszą kartę… Jeszcze chyba rozumiem oznaczenia tych modeli czterocyfrowych, ale jak się mylę to proszę mnie poprawić,
Radeon HD XYZZ, gdzie

  • Z - to generacja, czyli że 7 to nowsza generacja od 6, ale starsza od 8…
  • Y - to klasa, 9 to najbardziej wypasione wersje z danej generacji z dwoma układami GPU, 8 to najbardziej wypasione pojedyncze, 7 to całkiem dobre a 6 i mniej to słabizna
  • ZZ - to wersja - 50 to słabo, 70 - dobrze, 80 i więcej to bardzo dobrze…

Czy dobrze to rozumiem? I tak Radeon HD 6880 będzie lepszy od HD 7550 bo co prawda ze starszej generacji ale w bardziej wypasionej klasie?

Potem są Radeon Ry XXX, R5, R7 itd. tu nie wiem o co chodzi. Proszę o wyjaśnienie, ta najnowsza seria RX 400 mnie nie interesuje bo za drogie…

A co ja konkretnie potrzebuję? Jak najlepszą (wydajną) kartę, która:

  • nie potrzebuje dodatkowego zasilania, nie mam żadnych dodatkowych wtyczek w zasilaczu, dysponuję tylko tym co oferuje PCIe w wersji 1 (chyba, bo nie jest napisane w specyfikacji jaka wersja więc zakładam że 1)
  • obsłuży rozdzielczość 4K przez DisplayPort (ew. HDMI) może być w 30 klatkach, wydajność w tej rozdzielczości jest nieistotna, byle wyświetliło pulpit

Doczytałem trochę o PCI-E i max moc to 75W, czyli trochę lipa, pewnie nie ma nic co by uruchomiło GTA5 i nie zeżarło więcej niż 75W…

Sam sobie trochę odpowiem - bardzo fajną opcją jest jednak RX 460, zasila się samym portem PCI-E, jeśli chodzi o wydajność to GTA5 chodzi jak złoto - a to jedyna gra w jaką planuję pograć (no może jeszcze we Wiedźmina z patriotycznego obowiązku bo nie lubię takich gier :wink:

Niestety cena jest trochę zaporowa, dlatego jeśli ktoś się orientuje w temacie kart graficznych to nadal chętnie posłucham o jakichś starszych opcjach, może być używana - w sensie już nie w sprzedaży…

czego ty niby wymagasz 4k@30fps GTA V z na karcie za mniej niż 500zł ?
polecam ci dozbierać funduszy
drugim aspektem jest jaki posiadasz aktualny sprzęt w tym marka i moc zasilacza

hehe, z tym GTA V w 4k to nieporozumienie… bo chciałem 4k ale nie do GTA, lubię pracować w 4k, a grać mogę w niższych rozdziałkach.
BTW. temat na razie wstrzymany, bo będę jeszcze raz zmieniać komputer…