Radia internetowe - Czy można legalnie w nich grać?


(system) #1

Mam pytanie, przymierzam się do grania w jakimś radiu internetowym - zaznaczam tylko odrazu że nie moim. Jest kilka stacji w internecie w których można "zostać prezenterem" grać tam utwory i czytać np pozdrowienia. Zastanawiam się tylko jak jest z legalnością grania w takich stacjach. czy przypadkiem mnie np ZAIKS nie ukara za takie granie utwórów. W takich radiach np lecą remixy różnych znanych utwórów. Jak to się ma do legalności. Mogę grać w takich radiach czy nie?:stuck_out_tongue:


(LonngerM) #2

Możesz grać w takich radiach jeśli właściciel radia opłacił podatek itp itd, ale to w głowie właściciela:)


(system) #3

Czyli generalnie pytać się administratorom danego radia czy zaiks się nie przyczepi?


(LonngerM) #4

Tak sądzę.

Kiedyś byłem zainteresowany własnym radiem i jeśli się nie mylę, radio musi płacić jakąś sumę za konkretną pulę piosenek puszczanych w stacji.

Problemu nie ma np. jeśli piosenki są np. z Japonii i nie ma polskiego dystrybutora (jeśli się nie mylę)


(system) #5

A nie orientujesz się jak jest z remixami popularnych piosenek które są np na YT i można je pobrać np (podane są linki)mógłbym wtedy puszczać je np w popularnym radiu internetowym? Często grają np na radiu FTB jakieś remixy piosenek


(pstrowsky) #6

http://forumprawne.org/prawo-autorskie/165-radia-internetowe.html

O remiksach było już na forum ale chyba niewiele i z tego co pamiętam konkluzja była taka, że trzeba płacić:

http://forum.dobreprogramy.pl/radio-internetowe-licencja-t486564.html


(system) #7

Cięzki temat;p


(pstrowsky) #8

Ciężki, ale w pierwszym poście napisano gdzie, komu, i za co się płaci więc może to trochę naświetli sprawę.


(system) #9

@pstrowsky

No dobrze ale ja już bym grał w założonym radiu, nie będę go zakładał i nie tylko ja przecież gram 24/h tylko ja sam np 1-2 razy tygodniu po 1-2 godzinie. Wtedy ja też umieszczać muszę tą opłatę czy o to ma się martwić właściciel radia?


(pstrowsky) #10

Przymkną Cię za współudział :wink: A tak na serio to myślę, że ktoś te radia internetowe monitoruje, bo jednak chodzi o kasę i lepiej wiedzieć zawczasu w co się człowiek pakuje. Nie znam się dobrze na temacie tyle co kiedyś czytałem kilka wątków i jakieś artykuły na ten temat więc oprócz tych paru linków to chyba nie bardzo pomogę. Jak widać, są osoby na forum co prowadziły radio. To może się ktoś szerzej wypowie.

-- Dodane 17.05.2012 (Cz) 16:59 --

Myślę, że musiałbyś określić co byś chciał grać, zrobić jakąś playlistę, a właściciel radia potwierdzi czy może sobie na to pozwolić czy nie.

Mnie osobiście nurtuje jeszcze jedna sprawa - Co jeśli polskie utwory gra radio z Konga albo Emiratów Arabskich albo Grenlandii czy ich też obowiązuje ZAiKS i jak się egzekwuje takie opłaty na przykład od Eskimosów? No bo przecież na terenie Polski też można takiego radia słuchać.


(LonngerM) #11

Pewnie byłoby coś takiego jak miał ten anglik: http://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/art ... 0-lat.html .

Czyli zależy czy kraj ma jaja czy nie i czy da dopaść swojego obywatela.