Radiator a procesor

Witam mam dość specyficzne pytanie. Mianowicie czy jest możliwość, że radiator zbyt mocno dociska procesor? Miałem dzisiaj dziwaczny problem ponieważ komputer mi się zawiesił i po restarcie się nie uruchamiał. Piszczał cały czas. Po godzinie udręki odpiąłem wszystko od kompa a on dalej piszczał. Więc odłączyłem procesor. Komputer przestał piszczeć. Włożyłem wszystkie podzespoły i wpiąłem procesor bez radiatora. Komputer działa jak należy (po kilku sekundach go wyłączyłem bo procesor nie ma chłodzenia). Wpiąłem radiator z powrotem i znów piszczy. Odpiąłem radiator i odłączyłem zasilanie i znów nie piszczy. Podpiąłem samo zasilanie radiatora i komputer się włącza. Delikatnie wpiąłem radiator i teraz komputer śmiga. Co wy na to?

Jak coś pytamy to wskazane podać jaki procek bo AMD i Intel maja inny sposób kontaktu pinów w gnieździe i inny rodzaj montowania radiatora.

 

Gdybając.

Mało prawdopodobne ale możliwe, że nierówny nacisk powoduje nie stykanie któregoś pina procka. Dotyczy to zwłaszcza procesorów Intela.

Sprawdziłbym mocowanie ramu, jest koło procka i montaż radiatora może delikatnie odkształcać pcb płyty, powodując niestykanie pamięci.

Wybacz, procesor jest od AMD i aktualnie zaczep od radiatora po prostu poluźniłem. Fakt faktem płyta główna nie jest od tej obudowy i jest po prostu szersza. Mianowicie, cała prawa strona płyty nie jest przykręcona bo nie ma do czego. Możliwe, że to może mieć wpływ?

Trudno powiedzieć czy ma wpływ. Może to być wynik przybrudzenia złącza procesora czy ramu.

 

W większości przypadków jak nie styka któryś piń procesora to wogle nie odzywa się bo nie uruchomi się :slight_smile:

Tak jak napisałem wcześniej, teraz mam poluzowane mocowanie od radiatora i od wczoraj nie ma żadnego problemu (temperatury cały czas sprawdzam, wahają się kolo 35st podczas obciążenia). Gdy tylko na chwilę zapiąłem mocowanie radiatora, to po 2 minutach korzystania z komputera mi się wyłączał. Całą płytę czyściłem powietrzem sprężonym. 

A pastę nową nałożyłeś na CPU? i jak poprawnie cooler założony nic się nie dzieje - ma odpowiednio dociskać do CPU.

 

A temperatury CPU sprawdzaj Core Temp/

Pastę nałożyłem nową ale dopiero teraz jak zaczęło się psuć. Sprawdzałem do tej pory Hwmonitor. Grałem ze dwie godziny w gry i buszowałem po necie to maksymalna temp wynosiła 46 stopni. 

 

Dziwi mnie jedynie fakt, że w obu programach temperature 1 rdzenia zawsze jest niższa o jakieś 10st od drugiego rdzenia. I oba programy pokazują mi tą samą temperaturę.

 

Może tak być. Temperatura CPU OK.