Radiator a procesor

(altu5) #1

Witam mam dość specyficzne pytanie. Mianowicie czy jest możliwość, że radiator zbyt mocno dociska procesor? Miałem dzisiaj dziwaczny problem ponieważ komputer mi się zawiesił i po restarcie się nie uruchamiał. Piszczał cały czas. Po godzinie udręki odpiąłem wszystko od kompa a on dalej piszczał. Więc odłączyłem procesor. Komputer przestał piszczeć. Włożyłem wszystkie podzespoły i wpiąłem procesor bez radiatora. Komputer działa jak należy (po kilku sekundach go wyłączyłem bo procesor nie ma chłodzenia). Wpiąłem radiator z powrotem i znów piszczy. Odpiąłem radiator i odłączyłem zasilanie i znów nie piszczy. Podpiąłem samo zasilanie radiatora i komputer się włącza. Delikatnie wpiąłem radiator i teraz komputer śmiga. Co wy na to?

(system) #2

Jak coś pytamy to wskazane podać jaki procek bo AMD i Intel maja inny sposób kontaktu pinów w gnieździe i inny rodzaj montowania radiatora.

Gdybając.

Mało prawdopodobne ale możliwe, że nierówny nacisk powoduje nie stykanie któregoś pina procka. Dotyczy to zwłaszcza procesorów Intela.

Sprawdziłbym mocowanie ramu, jest koło procka i montaż radiatora może delikatnie odkształcać pcb płyty, powodując niestykanie pamięci.

(altu5) #3

Wybacz, procesor jest od AMD i aktualnie zaczep od radiatora po prostu poluźniłem. Fakt faktem płyta główna nie jest od tej obudowy i jest po prostu szersza. Mianowicie, cała prawa strona płyty nie jest przykręcona bo nie ma do czego. Możliwe, że to może mieć wpływ?

(system) #4

Trudno powiedzieć czy ma wpływ. Może to być wynik przybrudzenia złącza procesora czy ramu.

W większości przypadków jak nie styka któryś piń procesora to wogle nie odzywa się bo nie uruchomi się :slight_smile:

(altu5) #5

Tak jak napisałem wcześniej, teraz mam poluzowane mocowanie od radiatora i od wczoraj nie ma żadnego problemu (temperatury cały czas sprawdzam, wahają się kolo 35st podczas obciążenia). Gdy tylko na chwilę zapiąłem mocowanie radiatora, to po 2 minutach korzystania z komputera mi się wyłączał. Całą płytę czyściłem powietrzem sprężonym. 

(JNJN) #6

A pastę nową nałożyłeś na CPU? i jak poprawnie cooler założony nic się nie dzieje - ma odpowiednio dociskać do CPU.

A temperatury CPU sprawdzaj Core Temp/

(altu5) #7

Pastę nałożyłem nową ale dopiero teraz jak zaczęło się psuć. Sprawdzałem do tej pory Hwmonitor. Grałem ze dwie godziny w gry i buszowałem po necie to maksymalna temp wynosiła 46 stopni. 

Dziwi mnie jedynie fakt, że w obu programach temperature 1 rdzenia zawsze jest niższa o jakieś 10st od drugiego rdzenia. I oba programy pokazują mi tą samą temperaturę.

(JNJN) #8

Może tak być. Temperatura CPU OK.