Radiator Karty Graficznej

Witam to znowu ja. Mam takie pytanie czy jeśli się dotknie radiatora karty graficznej, ale tyłem ręki to można uszkodzić grafikę. Bo właśnie dotknąłem lekko takich małych drucików na radiatorze grafiki i boję się, że coś uszkodziłem. Dotknąłem tyłem ręki tak lekko. To nawet nie było dotknięcie tylko takie posmyranie. Z kartą się nic nie dzieje pytam się tylko tak ciekawości. Proszę o odpowiedź.

Jeśli nic się nie stało to nie musisz się niczym przejmować ACZKOLWIEK zawsze istnieje ryzyko przelania ładunku statycznego z ciała co może uszkodzić delikatne tranzystory. Także ZAWSZE zanim masz cokolwiek zrobić z komputerem złap się np. kaloryfera czy czegokolwiek co jest uziemione a najlepiej kup sobie taką opaskę uziemiającą na rękę którą się przyczepia do czegoś co jest, ponownie powtarzam, uziemione. W ten sposób minimalizujesz ryzyko wyładowania ładunków elektrostatycznych. I jeszcze jak to jest z tym, często nic się nie stanie od razu ale ta część może w przyszłości nawalić pierwsze JEŚLI nastąpiło wyładowanie ładunku elektrostatycznego (praktycznie niewidoczne gołym okiem).

Ja dotknąłem radiatora przy wyłączony komputerze. Czy to jest też jakaś różnica czy przy włączonym czy nie?

Nie ma znaczenia dla ładunków elektrostatycznych :slight_smile: Takie ładunki przeskoczą niezależnie czy komputer jest włączony czy nie. Jeśli chodzi o radiator to powiem szczerze że w mojej starej karcie graficznej (8800GT) dotykałem metalowego radiatora tysiące razy. Radiator z tego co mi się zdaje NIE styka się z żadnymi tranzystorami czy liniami także radiator możesz dotykać ile chcesz.

P.S. Poprzednio jakoś nie doczytałem że dotknąłeś radiatora :slight_smile:

To może napiszę tak żeby nie mącić. Dotknąłem tych małych drucików na karcie. Radiatora też, ale przez dotknięcie radiatora grafika się nie uszkadza. Czy np. jeśli dotknąłem tych drucików mogą być jakieś objawy karty graficznej. Na przykład, że gry się będą cięły, albo coś nie tak będzie chodzić?? Dotknąłem dzisiaj rano tego co jest na czerwono: http://img87.imageshack.us/i/aaa1g.jpg/

Możesz sobie te styki macać ile chcesz, to są mocne luty gniazda wyjściowego DVI więc nie masz szans ręką ich uszkodzić, a karcie by się coś stało tylko i wyłącznie gdybyś w nie czymś walnął albo usmarował czymś przewodzącym prąd co by doprowadziło do zwarcia. Oczywiście mowa o dotykaniu, gdy komputer jest wyłączony, bo podczas działania takie macanie może wywołać małe spięcie :stuck_out_tongue_winking_eye:

Ok, rozumiem i dziękuję za pomoc. Zamykam temat.