Radio Internetowe i licencja


(Poland0044) #1

Witam

Mam takie pytanie bo słyszałem że aby móc legalnie nadawać trzeba zapłacić ZAiKS te wszystkie licencje czyli dla 50 slotów około 100zł. Jest to według mnie duża kwota... ale z tego co wiem to licencja jest tylko na utwory oryginalne. Więc co na przykład z remixami które nie posiadają praw autorskich. Czy taki utwory można nadawać za darmo w Internetowym Radio.


(Hitm3n) #2

A czy przypadkiem remix nie podpada pod prawa autorskie związane z oryginałem? Tzn., mając piracki remix, piracisz oryginał, bo i tak nie masz do niego praw. Ale ręki sobie nie dam uciąć, ani niczego innego.


(Jefus) #3

z tego co wiem z własnego doświadczenia to, nie ważne czy nadajesz takie utwory czy inne - licencja musi być.

I tu kolejna przykra sprawa - Nie tylko ZAIKS trzeba płacić. Trzeba jeszcze opłacić STOART i ZPAV. (te 2 niezależnie od wszystkiego liczą sobie ok. 50zł z tego co pamiętam.)

Też próbowałem z remixami itp. ale im to zwisało. Przyszedł po jakimś czasie “smutny pan” i wyjaśnił, że licencja tak czy siak musi być.

ja za zaiks + stoart + zpav miesięcznie płaciłem ok. 220zł łącznie. Moje radio działa do dziś, mimo, że się nim nie zajmuję. Trafiło w ręce właściwych ludzi :slight_smile:

p.s Nie jestem nawet pewien, czy taki remix jest pozbawiony praw autorski, bo jednak wykorzystujemy utwory chronione prawami autorskimi do stworzenia go :slight_smile:

Sprawę radia internetowego przemyśl lepiej bardzo dobrze, bo to nie są małe pieniądze jednak :confused:

Pozdrawiam.


(eyeti) #4

Jeżeli puszczasz muzykę artystów chronionych w ZAIKS to nawet remixy naruszają tą kwestię i należy płacić za licencję. Aczkolwiek zawsze można promować w radiu młodych artystów i emitować muzykę alternatywną że tak to nazwę.