Radio Internetowe i licencja

Witam

Mam takie pytanie bo słyszałem że aby móc legalnie nadawać trzeba zapłacić ZAiKS te wszystkie licencje czyli dla 50 slotów około 100zł. Jest to według mnie duża kwota… ale z tego co wiem to licencja jest tylko na utwory oryginalne. Więc co na przykład z remixami które nie posiadają praw autorskich. Czy taki utwory można nadawać za darmo w Internetowym Radio.

A czy przypadkiem remix nie podpada pod prawa autorskie związane z oryginałem? Tzn., mając piracki remix, piracisz oryginał, bo i tak nie masz do niego praw. Ale ręki sobie nie dam uciąć, ani niczego innego.

z tego co wiem z własnego doświadczenia to, nie ważne czy nadajesz takie utwory czy inne - licencja musi być.

I tu kolejna przykra sprawa - Nie tylko ZAIKS trzeba płacić. Trzeba jeszcze opłacić STOART i ZPAV. (te 2 niezależnie od wszystkiego liczą sobie ok. 50zł z tego co pamiętam.)

Też próbowałem z remixami itp. ale im to zwisało. Przyszedł po jakimś czasie “smutny pan” i wyjaśnił, że licencja tak czy siak musi być.

ja za zaiks + stoart + zpav miesięcznie płaciłem ok. 220zł łącznie. Moje radio działa do dziś, mimo, że się nim nie zajmuję. Trafiło w ręce właściwych ludzi :slight_smile:

p.s Nie jestem nawet pewien, czy taki remix jest pozbawiony praw autorski, bo jednak wykorzystujemy utwory chronione prawami autorskimi do stworzenia go :slight_smile:

Sprawę radia internetowego przemyśl lepiej bardzo dobrze, bo to nie są małe pieniądze jednak :confused:

Pozdrawiam.

Jeżeli puszczasz muzykę artystów chronionych w ZAIKS to nawet remixy naruszają tą kwestię i należy płacić za licencję. Aczkolwiek zawsze można promować w radiu młodych artystów i emitować muzykę alternatywną że tak to nazwę.