RAID 0 - 3 Dyski - Czy się opłaca

Witam,

W tym momencie mam jeden dysk twardy (WD Caviar Blue 500gb). Jako że mam płytę główną która działa z RAID (asrock n68c-s ucc). Zastanawiam się nad zrobieniem macierzy RAID 0.

Jak narazie na allegro patrzyłem się na twarde dyski i wybrałem dwa WD Caviar Blue 640GB. Chciałbym połączyć te 500GB i 2x 640GB w RAID 0, 500GB na każdy dysk. Te 2x 140GB co by zostało bym połączył w RAID 1 i tam trzymał ważne pliki.

Macierz RAID 0 bym podzielił na partycje C i D 150GB na C i 1350 na D.

Komputera używam do wszystkiego, przeglądania internetu, słuchania muzyki, edycji filmów, tworze filmików, przerabiania muzyki i filmów, grania w najnowsze gry i dużo innych, czy zauważyłbym duże przyśpieszenie chociażby w ładowaniu Windowsa 7 albo innych programów??

Proszę nie sugerować innych dysków chyba że te nie zadziałają w RAID.

Proszę o szybką odpowiedź.

Z Góry Dziękuję. :slight_smile:

ja bym dwa dyski 640 polaczyl w raid 1, a dwa dyski 140 w raid 0.

na dwoch 140 postwil system, moze dwa.

a na dwoch 640, jako raid 1 trzymalbym wazne pliki

Tworząc RAID-0 musisz mieć dyski o tych samych parametrach. A ty chcesz połączyć 500GB + 640GB + 640GB czyli uzyskasz 1500GB a 280GB będzie niedostępne. Dodatkowo tworząc RAID-0 nie utworzysz już RAID-1 bo kontroler obsługuje tylko jeden tryb pracy.

Co do przyśpieszenia ja mam 4x HD322HJ w Matrix RAID-0 (początek dysków) + RAID-0 (pozostała przestrzeń dysków) jakoś nie widzę dużej różnicy

Dysk C: czas dostepu 8ms i transfer 410MB/s

pozostałe dyski czas dostępu 11ms i transfer 390MB/s

Niestety ty masz platformę AMD więc nie możesz włączyć Matrix RAID-a.

Ok czyli jak bym zrobił ten RAID 500gbx3 to bym stracił całkowicie te 280GB czy mógłbym jako pojedyńcze dyski po 140GB je mieć i softwarowo w Win7 zrobić RAID1 albo nawet te 2X140 bez RAID?.

A naprzykład zauważyłeś różnicę w ładowaniu większych programów i starcie Windowsa w porównaniu z jednym dyskiem?

nie dojść że wtedy trracę na wydojności jako ż wtedy jest tylko RAID-0 x2 a nie x3. A po drugie dużo ważnych plików nie ma a najważniejsze dokumenty na jakiś server trudno nie jes wgrać szczególnie żę mam premium na megaupload.com .

de facto, najwieksza roznice poczujesz przy ssd - sama macierz jest lepsza niz pojedynczy dysk, ale spelnia sie jako archiwum, czyli zapis/odczyt duzych plikow - a system operuje na malych… 8) tu roznicy praktycznie nie ma, a przynajmniej jej nie ‘odczujesz’

no i dochodzi czas dostepu - w przypadku raid0 bedzie taki sam jak przy jednym dysku, przy ssd jest kilka(nascie) razy mniejszy… tylko ta cena :wink:

Tward dyski mi za tą sum co mam przekroczą TB a jak bym miał SSD to wątpie żeby mi na szybki 100GB starczylo.

Nie da się już wykorzystać “nadmiarowej” pojemności dysków 640 GB (powyżej 500 GB) - mam tu na myśli połączenie dysków 500 i 640 GB w jedną macierz.

Kontroler RAID umożliwia zestawienie kilku rodzai macierzy (jak i kilku takich samych), ale na osobnych dyskach.

Niestety te 280GB jest zablokowane i całkowicie niedostępne bo RAID to wielokrotność najsłabszego dysku w macierzy czyli mając 1x 500 + 2x 640 te 640GB widziane są jako 500-ki.

Okej no na tym 280GB mi nie zależy zbytnio jak i tak będę miał 1500GB a mam dwa komputery oby dwa mają po dysku 500GB i razem mam nie całe 600GB zajęte więc miejsce to nie problem.

Ale jak mam teraz jeden 500GB to powininem zobaczyć jakąś różnicę w wydajności tak? Teraz zauważyłem że większość gier to duże pliki po instalacji, a przynajmniej t w które gram. Zakładam że przy małych plikach nie bedzie jak SSD przez czas dostępu ale też coś powinno być szybciej?? Czy jedyne co mi to raid 0 da to więcej miejsca?