Raid 0 i raid 1

Witam.

Mam zamiar złożyć nowy komputer.

Mam taką koncepcję :

  • płyta główna pod AMD dwurdzeniowy

  • macierz raid 0 dla zwiększenia wydajności

  • macierz raid 1 dla zwiększenia bezpieczeństwa.

Moje pytanie : czy jest taka płyta główna , która umożliwi jednoczesne utworzenie raid 0 i raid 1 ?

Uprzejmie poproszę o wskazówki gdzie znajdę więcej informacji na ten temat.

Dziękuję, pozdrawiam Stasiek.

może cie to nie zniechęci, ale dobrze Ci radzę, RAID 0 i RAID 1 na jednym komputerze to bez sens :smiley:

http://pl.wikipedia.org/wiki/RAID#RAID_0.2B1

Raid 0+1 lub Matrix Raid

raid 0+1 to najlepsza macierz na świecie, masz prawie 2x większą szybkość działania i dużo większe bezpieczeństwo danych nawet w porównaniu dysku niebędącego w macierzy (w najmniejszej 0+1 4dyskowej mogą paść nawet 2 dyski bez wpływu na pracę systemu), a w porównaniu do raid 0 na 2 dyskach wzrost bezpieczeństwa robi się gigantyczny.

4x320gb samsung f1 w raid 0+1 (striped+mirrored) to najlepsza obecnie metoda przechowywania danych w przyzwoitej cenie (poniżej 700zł za całość).

//ewentualnie jeśli ma to chodzić 24/7 to seagate’y serii es i wd re będą lepsze bo są do takiej ciągłej pracy w macierzy lepiej przystosowane.

A obsłuży to najprawdopodobniej każda płyta główna z 4 portami sata i kontrolerem wspierającym raid, ewentualnie w celu upewnienia warto zajrzeć do instrukcji.

Dziękuję za wskazówki.

Mam na myśli dwie niezależne macierze.

Na raid 0 system i programy a na raid 1 dane.

W aktualnie używanym komputerze system mam na raid 0 , 2x160 GB sata . Od trzech lat macierz działa poprawnie.

Pozdrawiam Stasiek.