RAID 0 pytania

mam dysk 80GB i chciałbym dokupić drugi (chyba większy…) i połączyc je w macierzy RAID0 (słyszałem że to zwiększa wydajność dysków). chcę wiedzieć jak się przygotować do tego zabiegu… od momentu zakupu drugiego dysku co powinienem zrobić? z kąd zdobyc stery do macierzy jak podpiąć 2 dysk itd

z góry dziękuje za pomoc!

Upewnij się że Twoja płyta główna obsługuje RAID.

archiwizacja danych pierwszego dysku gdyz zostanie on caly wymazany.

stery ze strony producenta plyty głownej do RAID.

Pouszkaj w instukcji do płyty głonej jak należy ustawic wsyztsko.

Świeża instalka windy XP na “Raidzie”

w raidach powinny być takie same dyski …

niekoniecznie. ale ten większy zostanie “zmniejszony” do wielkości tego małego…

To prawda, ale po co kupować większy dysk i tracić GB ?? :?

Kawałek tekstu z KŚ Ekspert Nr4 (2006) :

Tworząc macierz RAID, najlepiej używać kilku identycznych dysków. W wypadku gdy połączymy napędy o różnej pojemności, na każdym dysku wykorzystana będzie tylko powierzchnia równa pojemności najmniejszego napędu. Równierz użycie jednego wolniejszego dysku zmniejsza wydajność całej macierzy.

Więc mariusz02533 musisz dokupić sobie identyczny dysk jaki masz.

Więcej o macierzach RAID znajdziesz w/w KŚ :wink:

napisałem POWINNY a nie muszą :slight_smile:

czaisz różnice ? :stuck_out_tongue:

Masz dyski np. 80 GB i 120 GB,do utworzenia macierzy zostanie użytych z drugiego dysku tylko 80 GB - powstanie macirz 160 GB,40 będzie się marnowac,oba dyski musisz sformatowac,do windowsa przygotowac dyskietkę ze sterami,patrz katalog raid na twoim CD Rom do płyty głównej,albo wedłóg nazwy producenta płyty poszukaj w sieci,Sterowniki wgrywasz na etapie instalacji Windowsa,aby ten zobaczył macierz dyskową,bez nich nie będzie mógł rozpoznac dysków,robisz to wtedy gdy wyskakuje napis “Naciśnij F6,aby zainstalowac sterownik SCSI lub RAID”,wtedy naciskasz i wskazujesz komputerowi lokalizację,gdy komputer już widzi macierz dalsza instalacja systemy przebiega tak,jak z jednym dyskiem,w razie awarii jednego z dysków możesz zapomiec o danych zapisanych na obu dyskach,w nowym PC Formacie 9/2006 jest o konfiguracji macierzy dyskowej

Instrukcja do płyty głównej - powinien być opis jak skonfigurować RAID.

TU

TU

TU

dzięki, już chyba wszystko wiem… jakby co to jesce się odezwę :wink: