RAID 0 słaba poprawa wydajności

Hej. Chciałem przyspieszyć sobie działanie komputera i dokupiłem drugi dysk celem ustawienia RAID 0. Konkretnie dwa dyski Samsung EVO 850 250 GB.
Oba ten sam model i ten sam firmware (jeden zaktualizowałem). O dziwo ich prędkości nie są równe. Mierzyłem HD Tune (stara wersja). Wolniejszy ma średni odczyt 288MB szybszy 324MB. Po ustawieniu RAID 0 średnia prędkość około 343MB. Liczyłem na przyrost chociaż 50%. Obecnie mam system na PLEXTOR PCI-e ze średnią prędkością 384MB… Nie bardzo widzę sens kopiowania systemu na RAID. Baidu PC Faster pokazuje czas uruchomienia systemu na około 41 sekund… Starałem się wyłączyć wszystko co niepotrzebne. A nie chcę wydawać setek zł na dużo szybsze dyski…

Pewnie dlatego że na 1 stoi system i coś mieli stąd te spadki…

oba dyski puste, nawet po ustawieniu RAID nie założyłem partycji.

Baidu PC Faster

Dziękuję i do widzenia. Używanie programów tego typu to tylko proszenie się o kłopoty. Żadne programy w żaden magiczny sposób nie przyspieszą ci Windowsa itp.

Mam Samsunga EVO 860 256GB na Ryzenie 5 2600 z B450 i czas uruchomienia systemu to jakieś 15s-20s od naciśnięcia przycisku. System w żaden sposób nie “optymalizowany” dysk pojedyńczy, system od kilku lat na dysku.

Do tego proponuje wyłączenie aktualizacji w Windows 10 i innych ■■■■■ół które robi automatycznie.

Szkoda że jeszcze dziesięcu innych podobnych programów nie zainstalowałeś :rofl:

Coś masz bardzo nie tak z tymi dyskami… One powinny w okolicy 500MB/s czytać każdy. Czy ty ich nie podłączyłeś przez jakieś sata2?

Tworzenie macierzy RAID poprzez software płyty głównej jest mało skutecznym rozwiązaniem. Nie dość, że zajmuje zasoby CPU, to nie osiąga spodziewanej wydajności.
Wydajną macierz osiągniesz stosując sprzętowy kontroler RAID na gniazdo PCIe.
https://www.morele.net/kontroler-highpoint-640l-748927/

A w opisie przedmiotu stoi :smiley:

Maksymalny transfer: 600 Mb/s

Co do reszty się zgadzam, że dedykowany kontroler nie będzie tak obciążał CPU, ale polecać taki, za którego cenę można dostać 4x szybszy dysk 1TB? :wink:

ps.
Teraz zauważyłem, że tam są megabity, to chyba jakaś pomyłka w opisie.

płyta posiada 6 portów SATA3 wyłącznie.
to jest średni odczyt a 500 to czysto teoretyczny maksymalny…


porównanie prędkości w AS SSD dysku na PCI-e i RAID 2x SATA3

Bardzo dobra rada, Wuju. Taka nie za mądra.

@Robin-Otzi jaka jest specyfikacja całego sprzętu?

Tak jak koledzy pisali. Kontrolery RAID na płycie są gówno warte i czasami stanowią tylko jakąś warstwę kompatybilności dla dysków.

No właśnie, może płyta jest słaba, albo cały sprzęt…
Mobo: Asus M4A89GTD-Pro chipset 890GX
CPU: AMD FX-8320E @14x276=3863Hz
RAM 4x4GB DDR3 @ 2200MHz
GPU Zotac GTX 1050 Ti 4GB
poza tym 2 dyski talerzowe na SATA i DVD

Ani nie zachwyca, ani nie przeraża. Nie wiem, co chcesz konkretnie osiągnąć.

Czy mogę przyspieszyć start i działanie systemu nie zmieniając całego komputera?

Do szybkiego startu i błyskawicznego działania wystarczy zwykły SSD na SATA3. Jeśli podpięcie takiego dysku i przeniesienie na niego systemu nie pomaga, to znak, że system jest zamulony i wymaga opieki/reinstalacji.

Systemem opiekuję się wspomnianym programem Baidu PC Faster, który usuwa niepotrzebne pliki, wpisy rejestru i programy z autostartu. Czasem też ręcznie czyszczę dysk. Nie wiem jak jeszcze mogę coś ustawić? Może jakieś usługi systemowe wyłączyć?

Zainstaluj czysty system, bez takiego śmieciowego oprogramowania i sprawdź ile wstaje. Powinien w kilka sekund na dysku ssd bez względu czy to Linux, czy Windows.
Komputer nie rakieta, ale jeszcze znośny.
Co do zabaw w RAID, to sprawdź podczas testowania prędkości, jakie jest obciążenie na procesorze.

Widze że nie zdajesz sobie sprawy i wierzysz w każde słowo marketingowe…
Często takie program więcej zaśmiecają i psują system niż pomagają…

Dobry system to taki który jest poprawnie skonfigurowany i ma jak najmniej programów trzecich które ingerują w system.

Tak wiem że windows to Świna i potrafi czasem nawet sam sie zadławić z niczego i magazynowanie logów i i innych temp śmieci potrafi też zapchać system jak i pojemność dysku ale od tego są inne metody. Niż w kolo kasowanie rejestru w skutek czego destabilizuje potem prace systemu.
Który potrafi skasować o parę plików za dużo.

Zrób sobie kopie systemu zrób format i sobie porównaj prace komputera.