RAID 1 a reinstalacja systemu

Chciałbym dla bezpieczeństwa zrobić na komputerze na którym pracuję RAID 1 a jestem kompletnie zielony w temacie.

Win xp pro sp2 pl

2*WD Raptor 36 GB,

Asus P5K

Do płyty chcę kupić dodatkowy kontroler np. http://www.allegro.pl/item568576889_kontroler_pci_4_porty_sata_raid_silicon_image.html bo czytałem, że ten na płycie nie jest najlepszy a dodatkowo działa na e-sata, a ja nie chce wyprowadzać kabli na zewnątrz.

Na kompie jest zainstalowana duża ilośc softu wymagającego czasochłonnej aktywacji/konfiguracji,

więc chciałbym uniknąć reinstalacji systemu. Mam taki pomysł:

1 robię obraz dysku (np. ghostem)

2 dokładam drugi dysk i robię macierz - i tu pytanie - normalnie robi się to w biosie - a jak w wypadku kontrolera na pci?

3 wgrywam obraz dysku na utworzoną macierz

Zadziała czy nie, a może jest jakaś inna metoda?

I drugie pytanie - czy zrobienie takiej macierzy wpłynie jakośc na szybkośc zapisu/odczytu ?

Jeżeli chodzi tylko o to aby po formacie nie trzeba był ślęczeć kilku godzin aby doprowadzić komputer z powrotem do używalności, to taka zabawa ma mały sens.

Choćby nawet dlatego, że po instalacji i skonfigurowaniu programów można zrobić obraz dysku twardego i po jakiejś awarii po prostu za pomocą tego obrazu (nagranego na płytę DVD np.) przywrócić system do stanu z robienia tegoż obrazu dysku.

RAID 1 jest przydatny jako zabezpieczenie przed awarią któregoś z dysków, dalej ma mały sens jego zastosowanie. Bo jak system złapie krasza przez jakiś syf, to ten sam syf będzie i na drugim dysku.

Bardziej niż awarii systemu obawiam się właśnie awarii pracującego 24/7 dysku. Codzienne robienie obrazu dysku odpada - komputer musi być w ciągu dnia cały czas włączony (serwer sql, drukarki itp), a robić tego po nocy chce mi się nie chce :wink: (tym bardziej że komp stoi w firmie). Oczywiście możliwa jest opcja codziennego backupu kilku ważnych programów plus powiedzmy raz na dwa tygodnie obraz dysku, ale ta w razie awarii metoda ta doprowadzi to odzyskania danych z przed kilku godzin (zresztą tylko o ile nie zapomnnę zrobić kopii a automatyczny backup nie wszędzie jest możliwy). Wygodniej byłoby mieć jednak robioną w czasie rzeczywistym kopię 1:1.

Dlatego ponawiam pytania.

No to w takim razie RAID 1 jest idealny do tego.

A czy wpłynie na wydajność? Jestem zdanie że na pewno nie spadnie drastycznie wydajność. Powiedziałbym że spadek będzie mało zauważalny.