RAID 1 - software'owy, jak działa?

Potrzebuje porady w temacie software’owego RAID 1.
Czy ktos moglby mi wytlumaczyc jak to dziala ?
Przykladowo: mam podpiete dwa dyski w software’owym RAID 1.
Gdy cos kopiuje do tej macierzy, to mam pliki zdublowane… ten sam plik jest na jednym jak i na drugim dysku.
Co w sytuacji, gdy wyjme dysk z komputera i dogram cos na niego ?
Czy po podlaczeniu dysku spowrotem do macierzy, te nowe pliki zostana skasowane, czy zdublowane ?

Pozdro500

Po podłączeniu dysku dane są odbudowywane/kopiowane, nic nie jest usuwane.
Nie wiem co w przypadku kolizji, ale ciebie przy 2 dyskach to raczej nie dotyczy.

hmmm,

Gdyby tak bylo, to by byla bardzo fajna opcja.
Tylko tak mysle, ze to wszystko zalezy od softawre’u.
Ja konkretnie chce to zastosowac przy serwerze NAS, postawionym na Openmediavault.
Czyli macierz RAID 1, postawiona na SATA + USB (dysk zewnetrzny).
Bardzo rzadko, ale raz na jakis czas wyciagam z niej dysk, nagrywam cos “na miescie” i wkladam spowrotem do NAS. Gdyby cala macierz odbudowala sie przy tym, razem z nowymi plikami, to byloby idealnie.

Trzeba wziąć pod uwagę, że macierze powstały po to, aby zapewnić bezpieczeństwo lub/i szybkość, a nie po to, aby wyciągać z nich pojedyncze dyski i coś do nich dogrywać. Z macierzy dysk wyciąga się na ogół tylko w przypadku awarii któregoś z nośników.

1 polubienie

Zasadniczo tak to jest pomyślane, że kiedy padnie ci jeden dysk, to po podłączeniu nowego macierz się odbuduje. W twoim wypadku jest podobna sytuacja, tyle że nie musi odbudowywać całości.

Wszystko zależy od OS, od RAID1 (jak był budowany), jak masz zrobioną automatyzację - ale w większości sytuacji wpięty nowy dysk zostanie włączony do macierzy (czyli utraci poprzednie swoje dane). W Linuksie np. dysk uszkodzony dobrze jest wypiąć:
mdadm --manage /dev/macierz --fail /dev/dysk_fizyczny
mdadm --manage /dev/macierz --remove /dev/dysk_fizyczny

Potem wymienić dyski, utworzyć na tym dodanym partycję, dodać do macierzy itd. Napisz dokładnie co i gdzie chcesz zrobić :slight_smile:

Chodzi o OMV czyli pewnie na Debianie :wink: Nie wiedziałem, że nowy dysk jest czyszczony :o

Dokładnie. Stosowanie RAIDów reduntantych… zwiększa ryzyko awarii, ale zmniejsza ryzyko utraty ciągłości pracy systemu/fizycznej utraty danych.

Nie obraź się, ale to jest pomysł całkowicie bezsensowny. Nawet gdyby dało się coś takiego złożyć, tj. SATA + USB to rusz kabelkiem USB przy takim Rajdzie :frowning:
Jeśli chcesz robić numery z dogrywaniem plików, to nie baw się macierz tylko załatw to oprogramowaniem do kopii przyrostowych/różnicowych (wedle upodobań i potrzeb).

ok, dzieki za fajna dyskusje.
Czyli wyglada na to ze nie jest tak slodko.

Ninja, co do oprogramowania do kopii przyrostowych, myslalem o uzyciu rsync, ale nie ma tam opcji do uruchomienia rsync-a po podlaczeniu dysku. Tam sa tylko opcje czasowe (CRON).
A moze znacie jakis plugin do OMV, ktory by to ogarnal ?

OMV jak dotąd omijam, więc nic Ci tu konkretnie nie poradzę.
Widzę natomiast, że chciałbyś wszystko załatwić automatem tzn. fizycznie kabelek wpinasz i kopia leci sama. Wedle mojego rozeznania to tak dobrze nie ma. Kopia owszem poleci, ale jak wydasz taką dyspozycję, ewentualnie zrobisz sobie odpowiedni skrypt, który po podłączeniu dysku uruchomi tworzenie określonej kopii.

Ninja, dokladnie o to mi chodzi :smile:
Na upartego, mozna zrobic rsynca i uruchamiac go np. co godzine…
Ale jakby mozna bylo napisac skrypt, ktory uruchomi sie z automatu po podlaczeniu dysku to byloby piknie. Moze ktos pomoze jak sie do tego zabrac. Prosty skrypt potrafie napisac, tylko nie wiem jak skorelowac to z momentem podlaczenia dysku…

A może coś takiego?


Nie testowałem, więc musiałbyś zrobić to we własnym zakresie.
Funkcjonalność, o jaką pytasz, posiadają gotowe serwery Synology.

Wodzu, ale ten Secret USB copier to pod Windows jest.
Ja potrzebuje cos pod linuksa (Open Media Vault, czyli przerobiony Debian).

Tak czy inaczej widze, ze kombinuje jak kon pod gore.
Chyba skonczy sie na rsync + cron co godzine :slight_smile:

Sprawdź plugin USB Backup, jeśli to nie to czego szukasz to poprzeglądaj inne pluginy - trochę ich jest do OMV.

Faktycznie, zapomniałem, że to o Linuxa chodzi.

OK pocolog. Pobawie sie jak wroce do domu.
Dzieki wszystkim, fajnie temat sie rozwinal :slight_smile: