RAID 1 z dysków NVMe - czy możliwe na tej płycie?

Witam,

Proszę o pomoc w następującej kwestii.
Jestem w trakcie zakupu komputera w którym muszę ustawić RAID 1 z 2 dysków. Dotychczas bezproblemowo korzystałem z kompa z RAIDem 1 na dyskach SSD SATA. Tym razem chciałbym zrobić RAIDa na dyskach NVMe (np. 2x1TB). Na kompie użytkowanych jest (i nadal będzie) kilka baz danych opartych o Firebirda, zależy mi na szybkim dostępie do baz oraz zapewnieniu względnego bezpieczeństwa danych poprzez RAIDa.
Platforma sprzętowa oparta będzie o procesor AMD Ryzen 5 lub 7 na AM4. I do tego dobrałem taką płytę główną - Gigabyte B550 GAMING X V2.

Chciałbym aby ktoś mnie upewnił, że na płycie j.w. na chipsecie B550 (lub podobnej płycie z tym chipsetem) możliwe jest utworzenie RAIDa z 2 dysków NVMe.

W instrukcji płyty znalazłem coś takiego:

Cytat
1 x M.2 connector (M2A_CPU), integrated in the CPU, supporting Socket 3,
M key, type 2242/2260/2280/22110 SSDs:

  • 3rd Generation AMD Ryzen ™ processors support SATA and PCIe 4.0 x4/x2 SSDs
  • 3rd Generation AMD Ryzen ™ with Radeon ™ Graphics processors support
    SATA and PCIe 3.0 x4/x2 SSDs
    Š 1 x M.2 connector (M2B_SB), integrated in the Chipset, supporting Socket 3,
    M key, type 2242/2260/2280/22110 SSDs:
  • Supporting SATA and PCIe 3.0 x4/x2 SSDs

oraz informację

Cytat
An M.2 PCIe SSD cannot be used to set up a RAID set either with an M.2 SATA SSD or a SATA hard
drive.

Czy dobrze rozumiem, że mowa tu tylko o tym, że dysku NVMe nie zepnę w RAIDa z dyskiem SSD sata lub HDD sata. Ale nie powinno być problemu z 2 dyskami NVMe? Jeden będzie obsługiwany przez chipset płyty głównej a drugi przez sterownik wbudowany w procesor.

z góry dziękuję za odpowiedzi.

Zgadza się - dysk NVMe będzie działał w RAID tylko w zestawie z drugim dyskiem NVMe. Kombinacja z dyskiem SATA nie zadziała.

Dodatkowo trzeba włączyć w BIOSie opcję:

If you want to use NVMe PCIe SSDs to configure RAID, make sure to set NVMe RAID mode to Enabled

Nie wyjaśnione jest tylko jak dyski NVMe będą pracować po połączeniu w RAID - jako PCI-E 4.0 w pierwszym slocie i w drugim jako 3.0 (tak jak byłoby standardowo bez RAID) czy może obydwa będą działać tylko w trybie PCI-E 3.0 (zakładając, że kupujesz dwa dyski PCI-E 4.0).

Dziękuję za konkretną i szybką odpowiedź.

To czy będą pracować oba jako PCI-E 3.0 czy 4.0 raczej nie ma dla mnie znaczenia. Zakładając, że będzie to oba jako PCI-E 3.0, to nawet dla linii x4 będzie to teoretyczna przepustowość ok. 4GB/s, czego i tak nie będę w stanie wykorzystać.
Najbardziej interesowała mnie sama wykonalność stworzenia takiego RAIDa z NVMe.

Dzięki raz jeszcze i pozdrawiam,

Temat do zamknięcia.

Zadziała.

Nie trzeba.

W windows 10 i 11 wystarczy po prostu stworzyć wolumin dublowany, robi się to za pomocą standardowego narzędzia do zarządzania partycjami.

Przykładowy opis.

RAID realizowany na poziomie systemu operacyjnego ma taki plus, że jak padnie płyta, to możemy dobrać inną i powinno ruszyć. Sprzętowy RAID może wymagać takiej samej lub podobnej płyty z kompatybilnym RAID’em.

W tym temacie jest mowa o sprzętowym RAID. Autor pytał o konkretne możliwości płyty więc nie, nie zadziała w takiej kombinacji.

Tak jak wyżej.
Trzeba. Inaczej nie zadziała.

To również jest jakaś opcja, być może równie wydajna i niezawodna, chociaż w kwestii niezawodności stawiałbym raczej na rozwiązanie sprzętowe.
Pytanie tylko, czy teoretycznie szybciej popsuje się nam płyta, czy może szybciej padnie nam system i jego konfiguracja. Stawiam że to drugie :wink:

Z tym różnie bywa. Raid w konsumenckich popularnych płytach głównych to zazwyczaj rozwiązanie programowe. Tak naprawdę większość robi sterownik. Patrz What is Software, Hardware and Motherboard RAID. Beginner's Guide - SecNews.gr → What is the Motherboard RAID?

Raid programowy jest również we wszelakich domowych urządzeniach NAS typu Synology i można się do niego dostać z komputera z Linux, po przełożeniu dysków How can I use a PC to recover data when my Synology NAS malfunctions? - Synology Knowledge Center.

Nie ma w tym nic złego, bo raid z Linux jest doskonale dopracowany. Jest to także wielkie ułatwienie w odzyskiwaniu danych, jest ogromna otwarta baza wiedzy dostępna dla każdego (w przeciwieństwie do zamkniętych rozwiązań sprzętowych).

Prawdziwy sprzętowy Raid to głównie drogie macierze, gdzie wkłada się 12 czy 24 dyski typu https://allegro.pl/oferta/dell-macierz-powervault-md3600f-fc-12x-4tb-48tb-sa-6650082724

Czasami warto się zastanowić czy lepiej powierzyć dane oprogramowaniu napisanemu przez producenta płyty czy systemowi, który jest znacznie bardziej popularny.

On tutaj dalej jest softwarowy. Tylko działa na sofcie producenta, jak zresztą 90% rozwiązań konsumenckich.

W tym przypadku nie ma znaczenia którego użyje.

A właściwie ma, do systemowego może użyć dowolnych dysków.

Wreszcie nie ma poprawnie ze spacją, oby tak dalej.

A skąd. Zobaczyłem dopiero za trzecim razem jak przeglądałem i specjalnie dla ciebie edytowałem.

Ten temat został automatycznie zamknięty 90 dni po ostatnim wpisie. Tworzenie nowych odpowiedzi nie jest już możliwe.