RAID 10 - uszkodzony główny dysk systemowy

A więc tak pada mi dysk systemowy w RAID10 (RAID0+1) i tutaj moje pytanie sklonowałem partycję na nowy dysk jednak nie wczytuje mi, że dysk jest w RAID i nie startuje system. Co zrobiłem źle? Najpierw powinienem utworzyć dysk jako RAID w konfiguracji RAID? Klonowałem dysk sektor po sektorze EASEUS TODO BACKUP. Czyli dysk do sformatowania i muszę najpierw utworzyć RAID? Potem sklonować i ruszy? Z drugiego dysku z RAID10 system nie ruszy prawda? Dyski były WD Green teraz nowe będą WD Red. Liczę na waszą pomoc.

 

Za każdą pomoc z góry dziękuję.

Co oznacza “sklonowałeś” dysk? W jaki sposób sklonowałeś? W jaki sposób jest utworzony RAID? Jaki system operacyjny? 

  1. System Linux / Windows?

  2. Sprzętowy RAID 1 realizowany przez kontroler, czy softwearowy??

 

Jak Windows i jego bajeczne wolumeny lustrzane to z drugiego dysku nie uruchomisz systemu, bo mirroring działa na na poziomie wolumenów, a nie całego dysku. Jednym słowem partycje efi, boot ten wynalazek nie kopiuje na drugi dysk - jest wykonywany tylko mirror systemu plików Windows.

 

Dysk który siada sklonowałem za pomocą todo backup free. Udało się. Partycja EFI również skopiowana. System Windows 7. RAID programowy. Czy powinienem najpierw dodać ten dysk do RAID a dopiero później klonować dysk? Bo chyba lepiej wykorzystać siadający dysk?  Teraz jak uruchamiam występuje komunikat Missing system operating. I nie wykrywa raidu - ale to wina tego ze nie utworzyłem dysku w RAID? 

Czy to czasem nie mija z ideą RAID1? Chyba po to jest ta technologia, aby wymienić jeden z dysków i odbudować RAID?

A co z partycja EFI?

Ja tam nadal nie wiem jak tworzyłeś ten RAID - co oznacza “sprzętowa”? Coś w płytę główną wbudowanego, co udaje “sprzętową”?

RAID programowy. Wkradł mi się błąd podczas pisania. Czyli wkładam czysty dysk, wchodzę w menu RAID i tylko wybieram opcje RECOVERY VOLUME OPTIONS a następnie wybieram pierwsza opcje:

Enable Only Recovery Disk

Enable Only Master Disk

 

I co dalej? Co z partycją EFI? Dobrą opcję wybieram? :slight_smile:

 

Liczę na waszą pomoc!

No i teraz zwrocilem uwage ze jest to inny RAID10(RAID0+1). Nie wiem jak to przeoczylem.

Aczkolwiek to i tak jest dalej RAID 1 + dodatkowo 0 który ma przyspieszać pracę. 

Przed edycją pierwszego postu było chyba RAID1? Czyli masz trzy dyski twarde? Napisz coś jak był tworzony ten RAID - płyta główna etc.

A więc RAID10 (RAID1 + 0)

4 dyski.

Udało się doprowadzić do tego, że dysk systemowy startuje ale są na nim błędy przez co działa jak działa - bardzo ociężale. 

Płyta główna: Asus P8Z777-V LX

Dyski: WD Green 2TB

Partycja systemowa: 999GB

Chciałbym dostać się do tej drugiej partycji, niestety jest niedostępna.

Wszystkie komponenty: zasilacz, ram, procesor przetestowane bez błędów, napięcia dobre, benchmarki przechodzi. 

 

A i tak dodatkowo pozostaje kwestia wymiany dysku systemowego dalej.

Dobra teraz pozostaje jedynie odzyskiwania danych z pozostałych dwóch dysków :slight_smile:

 

Jaki program polecacie żeby utworzyć virtualny raid i zgrać dane? Czy jakiś inny sposób?