Raid, czy warto?

Witam.

Mam ( w sumie to cały czas miałem ) możliwość podłączenia dwóch dysków w RAID, ale nigdy tego nie robiłem, bo po pierwsze jeszcze nie potrafię, a po drugie i nie wiem, czy warto.

Posiadam dwa dyski po 160 GB. Jeden seagate, a drugi maxtor. Jeden podłączony przez SATA, a drugi standardowo przez IDE.

Warto je podłączyć za pomocą RAID ?

Czy “tworząc RAID” wszystkie dane z dysków zostaną usunięte ?

Jeśli dobrze rozumiem, to będą one działały jak jeden dysk, czy tak ?

Przy tworzeniu RAID wszystkie dane zostają usunięte.

Aha no to chusteczkowo, a czy warto tworzyć RAID ?

na wydajności zyskasz, nawet dość dużo, ale jeśli jeden z dysków padnie, to danych z drugiego nie odzyskasz. Ja bym tworzył raczej :slight_smile:

Wydajność to pojęcie względne :slight_smile:

Chodzi to, że będzie szybsze kopiowanie plików z dysku na dysk, czy chodzi o to, że system będzie szybciej działał ?

System raczej nie będzie działał dużo szybciej, bo czas dostępu się nie zmniejsza. Raid0 przydaje sie w profesjonalnych zastosownaniach kiedy operujesz na dużychplikach i potrzebujesz szybkiego zapisu i odczytu aby nie czekać długo aż ci sie otworzy projekt kilkuset megabajtowy. W domu to tylko do multimediów jak często kopiujesz np filmy, inaczej nie odczujesz za bardzo raidu. Zresztą nie wiem czy dysk na ATA można połączyć z SATA. Pamiętaj także o tym że jeśli masz dyski o różnej pojemności to ten drugi ograniczy swoją pojemność np masz 320 GB i 500 GB to zamiast mieć łącznie 830 będziesz miał 640 po połączeniu w RAID.

Z tym akurat się nie zgodzę, będzie także łącznie 820GB (nie 830GB), z tym że cały pierwszy dysk 320GB i 320GB z drugiego dysku będzie pracowało w RAID, a pozostałe 180GB jako zwykły dysk.

Informacji o RAID w internecie całe mnóstwo. Poczytaj trochę to dowiesz się wielu rzeczy, m.in. że istnieje kilka wersji RAID, jedne z nastawieniem na wydajność, inne na bezpieczeństwo albo na jedno i drugie.

Chyba jednak zrezygnuje z tego …

Mam jeszcze tylko jedno pytanie, czy system też padnie jak połączę dyski ?

Pozdrawiam.

Tak, system i wszystkie dane stracisz.

http://www.purepc.pl/jak_zbudowac_i_przyspieszyc_raid_0_poradnik

Polecam przeczytać :slight_smile:

Przykłady:

2 dyski twarde = wydajność operacji zapisu i odczytu będzie prawie dwukrotnie szybsza niż w wypadku pojedynczego napędu

3 dyski twarde = wydajność operacji zapisu i odczytu będzie prawie trzykrotnie szybsza niż w wypadku pojedynczego napędu

Ciekawie brzmi (choć słowem-kluczem jest tu “prawie”), jeżeli to prawda, to bardzo się opłaca…jakieś superważne dane każdy ma pewnie poarchiwizowane na pendrivach czy dyskach zewnętrznych, a 2-3-4 x większa wydajność to nie w kij dmuchać…

Z artykułu wynika, że istnieje sposób na stworzenie RAID bez konieczności reinstalacji systemu.

Pytanie tylko, czy dysk IDE i dysk SATA będą względem siebie stabilne i czy odczuje zmianę ?

W raid nie powinno się bawić jeżeli nie wie się co i jak . No chyba że komuś lata to że może stracić wszystkie dane itp. Jeżeli naprawdę chcesz się bawić w stawianie systemu na raid to zaopatrz się najpierw w UPS’a (czyli awaryjne zasilanie więcej info np. tutaj http://pl.wikipedia.org/wiki/Zasilacz_bezprzerwowy) bo bez tego ani rusz wezmą ci wyłączą prąd na sekundę i masz po danych. Jako że dane zapisywane są na dwóch dyskach. na dole widać

325px-RAID_0.svg.png

zresztą mnóstwo opisów jest w sieci poczytaj

Ogólnie warto ale jako kontenery na dane masz szybszy zapisz i odczyt danych przy raid 0.

P.S. co do tej archiwizacji danych na pendrive’ach i dyskach zewnętrznych to nie bądź taki pewien :). Wiesz ile kosztuje archiwizowanie 2 TB danych miesięcznie ?

A kto ma 2 TB WAŻNYCH danych? Jeżeli ktoś jest graczem, to np. 1 TB zajmują mu gry, a same zapisy kilkaset MB…więc po co archiwizować całe gry, skoro wystarczy same sejwy? Przecież autor tematu nie chce RAIDu na serwer, więc chyba bezpieczeństwo nie jest priorytetem w stosunku do wydajności…a jeżeli bardzo zależy mu na bezpieczeństwie danych, niech sobie połączy w RAID 1czy RAID 0+1 tak czy siak RAID będzie zawsze lepszy niż 2 oddzielne dyski…

A dyski mogą popsuć się i bez RAIDu…nie rozumiem waszego przeczulenia na punkcie bezpieczeństwa, przecież robiąc sobie formata tak samo tracicie dane i musicie je poarchiwizować wcześniej…jak sam robiłem formata, to z 200 GB danych okazało się, że ważnych danych, których nie mogę stracić mam 100 MB…a je i tak miałem na pendrivie wcześniej, bo dysk może paść w każdej chwili i bez RAIDu…

tak mówisz ?

no to załóżmy że masz bardzo ważne dane na raid 0 i nie zrobiłeś kopii (bo taki rozważa kolega) pada ci dysk. Jak myślisz łatwiej ci będzie odzyskać dane z dysku podłączonego normalnie czy z raid 0?

Powiem tak jak masz w nosie bezpieczeństwo i chcesz postawić system na raidzie tak jak kolega to zrób sobie ten raid 0, jeżeli jednak chcesz bezpiecznie pracować na komputerze to odpuść sobie albo zrób ten raid, ale tylko na dyskach służących do składowania mniej ważnych danych. Naprawdę rozważ to bo potem może się skończyć płaczem i zgrzytaniem zębów jak stracisz jakiś ważny projekt czy coś w tym stylu nad czym harowałeś z dobry tydzień a zapomniałeś zrobić kopie

Tak mówię. Nikt bardzo ważnych danych nie powinien trzymać na RAID 0. RAID zawsze będzie lepszy od dwóch oddzielnych dysków. Jak zależy na wydajności - RAID 0, jak na bezpieczeństwie - RAID 1, jak trochę na tym i na tym - RAID 0+1, ale to wszystko są RAIDy…

Jesli byś podłączył dwa takie same dyski o takich samych parametrach i tych samych producentów w RAID 0 to wzrost wydajności dysków sięgałby właśnie do 100% w praktyce trochę mniej, jakieś 85-95%. Jesli podaczysz różne dyski o róznych parametrach i róznych producentów to wzrost wydajności jest zalezny od róznicy między parametrami tych dwóch dysków i tu już różnie bywa (coś tam szybciej zawsze jest :P).

Ogólnie jestem zdania, że warto tworzyć RAID bo ilu z Was tak naprawde siadł dysk? Zdarzają się przypadki, no ale bez przesady. No ale trzbea powiedziec, że awaryjność macierzy jest wprost proporcjonalna do ilości dysków połącznych w RAID 0.

Jesli się mylę to mnie poprawcie.

Pozdrawiam

tak ale mając raid 1 lub 0+1 tracisz miejsce

zresztą nieważne

Witam, ja tez mam pytanie, jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, pomińmy ją, mam dodatkowe 2 dyski które stanowią backup.

Zastanawiam się co będzie lepszym rozwiązaniem dla wydajności systemu, instalacja na wydzielonej partycji na dysku WD 800 GB 64MB cache? czy na RAID0 z 2 dysków WD 250GB 8MB cache? Czy jest jakieś rozwiązanie RAID które podniesie wydajność jeszcze bardziej np. kosztem pojemności?