Raid i problem z uruchamianiem Windows XP

Witam.

Ostatnio skonfigurowałem sobie dyski w raid 0. Po instalacji systemu i ponownym uruchomieniu Windows “zastyga” na pasku ładowania. Sterowniki do raid integruje za pomocą nLite (tylko integracja, bez innych bajerów). Sterowniki są odpowiednie, najnowsze. Instalacja przebiega bez problemów i errorów. Wielokrotnie robiłem nowe partycje i sprawdzałem dyski - są w porządku. Windows 7 instaluje się i działa bez problemu na raid 0. W Windows xp działa tylko tryb awaryjny i jest w pełni sprawny.

Moja konfiguracja:

Core 2 Duo E4500

Asus p5ld2-vm dh

2 gb ram

dyski 1 tb WDC sata 2 i 400 gb samsung sata 2 na raid 0, bootowalny, wszystko ok

geforce 8800gt

Proszę o pomoc. Zależy mi na xp, ponieważ chce go zmodyfikować na własne potrzeby.

a wciskasz f6 przy instalacji xp?

najprosciej jednak jest postawic system na dysku non-raid a potem tylko sklonowac partycje na macierz (dodajac przedtem sterowniki raid z ahci)

Jakbym nie wgrał sterowników (np. przez f6), to bym Windowsa nie zainstalował.

A co do tego sposobu, to rozumiem to tak:

teraz rozwalam macierz, instaluje Windowsa na 1 dysku (podzielonym na partycje?) a po zainstalowaniu, sterowniki i zakladam macierz?

i to ma działać? Jak sie robi macierz to chyba kasuje wszystko :confused:

moment, ja rozumiem ze masz 3 dyski - dwa w macierzy (samsungi) i jeden poza (wd)…

??

ps. tworzenie macierzy z dwoch roznych dyskow (pojemnosc) mija sie z celem, bo sumarycznie wyjdzie 2x mniejszy hdd 8)

Mam 2 dyski.

Jeden wdc i jeden samsung o roznej pojemności. Na pojemnosci mi nie zalezy, bo wychodzi pojemność 750 gb, a to mi w pełni wystarcza. Chodzi tylko o wydajnosc :stuck_out_tongue:

jesli chodzi o wydajnosc, to nie spodziewaj sie wielkiej… macierz zlozona z dwoch roznych dyskow pracuje na poziomie slabszego, wolniejszego hdd… np. jesli jeden dysk ma odczyt na poziomie 80MB, a drugi 120MB, to w raid0 bedzie 160MB (+/-, bo czesc idzie na komunikacje z kontrolerem)

ps. odpuscilbym sobie macierz w tym przypadku, bo w sumie nic nie daje 8) jesli juz, to kup dwa raptory (nawet te starsze na SATA150), bo na nich najwiecej poczujesz kopa z raidu - odczyt na poziomie Samsunga f3, ale czas dostepu polowe krotszy…

Aktulnie mam Western Digital CAVIAR 1TB 64MB SATA3 (WD1002FAEX). Warto robic raid na takich dwóch?

nie warto…

  1. duza macierz wymaga duzego backupu - 2TB raczej nie wykorzystasz w pelni, a gdzie kopia?

  2. podwojenie odczytu/zapisu w przypadku systemu nic nie daje, bo ten operuje na malych plikach glownie…

lepiej kupic dwa mniejsze dyski tylko pod system, np. SSD 2x 30GB, ktorych kopia nie zajmie duzo miejsca a przywrocenie macierzy kilkanascie minut tylko (wyobraz sobie klonowanie 2TB… 2 dni?) , a tego WD na archiwum zostawic 8)