RAID - kilka pytań

Witam chcę sobie zrobić macierz raid 5 . Mam do tego wpięte 3 dyski twarde. I tutaj moje pytanie macierz tworze sprzętowo ? A potem jak postawię np openmediavault to będzie widziało to jako jeden wolumin czy , tam też trzeba będzie konfigurować raida ?

Wszystko zależy - jak chcesz użyć „programowego” NASa to zastosuj to, co ma wbudowany np. ten openmediavault. Dajesz na swoim „sprzętowym” RAID dyski w tryb passthrough, oraz wyłączasz wszelkie akceleracje (zapisu i odczytu). Identycznie się robi np. w przypadku VSAN (vmware) - kontroler ma być dla rozwiązania programowego (w tym przypadku obiektowego) „przezroczysty”. Są oczywiście specyficzne sytuacje, że używa się miksu rozwiązań, ale raczej tego nie potrzebujesz.

Dzięki za rozjaśnienie dopiero zabieram się za ten temat . Czyli tutaj muszę wywalić ten RAID :


A w biosie jak to powinno wtedy wyglądać ?

Ja bym dał „IDE” (legacy mode).
PS dobra praktyka mówi, że nie stosuje się różnych modeli dysków do RAIDów.

Tak to też już wiem, dlatego zamówiłem 3 nowe dyski twarde. Co do raida wyczytałem , że ten sprzętowy nie drenuje tak procesora jak programowy. Tylko teraz się jeszcze zastanawiam , na jakim systemie to postawić. Bo takie synology ma swój fajny system interfejs , a openmediavault to taka biedniejsza wersja. Tylko z drugiej strony kupując synology , mogę wszystko wyklikać, ale , np takie coś ubuntowe lub debianowe daje mi lepszą kontrolę . I tutaj moje pytanie jaki najlepszy byłby system na nas ?

Zobacz:

Openmediavault, truenas scale.

Co do raida wyczytałem , że ten sprzętowy nie drenuje tak procesora jak programowy.

Do sprzętowego RAIDa trzeba mieć sprzętowy kontroler RAID wpięty do slotu PCIE.

Poza tym wcale nie jest to idealne rozwiązanie, w przypadku NASów używających ZFS taki kontroler musi być skonfigurowany w trybie HBA i umożliwiać bezpośredni dostęp do dysków.

W przypadku awarii kontrolera musisz kupić drugi identyczny żeby dostać się do danych na dyskach, macierz programową można odczytać bez większych problemów.

1 polubienie

Świetne rozwiązanie, takie mało legalne :slight_smile:

Ja bym powiedział, że Synology chce mieć ciastko i chce zjeść ciastko, mam na myśli, że chciałoby używać systemu bazującego na GPL i monopolu prawnoautorskiego jednocześnie.

Wielokrotnie naruszyło postanowienia GPL.

Jest jeszcze TrueNAS, ale wymaga raczej więcej RAM.

Ja jednak doszedłem do wniosku , że konsola jest najlepsza . Postawiłem Ubuntu server i skonfigurowałem wszystko z konsoli . Teraz tylko jak można przeprowadzić testy zabezpieczeń ?