RAID na Synology

Cześć, jakiś czas temu zainstalowałem serwer synology włożyłem dwa dyski 1TB i przeszedłem przez proces konfiguracji z tego co mi sie wydawało wybrałem raid 1 (kopia lustrzana) , dzisiaj wchodzę w menadżer dysków a wyświeetla mi się Synology Hybrid Raid (SHR) widze dwa wolumeny ale jako jeden dysk więc myślę ze to jest RAID 1 , tłumaczenie na synology czym jest ten Hybrid raid nie wiele mi tłumaczy, jak to teraz zmienić na pewny RAID 1 ? lub czy zostawić tak potraficie to tak obrazowo wyjasnić?

W dwudyskowych instalacjach SHR to Raid1.

A jak mam jeszcze dwa wolne sloty i dołoże kolejne dwa dyski? to zepnie je w RAID 1 te dwa nowe czy będzie jakoś rozszerzał to co już mam

SHR automatycznie dobiera sobie poziom RAID. Przy 2 dyskach będzie to RAID1, przy 3 i więcej RAID5. Gdy dołożysz dyski, RAID się przebuduje, gdy dodasz je do puli.

Jeśli Twój NAS wspiera hot spare, to ten dysk w puli nie liczy się do pojemności wolumenu. Dysk w hot spare czeka na podmianę, gdy jeden z dysków ulegnie uszkodzeniu.

SHR to programowy RAID.

https://www.synology.com/en-global/knowledgebase/DSM/tutorial/Storage/What_is_Synology_Hybrid_RAID_SHR