Raid0 i dwa dyski różnych firm. Czy aby napewno?

Witam,

Posiadam dysk Seagate Barracuda 7200 ES.2

https://www.karen.pl/index.php/product/ … ial_ATA_II.html

Planuje zakup drugiej 250 tki i wrzucenie ich do raidu.

I teraz pytanko,

Moja wersja dysku, podobna świetne działa w Raidzie.

Planuje zakupić

Seagate 250GB Barracuda 7200_10 16MB_Serial_ATA_II

http://www.komputronik.pl/Dyski_twarde/ … ,id,41835/

Ale, obawiam się lekko o awaryjność tej serii. Dużej ilości moich znajomych popadały 500 tki z tej serii.

Co o tym myślicie?

Jakby ten Seagate nie wypalił, brałem jeszcze pod uwagę :

Samsung SpinPoint F1 250 GB (SATA II, 16MB cache, NCQ)

http://www.komputronik.pl/Dyski_twarde/ … ,id,56295/

Czy Raid złożony z dysków dwóch różnych firm nie będzie przysparzał problemów?

Jeśli macie jakieś inne propozycje to budżet to około 220 zł, dysk 250 GB i najlepiej w komputroniku (ściągają i na miejsce, jedyny dobry sklep w mieście -.^)

nie powinien, ale zasada jest kupowanie identycznych dyskow - prawdopodobienstwo awarii jest mniejsze

a, jesli juz kupowac chcesz 250-tke, to seria 7200.12 jest lepsza i szybsza (w raid’zie i tak wyrowna do wolniejszego dysku)

Heh.

A co z cache? Nie będzie to duża różnica, że na jeden dysk jest z 8 a drugi z 32?

teoretycznie,

podobnie NCQ…

ma znaczenie, gdy kontroler lub szyna nie wyrabia - ma mniejsza przepustowosc niz macierz i wtedy przydaje sie buforowanie danych i ich kolejkowanie - majac kontroler na SB nie ma obawy, przy karcie pci… i owszem :roll:

Seria dysków Seagate 7200.10/12 jest ok, należy wystrzegać się serii 7200. 11. Nie słyszałem o zwiększonej zawodności 7200.10

Ostatnie pytanko.

  1. Jak będzie z instalacją Visty Home Premium x 64? Czy będzie potrzebna instalacja sterów RAID z dyskietki?:X

Czytałem trochę i wychodzi na to, że niby Vista z SP1 już problemów nie robi i sama wszystko instaluje.

Jeśli tak to będzie problem bo stacji dyskietek nie posiadam :x

  1. Jakby metoda 1 nie wyszła, to czy są jakieś alternatywy?

Sterowniki z USB lub emulowanie FDD na CD programikiem NLite?

  1. tak, vista nie ma wielu sterowników do obsługi raid, załadujesz z pen’a

  2. ewentualnie

vista ma sterowniki sata w ‘sobie’ - nie trzeba ich doinstalowywac z fdd/cd

ale nie ma sterow do plyty glownej, wiec je trzeba zainstalowac

instalka zobaczy dysk sata w trybie single drive, w raidzie nie zobaczy.

moze skrotowo to ujalem, ale pisze o tym samym - zainstaluje vista, wgra sterowniki do mobo i w biosie ustawi raid…

heee ale kolega chce postawić system na macierzy… a nie mieć włączony raid… odtwarzanie systemu z obrazu np. ghosta może być nieefektywne jeśli to masz na myśli.

Po wyszukaniu informacji już wiem o co kaman.

Chcę normalnie zrobić RAID0, stworzyć partycję i instalować system na którejś partycji.

Jak się okazuje Vista NIE POTRZEBUJE dodatkowych sterowników do podstawowego działania RAIDU. Można podobno stery zaaktualizować w systemie.

Do XP nadal potrzebna jest dyskietka/płytka emulująca FDD ze sterami do raidu.

I tak jak napisał TechnikElektro , przy Viście możliwe jest instalowanie sterowników RAID z Pendrive’a/DvD/CD/FDD.

Przy XP tylko FDD/EMU CD.

a czy ty w ogóle skonfigurowałeś raid 0 ?? instalator zobaczył jeden obszar do przydzielenie ??

Jeszcze tego nie zrobiłem bo jutro dyski odbieram, tylko piszę co chcę zrobić.

Czyli dokładnie instalacje systemu już na raid0 (jeden obszar do przydzielenia).

tak, podłączysz oba dyski, skonfigurujesz w biosie raid, wybierzesz stosowny tryb pracy macierzy, zapiszesz ustawienia wrzucisz płytkę i jeśli instalator zobaczy macierz to luz, jeśli zaś nie musisz wskazać z pena infa do sterowników raida.