Raid0 i dwa dyski różnych firm. Czy aby napewno?

(Nethalythic) #1

Witam,

Posiadam dysk Seagate Barracuda 7200 ES.2

https://www.karen.pl/index.php/product/ ... ial_ATA_II.html

Planuje zakup drugiej 250 tki i wrzucenie ich do raidu.

I teraz pytanko,

Moja wersja dysku, podobna świetne działa w Raidzie.

Planuje zakupić

Seagate 250GB Barracuda 7200_10 16MB_Serial_ATA_II

http://www.komputronik.pl/Dyski_twarde/ ... ,id,41835/

Ale, obawiam się lekko o awaryjność tej serii. Dużej ilości moich znajomych popadały 500 tki z tej serii.

Co o tym myślicie?

Jakby ten Seagate nie wypalił, brałem jeszcze pod uwagę :

Samsung SpinPoint F1 250 GB (SATA II, 16MB cache, NCQ)

http://www.komputronik.pl/Dyski_twarde/ ... ,id,56295/

Czy Raid złożony z dysków dwóch różnych firm nie będzie przysparzał problemów?

Jeśli macie jakieś inne propozycje to budżet to około 220 zł, dysk 250 GB i najlepiej w komputroniku (ściągają i na miejsce, jedyny dobry sklep w mieście -.^)

(Jjoasz) #2

nie powinien, ale zasada jest kupowanie identycznych dyskow - prawdopodobienstwo awarii jest mniejsze

a, jesli juz kupowac chcesz 250-tke, to seria 7200.12 jest lepsza i szybsza (w raid'zie i tak wyrowna do wolniejszego dysku)

(Nethalythic) #3

Heh.

A co z cache? Nie będzie to duża różnica, że na jeden dysk jest z 8 a drugi z 32?

(Jjoasz) #4

teoretycznie,

podobnie NCQ...

ma znaczenie, gdy kontroler lub szyna nie wyrabia - ma mniejsza przepustowosc niz macierz i wtedy przydaje sie buforowanie danych i ich kolejkowanie - majac kontroler na SB nie ma obawy, przy karcie pci... i owszem :roll:

(Cedar) #5

Seria dysków Seagate 7200.10/12 jest ok, należy wystrzegać się serii 7200. 11. Nie słyszałem o zwiększonej zawodności 7200.10

(Nethalythic) #6

Ostatnie pytanko.

1. Jak będzie z instalacją Visty Home Premium x 64? Czy będzie potrzebna instalacja sterów RAID z dyskietki?:X

Czytałem trochę i wychodzi na to, że niby Vista z SP1 już problemów nie robi i sama wszystko instaluje.

Jeśli tak to będzie problem bo stacji dyskietek nie posiadam :x

1. Jakby metoda 1 nie wyszła, to czy są jakieś alternatywy?

Sterowniki z USB lub emulowanie FDD na CD programikiem NLite?

(Technik Elektro) #7
  1. tak, vista nie ma wielu sterowników do obsługi raid, załadujesz z pen'a

2. ewentualnie

(Jjoasz) #8

vista ma sterowniki sata w 'sobie' - nie trzeba ich doinstalowywac z fdd/cd

ale nie ma sterow do plyty glownej, wiec je trzeba zainstalowac

(Technik Elektro) #9

instalka zobaczy dysk sata w trybie single drive, w raidzie nie zobaczy.

(Jjoasz) #10

moze skrotowo to ujalem, ale pisze o tym samym - zainstaluje vista, wgra sterowniki do mobo i w biosie ustawi raid..

(Technik Elektro) #11

heee ale kolega chce postawić system na macierzy... a nie mieć włączony raid... odtwarzanie systemu z obrazu np. ghosta może być nieefektywne jeśli to masz na myśli.

(Nethalythic) #12

Po wyszukaniu informacji już wiem o co kaman.

Chcę normalnie zrobić RAID0, stworzyć partycję i instalować system na którejś partycji.

Jak się okazuje Vista NIE POTRZEBUJE dodatkowych sterowników do podstawowego działania RAIDU. Można podobno stery zaaktualizować w systemie.

Do XP nadal potrzebna jest dyskietka/płytka emulująca FDD ze sterami do raidu.

I tak jak napisał TechnikElektro , przy Viście możliwe jest instalowanie sterowników RAID z Pendrive'a/DvD/CD/FDD.

Przy XP tylko FDD/EMU CD.

(Technik Elektro) #13

a czy ty w ogóle skonfigurowałeś raid 0 ?? instalator zobaczył jeden obszar do przydzielenie ??

(Nethalythic) #14

Jeszcze tego nie zrobiłem bo jutro dyski odbieram, tylko piszę co chcę zrobić.

Czyli dokładnie instalacje systemu już na raid0 (jeden obszar do przydzielenia).

(Technik Elektro) #15

tak, podłączysz oba dyski, skonfigurujesz w biosie raid, wybierzesz stosowny tryb pracy macierzy, zapiszesz ustawienia wrzucisz płytkę i jeśli instalator zobaczy macierz to luz, jeśli zaś nie musisz wskazać z pena infa do sterowników raida.