RAID1 problem po rebuildzie systemu

witam

problem dotyczy poniższej konfiguracji pod WinXP SP3:

mobo: ASUS K8N chipset nForce3

system: SEAGATE 250GB

dane: 2 x SEAGATE 320 GB sATA (RAID1)

macierz RAID1 stworzyłem nieco czasu temu najprostsza mi znaną metodą pod win XP, czyli odpowiednimi zmianami w rejestrze:

dmadmin.exe: 0x1C30 (dla XP SP2 i SP3)

dmconfig.dll: 0x5140 (SP2 i SP3)

dmboot.sys: 0xF1F0 (SP2) albo 0x11070 (SP3)

po modyfikacji powyższych plikow utworzyłem macierz RAID1 poprzez windowsowe zarządzanie dyskami. wszystko ładnie hulalo do czasu gdy wrzucilem nowy systemu. obecnie RAID nie trybi a system ten sam (winXP SP3)

Dyski przepiałem w celu sprawdzenia na (również winXP SP3)

mobo: GA-EP35-DS3P IP3

jako ze macierz typowo softowa miałem nadzieje ze zaskoczy jednak tak się nie stało.

W związku z tym pytanie w jaki sposób mogę aktywować RAID1 na nowym systemie lub po prostu odzyskać dane z utraconej macierzy. Tworzac poprzednią macierz nie robilem zadnych zmian w biosie wiec i zapewne tym razem nie bedzie to konieczne. Tak samo chyba na nowym systemie nie jest konieczne odblokowywanie opcji tworzenia RAID1 poprzez modyfikacje opisane powyżej.

Oczywiście wszystkie dyski są w pełni sprawne.

Z gory dziękuje za wszelka pomoc i dobre rady ponieważ moja wiedza na temat RAID jest szczątkowa.

Dziwny sposób.

Po prostu w biosie ustawiasz tryb pracy dysku na RAID.

Instalujesz system wrzucając sterownik raid podczas lądowania plików instalatora i tyle (sam cię o to poprosi bo nie wykryje dysków).

z tego co znalazlem online to ustawiajac przez bios jest to opcja fake sprzętowa no ale zaczynajac przygode z RAIDem pierwsza metoda ktora znalezlem na necie bylo stworzenie macierzy bezposrednio z poziomu windozy. poza tym w moim przypadku nie ma koniecznosci instalowania sterownikow raid podczas instalacji systemu poniewaz sam system nie chodzi na macierzy. tak mi sie przynajmniej wydaje :slight_smile:

domyslnie w winXP Pro opcja tworzenia RAID1 i RAID5 jest wyłączona wiec przez modyfikacje tych trzech pliczkow udalo mi sie ja odblokowac i stworzyc macierz.

ponizej zrzuty systemu i zarzadzania dyskami z pierwszego kompa (na ktorym docelowo chodzil raid) niestety system nie widzi dyskow, stery do raid sa zainstalowane ale pokazuaj sie dopieor po wlaczeniu opcji pokaz ukryte urzadzenia

image_id: 3091

image_id: 3090

a tutaj ta sama kwestia na drugim kompie. system widzi dyski jako dynamiczne - obce. sterowniki raid tez wygladaja dobrze.

image_id: 3093

image_id: 3092

Hmm, jeśli masz sprzętowy raid (na płycie) to uważam, że lepiej go wykorzystać. Jeśli to wszystko jest na chipsecie Intela to dodatkowo zainstaluj Intel Matrix Storage Manager ( ten soft zautomatyzuje Ci całą macierz. W razie desynchronizacji bloków naprawi całą macierz - pełny automat, polecam).

ostr , nazwij proszę temat konkretnie, bez zbędnych problemów w nazwie. Inaczej wyciągnę konsekwencje. Przeczytaj proszę ten temat viewtopic.php?f=16&t=394978